PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 3 d. 13:26

Sanitarinės apsaugos zonos spąstai: nei pirmyn, nei atgal

Klaipėda

A. Valaičio nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


112211

Vieni Naujieji metai keičia kitus, o Sendvario seniūnijoje esančios sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ (Kalnuvėnų kaimas) problemos vis tos pačios. Teritorijų planavimo, infrastruktūros priežiūros klausimai koreguojamame Bendrajame plane kol kas neišspręsti. Bendrijos nariai prašymais atakuoja įvairiausias instancijas, tačiau kol kas atsimuša lyg į sieną.

Siekia apjungti sklypus

Sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ pirmininkė Daiva Sokienė „Bangai“ pasakojo, kad sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ teritorija patenka į uždaryto Glaudėnų sąvartyno sanitarinę apsaugos zoną, kuri pagal Klaipėdos rajono savivaldybės Bendrąjį planą siekia 800 m. Anot D. Sokienės, pagal dabar galiojančią teisinę bazę sanitarinės apsaugos zonos ribos, atsižvelgiant į motyvuotus sanitarinių apsaugos zonų ribų nustatymo proceso dalyvių ir visuomenės siūlymus, gali būti mažinamos. „Jau apie 20 metų neveikiančio ir rekultivuoto Glaudėnų sąvartyno sanitarinės apsaugos zonos mažinimo procedūras privalėtų pradėti Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC’as), kaip šio objekto valdytojas, tačiau sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ argumentų ir pasiūlymų negirdi nei KRATC’as, nei Klaipėdos rajono savivaldybė“, – įsitikinusi „Vyšnelės“ bendrijai pirmininkaujanti D. Sokienė.

Bendru sutarimu sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ nariai siekia, kad visi 50 sklypų būtų apjungti į vieną kvartalą, t. y. 6,2 ha teritoriją. „Mums svarbi ir galimybė keisti sklypo naudojimo paskirtį iš esamos žemės ūkio į kitą, kuri leistų statyti ir įregistruoti laikino bei nuolatinio poilsio statinius bendrijos narių visaverčiam fiziniam bei dvasiniam poilsiui organizuoti“, – teigė D. Sokienė. Taip pat siekiama, kad suformuotos gatvės – Putinų takas, Alyvų takas bei Aronijų takas – būtų įregistruotos ir užtikrinta jų priežiūra, atsirastų bent galimybė pretenduoti į finansavimą remonto darbams ir pan. „Be to, norime užtikrinti sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ narių sklypuose kilnojamojo ir nekilnojamojo turto saugumą“, – vardijo pašnekovė.

Jaučiasi bejėgiai

D. Sokienė stebisi, kad praėjo tiek metų, kai sąvartynas uždarytas, o sanitarinė apsaugos zona nėra mažinama. Juolab kad čia būta nepavojingų (Klaipėdos m. medžio apdirbimo įmonių) atliekų. „Kokia veikla turi būti vykdoma, kad 30–40 metų išliktų ta pati sanitarinė apsaugos zona? Kokia turi būti tarša? Veikiančio Dumpių sąvartyno sanitarinė apsaugos zona siekia 1000 m, o čia kaip 2006 m. užbrėžė 800 m ribą, taip ir liko“, – piktinasi „Vyšnelės“ sodininkų bendrijos pirmininkė.

Anot jos, sklypų savininkai yra lyg spąstuose, negali nei tvoros užsitverti, jokio statinio statyti, kurį būtų galima registruoti, nei turto apsidrausti – nieko. Maždaug nuo 1998 m. iki 2004 m. sklypai buvo nuomojami Tremtinių ir politinių kalinių sąjungos nariams, vėliau (2006 metais) juos buvo leista privatizuoti. Tad dabar sklypų savininkai yra buvusių tremtinių ir politinių kalinių palikuonys, emigravę į užsienį ir grįžtantys vasarai pailsėti, atvykstantys iš Kauno, Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų. Keturių sklypų savininkai yra rajono gyventojai“, – dėstė D. Sokienė. Moteris teigė, jei sanitarinė apsaugos zona būtų sumažinta iki 300 m, visos problemos išsispręstų. „Tačiau kol kas iš Savivaldybės pusės jaučiamas neveiksnumas, iš KRATC’o – užsispyrimas“, – nuomone dalijosi pašnekovė.

