PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Birželio 22 d. 10:05

Šiaulių pramonininkų asociacija: infrastruktūros įmoka yra ne kas kita kaip investicijų apmokestinimas

Šiauliai

Audronio Rutkausko nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


179390

Šiaulių pramonininkų asociacija siūlo Tarybai keisti ką tik patvirtintą, jau kitą savaitę įsigaliosiančią infrastruktūros plėtros įmokos tvarką. Dabar galiojanti, anot ŠPA, yra investicijų apmokestinimas ir jas stabdys.

Tarifas įsigalioja kitą savaitę

Įstatymu įpareigoti Šiaulių politikai, nepaisydami verslo įspėjimų dėl galimai sustosiančios miesto plėtros, prieš dvi savaites patvirtino naujos įmokos tarifus: nuo liepos beveik visi (ir gyventojai ir įmonės), norintys statyti ar rekonstruoti pastatus miesto teritorijoje, išsiimdami statybos ledimą turės mokėti nuo 2 iki 20 eurų už kvadratinį metrą.

Iki sprendimo prėmimo asociuotos Šiaulių verslo struktūros ( ŠPA ir ŠPPAR) bandė politikus įspėti, kad toks sprendimas gali neigiamai atsiliepti miesto plėtrai. Mat norėdami, kad statybos kaštai dėl naujos įmokos nedidėtų, investuotojai gali aplenkti pačius Šiaulius ir rinktis tik priemiesčius, pramonines ekonomines zonas, o dar blogiau – net kitas savivaldybes, kur šis tarifas yra simbolinis arba nulinis. Deja, į verslininkų nuomonę atsižvelgta nebuvo. Tiesa, tarifas buvo diferencijuotas, lengvatos numatytos. Bet tai, anot verslininkų, tik dar labiau apsunkina adminstravimą ir įneša daugiau neaiškumo, nes sudaro prielaidas subjektyviems sprendimams.

Pramoninkai nepatenkinti

„Tarybos sprendimas, koks jis yra priimtas šiandien, mums yra nepriimtinas. Diskutuodami Trišalėje verslo taryboje, mes suformulavome alternatyvius lengvatų pasiūlymus, kuriuos pateikėme Savivaldybės komitetams ir adminstracijai, kad jie atsižvelgtų į tai, kai liepos 1 d. bus svarstomos ir tvirtinamos lengvatos“, - sako Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Alvydas Stulpinas.

Dabartiniai trūkumai, anot ŠPA, yra sukuriamas biurokratinis mechanizmas, prie kurio reikia dirbti vietoj to, kad pasiėmus ir paskaičius sprendimą, būtų aišku, kiek ir kokioms sąlygomis reikia mokėti. ‘“Dabar gi Trišalė verslo taryba, turi formuluoti argumentus, kodėl vienas ar kitas turėtų būti atleistas (nuo įmokos, - red. pastaba). Kam tai reikalinga, sunkiai suprantama,“ - stebisi A. Stulpinas. Kitas neigiamas faktorius yra tas, kad ir dabar Šiauliai negali pasigirti investuotojų gausa, o kiekvieno naujo mokesčio įvedimas dar pablogina Šiaulių miesto situaciją lyginant su kitais. Beje, didesnė dalis investuojančių Šauliuose – vietiniai. Tai išeina, kad nauja įmoka gula ant vietos verslo pečių.

„Toks įstatymas galbūt labai geras Vilniuje ar Kaune, ar dar kai kuriose vietose (ten, kur vyksta chaotiška plėtra, - red. pastaba). Bet kai kalbame apie regionus, mes negalime jo pavadinti niekaip kitaip kaip investicijų apmokestinimu. Net jei vadintume tai solidarumo mokesčiu, tai jis vistiek yra per aukštas“, - kategoriškai įvardija ŠPA viceprezidentas Arūnas Rupšys.

Dar vienas verslininkus gluminantis dalykas – infrastrūktūros pėtros tarifas taikomas net ir ten, kur jos plėsti nereikia, bet statanti ar rekonstruojanti įmonė vistiek priversta mokėti, kai tuo tarpu kiti laisvojoje ekonominėje ar pramonės zonose, kur kaštai infrastuktūrai įrengti yra didžiuliai, nemoka. „Tai išeina, kad visi kiti verslininkai susimeta ir sumoka už plėtrą kažkam. Tai yra iš principo neteisinga“, - įsitikinęs A. Rupšys.

Trišalė verslo taryba siūlo lengvatas

Trišalė verslo taryba siūlo patvirtinti dar vieną lengvatos kriterijų: jei investicijų plotas viršija 1000 kvadratinių metrų, tai mokestis nebūtų taikomas. Anot jos, tai būtų reikšmingų investicijų skatinimas, o ne apmokestinimas.

Sprendimas įvesti naujas įmokas buvo priimtas aklai laikantis įstatymo raidės: Šiaulių miesto savivaldybė vienkartinį mokestį (tiek verslui, tiek gyventojams) įvedė, įgyvendindama ankstesnės Vyriausybės priimtą LR savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymą. Tokių alternatyvų, kaip Panevėžys, Telšiai, Kauno rajonas ir kt., pasitvirtinę simbolinius ar nulinius tarifus, Šiauliai nesiėmę esą dėl to, kad pats įstatymas yra netobulas ir nepasitenkinimo banga, tikėtina, pagreitins jo pataisų priėmimą.

„Bet visą tą laikotarpį nuo liepos 1 d. mes būsime priversti gyventi pagal tas nuostatas, kurios šiandien yra patvirtintos. Tai blogas pavyzdys. (…) Kiekvienas investuotojas skaičiuoja sąnaudas, kurios labai auga. O dar tas mokestis. Ir gali būti atvejų, kai sustabdys investicijas ir lauks, kad tas įstatymas gal bus pakeistas. Ta nežinomybė yra labai blogas dalykas“, - galimą invetsicijų sąstingį Šiauliuse prognozuoja A. Stulpinas.

Infrastuktūros plėtros tarifo lengvatas Šiaulių miesto taryba svarstys liepos 1 d. Šiaulių rajono taryba tarifus ir lengvatas tvirtins birželio 29 d.