Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žvilgsnis. Sapnai yra veidrodis, kuriame mes matome save tokius, kokie esame iš tikrųjų, ir kuris parodo visas nepageidaujamas mūsų puses. lightstargod nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo senų senovės žmonės bando atsekti sapnų reikšmę. Kadaise sapnai laikyti langu į anapusinį dievų ir dvasių pasaulį, o dabar į juos žiūrima kaip į tarpininką tarp sąmonės ir pasąmonės. Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja psichologė psichoterapeutė Andžela Rybakovienė sako, kad sapnų analizės panaudojimas terapijoje padeda žmogui sėkmingiau save realizuoti, išsilaisvinti iš ydingo elgesio ir mąstymo modelių.
Veidrodis, rodantis visas nepageidaujamas puses
Psichologė psichoterapeutė A. Rybakovienė pastebi, jog nėra klaidingų ar teisingų būdų, kurie aiškintų sapnus. Tiesa, toli gražu ne visi terapeutai mano, kad sapnų aiškinimas yra būtina terapijos dalis. A. Rybakovienė įsitikinusi, kad sapnų analizė kur kas greičiau ir saugiau atveda prie dvasinių problemų šaknų, galimų jų sprendimų nei koks kitoks terapinis metodas. Sapnai visada liudija daugiau, nei žino sąmoningas „Aš“.
Sapnai yra veidrodis, kuriame mes matome save tokius, kokie esame iš tikrųjų, ir kuris parodo visas nepageidaujamas mūsų puses. Jie parodo mums visas dėmes, kurias mes mažiausiai norime matyti, atkreipia mūsų dėmesį į sritis, kurios yra mažiausiai įsisąmonintos. Atskleidžia mūsų kvailumą, kai mes patys sau atrodome labai protingi.
Asmeniniai mitai: tik taip ir ne kitaip
Augdami mes esame linkę plėtoti savo asmeninę mitologiją, kuri iškyla iš mūsų šeimos istorijos bei kultūrinių mitų. Geras asmeninis mitas skatina adekvatų prisitaikymą prie gyvenimo. Blogas siejasi su blogai prisitaikiusia tikėjimo sistema ir turi įtakos žmogaus nelaimingumo jausmui. Analitikas dažnai atskleidžia šiuos asmeninius mitus anksčiau, negu pats pacientas juos gali suformuluoti. Asmeniniams mitams būdinga tai, kad žmogus gali matyti tam tikrus daiktus tik taip ir ne kitaip.
Anot psichoterapeutės, asmeninius mitus galime atpažinti jau pirmųjų seansų metu, kai pacientas pasakoja gyvenimo istoriją. Jie gali pasirodyti per pasikartojančius pavyzdžius, kurie ir padeda atskleisti asmeninį mitą. Dažnai jie pasirodo pirmuosiuose sapnuose. Mitus galima sutraukti į vieną sakinį: „Aš esu mergina, kuri įsimyli netinkamus vyrus“, „Aš visus pastatau ant kojų, tačiau manimi niekas negali pasirūpinti“, „Žmonės nesuvokia, kad aš esu nepripažintas genijus, tačiau vieną dieną aš jiems parodysiu“ ir t. t. Geriausias būdas įsisąmoninti mitus yra nuolat fiksuoti savo sapnus. Mitą taip pat gali iškelti sunki krizė. Ir, priešingai, krizė yra kaip galimybė pakeisti asmeninį mitą. Čia vėl svarbią rolę gali užimti sapnai ir analitinė pagalba.
Dažnai žmonės su chroniškomis baimėmis ir pasikartojančiais depresiniais epizodais yra tarsi kautynių lauke, kuriame kaunasi du neįsisąmoninti asmeniniai mitai. Sapnai tampa žinutėmis iš fronto. Sapnų analizės eigoje vidinis konfliktas gali būti įsisąmonintas, rastas kompromisas.
Sapnų vaizdinių pasaulis yra gundantis
Anot psichoterapeutės, kiekvienas pacientas yra unikalus, todėl negali būti naudojamos bendros taisyklės ir universalios procedūros. Analitikas privalo būti dėmesingas klausytojas, kuris leidžia kilti visoms fantazijoms, atsirandančioms sesijos metu.
Nėra įprasta sesiją pradėti nuo sapno. Pirmiausia 10–15 minučių paskiriama išoriniams įvykiams aptarti. Jei neiškyla svarbi tema, apie kurią pacientas norėtų kalbėti, pereinama prie sapnų.
Darbo metu labai svarbi koncentracija, nes sapnų vaizdinių pasaulis yra gundantis. „Svarbu atidžiai sekti pacientą, kad jis nenuslystų į savo fantazijų kelionę, – pasakoja psichoterapeutė. – Taip pat svarbu išlaikyti kylančias įžvalgas, stropiai renkant asociacijas. Terapeutas yra ne tam, kad pacientui kažką papasakotų apie jį, bet tam, kad padėtų jam priartėti prie savęs pažinimo.“
Kiek laiko dirbama, aptariant sapną, priklauso nuo jo ilgio ir turinio. Kartais per sesiją dirbama, kalbant apie kelis sapnus. Kartais reikšmingam sapnui galima paskirti visą sesiją, o „didiesiems sapnams“ – ir daugiau. Tai nusprendžiama kartu su pacientu.