Sodininkų bendrijos pirmininkės teigimu, jei KRATC’as nemažina sanitarinės apsaugos zonos, jiems galėtų padėti atitinkamai koreguojamas Klaipėdos rajono savivaldybės bendrasis planas. „Yra galimybė numatyti tokius sprendinius, kad Kalnuvėnų k. žemės ūkio paskirties sklypams atsirastų galimybė pakeisto žemės naudojimo būdą į „Mėgėjų sodo žemės sklypus“. Tokia korekcija leistų žmonėms nebesijausti valdžios įkaitais ir oriai pasikeisti turimų žemės sklypų naudojimo būdą į faktiškai naudojamą – „Mėgėjų sodo žemės sklypus“ ir įstatymų nustatyta tvarka pasirengus esamų statinių techninius projektus, juos įteisinti“, – dėstė D. Sokienė.

Vykdo Bendrojo plano korektūrą

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Daiva Beliokaitė informavo, kad sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ gyventojai daug kartų kreipėsi į Savivaldybę, kad būtų sumažinta KRATC’o sanitarinė apsaugos zona, ir Savivaldybė buvo kreipusis į KRATC‘ą su paklausimu ir raginimu ieškoti galimybių tai padaryti, tačiau KRATC‘as neplanavo ir neplanuoja mažinti sanitarinės apsaugos zonos, nes būtent tokia ji yra reikalinga jų ūkinei veiklai. „KRATC‘as vykdo monitoringą ir sprendžia pagal jo duomenis dėl zonos korekcijos galimybių“, – informavo D. Beliokaitė.

Šiuo metu Savivaldybė išties vykdo Bendrojo plano korektūrą. Gyventojai, taip pat ir sodininkų bendrija „Vyšnelė“ yra pateikę prašymų Bendrojo plano korektūros rengėjams. Visi prašymai bus išnagrinėti ir įvertinti, rengiant korektūras. Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano koregavimo viešinimo procedūros jau prasidėjo. Su Bendrojo plano projektine dokumentacija galima susipažinti Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje nuo gruodžio 13 d. iki 2020 metų sausio 14 d. (projekto Nr. K-RJ-55-17-174).

Bendrojo plano vieša ekspozicija organizuojama Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos skelbimų lentoje nuo gruodžio 20 d. iki 2020 m. sausio 14 d. Viešas aptarimas su visuomene vyks sausio 14 d. 17.30 val. Gargždų muzikos mokyklos salėje, Kvietinių g. 2.

KRATC’as pritaria

KRATC’o Teisės skyriaus viršininkas Artūras Žičkus „Bangą“ patikino, jog situacija dėl sodininkų bendrijos „Vyšnelė“ ir 50 sklypų savininkų keliamų klausimų bendrovei yra žinoma. „Bendrovė pritaria sodininkų siekiui koreguoti rajono Bendrojo plano sprendinius numatant galimybę atitinkamoje teritorijoje savininkams pakeisti esamos žemės ūkio paskirties sklypų žemės naudojimo būdą į „Mėgėjų sodo žemės sklypai“, – sakė A. Žičkus.

Jis akcentavo, kad uždaryto Glaudėnų sąvartyno sanitarinė apsaugos zona yra nustatyta ne Savivaldybės Bendruoju planu, o plane yra tik pažymėta 800 m zonos riba. „Uždaryto Glaudėnų sąvartyno sanitarinės apsaugos zonos ribos keitimo galimybes ketinama aptarti su rajono Savivaldybės vadovais“, – teigė KRATC’o Teisės skyriaus viršininkas A. Žičkus.