PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2023 m. Kovo 20 d. 08:52

Šauktinių sistemos spragos bus kompensuojamos sujaukiant studijų procesą

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Gabrielė JarošiūnaitėŠaltinis: LSS pranešimas spaudai


262151

Metų pradžioje Krašto apsaugos ministerija (KAM) informavo apie šauktinių modelio permainas. Numatoma, kad pradinė karo tarnyba taps privaloma ir studentams – nebus galima jos atidėti. Studentai šią žinią priėmė įvairiai – vieni teigia, kad šaukimas turi būti privalomas, nepriklausomai nuo to, ką veiki gyvenime. Vis dėlto, didžioji dauguma pasiūlymą laiko nelogišku ir tikina, kad tai pakenktų studijoms, rašoma Lietuvos studentų sąjungos (LSS) pranešime.

Atrodo lyg bandymas griebtis paskutinio šiaudo

Pasirodžius naujienoms, LSS apklausė daugiau kaip 450 respondentų, iš kurių 80 procentų mano, kad karinė tarnyba studijų laikotarpiu nebūtų tikslinga

„Argumentai yra įvairūs: baimė, kad studijų metu atliekama tarnyba turės neigiamos įtakos studijoms, finansiniai ar asmeniniai įsipareigojimai, moraliniai principai, prievole grįsta sistema ir pan. Ir tai yra natūralu, juk kiekvienas studentas turi savo gyvenimą“, – teigia LSS prezidentas Paulius Vaitiekus.

Jo nuomone, susidaro įspūdis, kad Ministerija eilę metų ignoruotas krašto apsaugos gynybos spragas, bando užkamšyti sujaukdama studijų procesą: „Mes suprantame, kokiame geopolitiniame kontekste gyvename, tačiau reikėtų ieškoti bendrų sprendimų, nes jau dabar girdime apie atvejus, kai jauni žmonės slapstosi arba žaloja save tam, kad nereikėtų tarnauti.“

Piktina Ministerijos požiūris į interesų grupes

Kalbant apie bendrų sprendimų paiešką, LSS pastebi Ministerijos apatiškumą įtraukiant interesų grupes į diskusijas.

Nesulaukus kvietimo prisijungti prie sudarinėjamos darbo grupės, LSS kreipėsi į KAM: „Sulaukėme atsakymo, kad tikrai kalbėsime ir padiskutuosime, tačiau kol kas oficialaus kvietimo įsitraukti negavome, kai tuo tarpu Lietuvos universitetų rektorių konferencija buvo pakviesta deleguoti savo atstovą“, – pasakoja Sąjungos vadovas.

Jo teigimu, kalbama, kad sprendimus planuojama priimti jau rugsėjo mėnesį, todėl kyla grėsmė, kad jie bus skuboti ir nesuderinti su interesų grupe, kurią pokyčiai paliestų labiausiai.

Krašto gynybos apmokymams reikėtų lankstesnių sąlygų

LSS pilietinės pareigos idėją palaiko, tačiau mano, kad studentų šaukimas galėtų būti kitoks: „Mes matome keletą alternatyvų studentams: specialių programų aukštosiose mokyklose užsakymas, stipendijų skyrimas įstojus į krašto apsaugai reikalingą specialybę, integruoti moduliai, praktikos atlikimas kariniuose padaliniuose“, – teigia P.Vaitiekus.

Kita vertus, svarbu suprasti, kad per didelis krūvis gali turėti neigiamos įtakos studentui: „Studentai turi nemažą mokymosi krūvį. Priklausomai nuo kreditų skaičiaus, studijoms skiriama apie 40 valandų per savaitę. 2020–2021 m. mes atlikome tyrimą, kuris parodė, kad didelė dalis studentų studijų metu dirba. 25% studentų dirba tam, kad galėtų studijuoti. Todėl privaloma karo tarnyba pakenktų tiek studijoms, tiek darbui. Trys tarpusavyje sunkiai suderinamos veiklos gali pakenkti ir studentų psichologinei sveikatai“

„Šiame procese yra labai daug dedamųjų. Jei tik KAM įsiklausytų į studentų nuomonę, galėtume rasti kompromisus ir visoms šalims palankų sprendimą“, – prideda LSS prezidentas.