Aktualijos2021 m. Kovo 19 d. 13:50

Saulės elektrinės įrengimas – reikšmingas žingsnis tvaresnės aplinkos link

Vilnius

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


168813

Iš tiesų džiugina faktas, jog žmonės, užuot garsiai kalbėję apie gamtosauginių idėjų svarbą ar tiesiog pasyviai klausydami šių savininkų diskusijų, ir patys ima aktyviau veikti.

Vienas tokių sąmoningumo įrankių, kuris, beje, yra ir ekonomiškai naudingas asmeniškai – saulės elektrinės įrengimas – „Securus“ pagrindinė vystoma veiklos sritis. Dalis žmonių ir patys norėtų „pasirašyti“ tokiam sprendimui, tačiau baimė, jog viskas ne jų jėgoms ar nenorėjimas pasiklysti klaidžiose biurokratijos „džiunglėse“ verčia atidėlioti tokį pasirinkimą ir toliau tęsti bendradarbiavimą su „tradicinės“ energijos tiekėjais. Straipsnyje apžvelgsime kelis aktualiausius klausimus, susijusius su saulės elektrinėmis bei šių įrengimu. Patikėkite, viskas yra kur kas paprasčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: tereikia rasti patikimą partnerį šio projekto įgyvendinimui. 

Kur gali būti montuojami saulės moduliai? 

Yra net kelios alternatyvos, kokią vietą saulės modulių montavimui rinktis. 

Bene pats populiariausias variantas – saulės modulių montavimas ant šlaitinio stogo. Tam yra tinkama bet kokia danga, svarbu tinkamas modulių pritvirtinimas. 

Statant naują pastatą, saulės moduliai gali būti tvirtinami tiesiog vietoje stogo ar fasado. Tai, be kitų saulės elektrinės privalumų, atneša suteikia eksterjerui ir savotiškų naujų „spalvų“. 

Turint galimybę, saulės baterijos gali būti montuojamos ant žemės ar plokščio stogo (pavyzdžiui, daugiabučio ar komercinės paskirties pastato). Šis variantas iš tiesų turi daug privalumų, nes, pavyzdžiui, nukreipus kolektorius pietų kryptimi, saulės energijos automatiškai pagaminama daugiau. Tiesa, tokio projekto įgyvendinimui reikia daugiau erdvės: 1kW saulės elektrinei prireiks 10 kv.metrų. 

Norintys naudotis saulės elektrinių gaminama energija, tačiau neturintys tam praktinių galimybių, tiksliau – vietos kolektorių montavimui, gali tapti nutolusiais elektros energiją gaminančiais vartotojais, tai yra įsigyti saulės parkuose įrengtus kolektorius. 

Ar greitai atsiperka saulės elektrinė? 

Žmones naudotis saulės elektrinėmis pradeda skatinami sąmoningumo bei noro prisidėti prie švaresnės žmonijos ateities, tačiau, kaip minėjome, svarbus ir ekonomiškumo aspektas. Vertinant tokius kriterijus kaip sumontuotos įrangos ypatybės, pasvirimo kampas, suvartojamo elektros energijos kiekis bei šios kainos rinkoje, jėgainės galingumas, šis projektas atsiperka vidutiniškai per 8 -10 metų. 

Per kiek laiko yra įrengiama saulės elektrinė? 

Vidutinis terminas, apimantis tiek dokumentų tvarkymą, tiek montavimo darbus – maždaug 2-5 mėnesiai. Tiesa, konkretų terminą, įvertinus individualių kliento situaciją, įvardina šią projektą įgyvendinanti įmonė. Tačiau, kaip praktika rodo, ilgiau trunka ne realūs įrengimo darbai, tačiau žmonių pasiryžimas apskritai imtis šio projekto. 

Kaip yra vykdoma suvartojamos elektros energijos apskaita? 

Tais atvejais, kai pagaminama daugiau elektros energijos nei šios suvartojama, likutis yra perkeliamas į kitą mėnesį. Priešingu atveju, tai yra prireikus didesnio kiekio elektros, nei galimybės leidžia šios pagaminti, naudojamas arba sukauptas šios likutis, reikiamas šis kiekis įsigyjamas iš tiekėjo. 

Kokie yra pagrindiniai saulės elektrinių privalumai? 

Nusprendę tapti energiją gaminančiais vartotojais, įdedate realų indėlį į aplinkos puoselėjimą. Tampate nepriklausomi nuo nuolat besikeičiančios elektros energijos kainos rinkoje. Taip pat tai – racionalus, atsiperkantis sprendimas, nereikalaujantis ypatingos priežiūros, tačiau suteikiantis realią ilgalaikę naudą. 

Kas gali pasinaudoti finansine parama saulės elektrinių įsirengimui? 

Džiugi žinia, jog norintys pasinaudoti ES teikiama parama saulės elektrinių įsirengimui, į „traukinį“ dar nepavėlavo. 2021 metų saulės elektrinių iki 10 kW galio įsirengimui yra numatyta skirti 9 mln. Aišku, gyventojai gali įsirengti ir didesnę nei 10 kW galios saulės jėgainę, tačiau kompensacija apskaičiuojama tik už 10 kW. Paramą galima gauti tiek saulės elektrinės įsirengimui, tiek šios įsigijimui parkuose. 

Remiamas turinys