Kas bendro tarp pranašo ir analitiko?
Dažnai sąmonės lygmenyje žmogus mano, kad pažįsta ir žino savo problemas, tačiau iš tikrųjų apie tai žino tik jo pasąmonė. Pasąmonės išmintis išreiškiama mituose ir legendose. Viena žydų istorija pasakoja: prieš mūsų gimimą sielos angelas atveria, kas yra danguje ir ant žemės, ką mums atneš likimas žemėje. Gimimo akimirką angelas duoda mums sprigtą į nosį ir mes pamirštame, ką matėme ir patyrėme. Tik naktį siela vėl pabėga nuo kūno, pakyla į dangų ir sugrįžta su nauju gyvenimu ir išmintimi, kuria reikėtų vadovautis ryte.
Vakarų Afrikos tautos iki šiol tiki, jog kiekvienas žmogus prieš gimimą sudaro sutartį su dangaus karalyste. Sutartyje yra surašyta, ką turi padaryti žmogus gyvenime: kiek ilgai jis gyvens, kaip tarnaus bendruomenei, jei susituoks, kiek vaikų turės ir t. t. Prieš gimimą jis nuvedamas prie užmaršties medžio, apkabina jį ir tą akimirką pamiršta sutartį. Nepaisant to, jis privalo įgyvendinti šią sutartį. Tai jo pareiga. Jei sutartis neįgyvendinama, žmogus suserga ir turi eiti pas pranašą, kad jis padėtų išsiaiškinti, kuris sutarties punktas nėra įvykdytas.
Vakarietiškoje visuomenėje pranašo rolę perėmė analitikas. Dangaus funkcija yra mūsų savastis. Savastis turi savo programą, kuri siunčia simptomą, emociją ar sapną, kad atsirastų galimybė atstatyti suirusią tvarką. Savastis atsakinga, kad kiekviename žmogaus gyvenimo etape būtų įgyvendintos gyvenimo plano užduotys ir rasti geriausi prisitaikymo prie aplinkos būdai.
Sapnuose savastis iš esmės įdeda savo indėlį į kiekvieną sapną, todėl tampa svarbu sapnus fiksuoti reguliariai kaip sapnų seriją. Dažnai galima pastebėti, kad neperdirbtos temos grįžta ir grįžta į mūsų sapnus, vis labiau atskleisdamos savasties potencialą. „Beveik iš kiekvieno sapno galėtume išpešti kažką naudingo“, – sako psichoterapeutė.
Jeigu mes palygintume sielą su namu, tai galėtume pasakyti, kad daugelis iš mūsų gyvename tik mansardoje, o likusi pastato dalis yra neištyrinėta. Sapnai, jeigu mes jais sekame, veda į pirmą namo aukštą ir į rūsį, taip pat į aplinką, kuri yra aplink namą. Terapijoje tai nėra paprasta, nes sapnai dovanoja savo išmintį mums ne iš karto suprantama kalba. Jie perteikia savo išmintį metaforomis, alegorijomis ir dramomis, kurios gali mus sužavėti, nes leidžia prisiliesti prie amžinų žmogiškojo gyvenimo temų.
Neretai pacientai pasakoja savo sapną, kad jie yra name, o išorėje tūno potencialiai pavojinga tamsi figūra, kuri mėgina patekti į namą. Sapnuotojas deda pastangas, kad tik įsibrovėlis nepatektų į vidų. Tačiau gana greitai supranta, kad pastangos veltui, nes įsibrovėlis vis tiek į jį patenka. Analitiko darbas yra padrąsinti ir skatinti pacientą pradėti domėtis ir ką nors sužinoti apie įsibrovėlį su viltimi, kad dėl asociacijų ir aktyvios vaizduotės ši tamsi figūra bus pradėta priimti kaip savasties dalis.
Kartais neša žinią, kartais lieka mįslė
Būna sapnų, kurie sukelia jausmą, lyg būtume kalėjime ar koncentracijos stovykloje. Analitiko uždavinys – sukurti aplinką, kurioje pacientas jaustųsi taip saugiai, kad surizikuotų išeiti iš kalėjimo ar gynybos vietų tam, kad labiau gyventų pasaulyje. „Sapnų analizę galima interpretuoti kaip švietimo procesą, kuriame pacientas mokosi meno, kaip apeiti užmaršties medį arba neutralizuoti sprigtą į nosį“, – pasakoja psichoterapeutė.
Sapnuose gali pasirodyti vaizdinių, kuriuose reikia gelbėti. Jei sapnai pateikia problemą dramatišku būdu, analitiko užduotis yra padėti pacientui atpažinti ir atskleisti kaltės perpildytas paslaptis, rasti kelią iš aklavietės. Tai tarsi išpažintis, kuri išlaisvina.
Klaidinga galvoti, kad sapnai visada turi aiškią žinutę. Kai kurie sapnai lieka mįslė. Ne todėl, kad jie neturi reikšmės, bet todėl, jog supratimas nėra toks gilus, kad jo pakaktų.
Viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje veikia dienos stacionaras, kuriame socialiai draustiems asmenims teikiamos nemokamos individualios ir grupinės psichoterapijos paslaugos, taikomas medikamentinis gydymas. Pirminei konsultacijai reikia registruotis iš anksto tel. (8 41) 524 187.