PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 17 d. 10:21

Saulės energija miestuose – tvarumo pažangos simbolis

Lietuva

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


334707

Miestai, kurie yra dinamiškos plėtros centrai, susiduria su dviem didžiuliais iššūkiais – augančiu energijos poreikiu ir būtinybe mažinti taršą. Saulės energija tampa inovatyviu atsakymu į šiuos iššūkius, nes ji suteikia miestams galimybę tapti žalesniais, efektyvesniais ir tvaresniais.

Kodėl saulės energija miestuose reikalinga daugiau nei bet kur kitur?

Saulės energija puikiai tinka tankiai apgyvendintoms teritorijoms, ypač ten, kur svarbi kiekviena kvadratinė miesto erdvė. Miestuose pastatų stogai, automobilių stovėjimo aikštelių pavėsinės ir net vandens telkiniai gali būti naudojami saulės elektrinėms.

Pasak Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) – iki 2050 m. apie 70 % pasaulio gyventojų gyvens miestuose, o jų energijos poreikis sudarys daugiau nei du trečdalius viso pasaulio suvartojimo. Saulės elektrinės ne tik padeda patenkinti šį poreikį, bet ir mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro.

Saulės energijos poveikis miestų gyventojams

Saulės energija daro reikšmingą poveikį miestų aplinkosaugai, ekonomikai ir visuomenės gerovei. Miestuose, kur tradicinė energijos gamyba dažnai sukelia didelę taršą, saulės elektrinės prisideda prie oro kokybės gerinimo, nes sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas iki 20 %.

Be to, jos suteikia tiesioginę ekonominę naudą gyventojams. Niujorke bendruomeninės saulės elektrinės leido sumažinti vidutines energijos sąnaudas iki 30 %, o Lietuvoje valstybės subsidijos skatina daugiabučių gyventojus įsirengti saulės elektrines ar prisidėti prie saulės parkų. Taip pat šis sektorius kuria naujas darbo vietas. 2022 m. saulės energijos srityje dirbo daugiau nei 4,3 mln. žmonių pasauliniu mastu, daugiausia, būtent, miestų projektuose. Tai rodo, kad saulės energija ne tik mažina miestų taršą, bet ir skatina jų ekonominę ir socialinę plėtrą.

Kaip saulės energija jau keičia pasaulio didmiesčius?

Miestai visame pasaulyje demonstruoja įvairius būdus – kaip saulės energija gali būti integruota į urbanistinę aplinką. Niujorkas išnaudoja savo didžiulį stogų potencialą – per pastarąjį dešimtmetį mieste įrengtos saulės elektrinės, kurių bendra galia viršija 250 MW. Vienas ryškiausių pavyzdžių – „Brooklyn Navy Yard“ industrinis kompleksas, kurio stogai tapo saulės energijos gamybos centru. Taip pat „Solarize NYC“ programa padeda gyventojams kolektyviai investuoti į saulės elektrines, o tai sumažina kaštus iki 20 %.

Singapūras, kur vietos trūkumas yra nuolatinė problema, rado netradicinį sprendimą – „plaukiojančias“ saulės elektrines. Ant vandens telkinių įrengti parkai, tokie kaip „Tengeh Reservoir Solar Park“, ne tik taupo sausumos erdvę, bet ir yra itin efektyvūs, nes generuoja pakankamai energijos 16 tūkst. namų ūkių.

Tuo tarpu Barselona dar 2000 m. tapo tvarumo pioniere, kai priimė įpareigojimą naujuose pastatuose įrengti saulės kolektorius. Ši iniciatyva padėjo miestui sumažinti priklausomybę nuo tradicinių energijos šaltinių, o šiandien Barselona gali pasigirti daugiau nei 100 tūkst. kvadratinių metrų saulės kolektorių, kurie parodo tvarumo naudą visam regionui.

Saulės energija miestuose atskleidžia milžinišką potencialą sprendžiant pasaulio energijos iššūkius. Skaičiuojama, kad net 25 % pasaulinio elektros poreikio galėtų būti patenkinta, jei miestų stogai būtų pilnai išnaudoti saulės elektrinėms. Ši technologija tampa vis patrauklesnė, nes per pastarąjį dešimtmetį jos diegimo kaštai sumažėjo daugiau nei 80 %, o tai pavertė saulės energiją pigiausia energijos forma pasaulyje.

Saulės energija Lietuvoje: miestuose – galimybė visiems

Saulės energija Lietuvoje tampa neatsiejama miestų tvarumo strategijos dalimi, nes siūlo tiek ekologinę, tiek ekonominę naudą. Vilniaus savivaldybė jau sėkmingai aprūpina savo pastatus daline saulės energija ir taip mažina priklausomybę nuo tradicinių energijos šaltinių. Gyventojai taip pat aktyviai dalyvauja tvarumo pokyčiuose – valstybės subsidijos skatina ne tik individualių namų savininkus, bet ir daugiabučių gyventojus investuoti į bendras saulės elektrines. Šios elektrinės tampa populiariu sprendimu, kuris padeda sumažinti sąskaitas už elektrą.

Lietuvoje didėja ir saulės parkų paklausa – gyventojai, kurie neturi galimybės įsirengti individualių saulės elektrinių – renkasi tapti saulės parkų dalininkais. Pavyzdžiui, Vilniaus ir Kauno miestų saulės elektrinių parkai jau generuoja energiją, kurią kasmet naudoja tūkstančiai namų ūkių. Tokie projektai ne tik prisideda prie miestų energijos savarankiškumo, bet ir skatina gyventojų sąmoningumą apie tvarią ateitį.

Tvarumo simbolis ir miestų ateitis

Saulės energija miestuose – tai daugiau nei technologinė naujovė. Ji keičia visuomenės požiūrį į energijos vartojimą, skatina švaresnį, sąmoningesnį gyvenimo būdą. Saulės energija simbolizuoja žalesnę ateitį, kuri yra tiek ekonomiškai naudinga, tiek draugiška gamtai. Miestai, kurie įgyvendina saulės energijos sprendimus, tampa tvarumo pavyzdžiais – jų sėkmė įkvepia kitas bendruomenes siekti darnumo ir inovacijų.

Saulės energija ne tik sprendžia dabartinius iššūkius susijusius su klimato kaita, bet ir formuoja šviesią miestų ateitį. Kiekvienas stogas, saulės parkas ar bendruomeninė elektrinė – tai žingsnis link žalesnio ir darnesnio pasaulio, kurį kurti galime jau šiandien.

#SAULĖS#ELEKTRINĖS#ENERGETIKA#TVARUMAS