Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Panevėžio ligoninei pastaruoju metu nesiseka su vadovais, mat šie vis neįtinka sveikatos apsaugos ministrui. Iš pradžių iš vadovo pareigų buvo atleistas Ivanas Dorošas, vėliau Aurelijui Verygai neįtiko konkursą užimti ligoninės vadovo vietą laimėjęs Arvydas Skorupskas.
Abiem vyrams koją pakišo bloga reputacija ir galimai padaryta žala – I. Dorošas valdžiai neįtiko dėl iškeltų bylų, A. Skorupskas – dėl galimai dar 2012 m. valstybei padarytos 22 tūkst. eurų žalos. Nors nei STT, nei kitos institucijos priekaištų A. Skorupskui neturėjo, šis kandidatas nebuvo paskirtas ligoninės vadovu vien todėl, kad sukėlė įtarimų.
Šie potencialūs vadovai taip neįtiko SAM, kad, pavyzdžiui, I. Dorošą iš posto trauktis įkalbinėjo A. Verygos patarėja Nendrė Černiauskienė, tikinusi, kad atsitraukus nustoja slinkti plaukai ir atsiveria nuostabios galimybės.
Tačiau ne visiems keliami tokie aukšti reikalavimai – štai laikinasis Panevėžio ligoninės vadovas Remigijus Samuolis gali dovanoti beveik 50 tūkst. eurų skolą, kuri yra priteista ligoninei, tačiau tai, kad ligoninė gali negauti didelės sumos, valdžią mažai jaudina.
Ligoninėje suko šeimyninį versliuką
Ši istorija prasidėjo prieš keletą metų, teisėsaugai išsiaiškinus, kokias aferas kartu su sūnumi darė aukštas Panevėžio ligoninės darbuotojas.
Buvęs Panevėžio respublikinės ligoninės vyriausiasis inžinierius Jonas Alvydas Jonaitis ir pastarojo sūnus Rodionas Jonaitis prieš keletą metų buvo ne kartą minimi žiniasklaidoje. Kaip paaiškėjo, tėvas, sūnus ir pastarojo bendrovė „Savas formatas“ sėkmingai, bet nelabai legaliai turtėjo iš ligoninės.
Šeimyninė schema buvo labai paprasta: sūnus, padedamas tėvo, pateikdavo sąskaitas už atliktus darbus ligoninei, ši sąskaitas apmokėdavo. Taip nuo 2009 metų iki 2013 metų R. Jonaitis pateikė 29 sąskaitas apie paslaugas, kurios nebuvo suteiktos, už darbus gavo 76 890 eurų.
Tačiau pastaruosius darbus, kaip paaiškėjo, atliko ne „Savas formatas“, o ligoninės darbuotojai arba kita R. Jonaičio bendrovė – „Emtekas“. Pastaroji bendrovė nuo 2006 metų turėjo su ligonine sudariusi paslaugų sutartį, pagal kurią ligoninė „Emtekui“ mokėdavo fiksuotą mokestį už medicinos įrangos priežiūrą ir remontą. Taip ligoninė už darbus, kuriuos apmokėdavo „Emtekui“, dar kartą sumokėdavo ir kitai R. Jonaičio bendrovei.
Kaip paaiškėjo išnagrinėjus bylą, kaltinimai buvo ne iš piršto laužti. R. Jonaičio „Emtekas“ ir pats vadovas 2015 m. gruodį buvo nuteisti dėl apgaulingos buhalterijos, o 2016 m. gruodį, praėjus metams, R. Jonaitis išgirdo antrąjį nuosprendį – verslininkas kartu su tėvu buvo nuteisti dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
J. A. Jonaičiui buvo skirta lygtinė dvejų metų laisvės atėmimo bausmė ir daugiau nei 3 tūkst. eurų bauda. R. Jonaičiui buvo skirta lygtinė trejų metų laisvės atėmimo bausmė ir daugiau nei 5,6 tūkst. eurų bauda. Baudos sulaukė ir „Savas formatas“, kuriam skirta sumokėti 8,6 tūkst. eurų.
Tačiau didžiausia bauda sukčiams tapo teisėjo nurodymas sugrąžinti ligoninei visus neteisėtai pasisavintus pinigus – 76 890 eurų.
Kai prireikė grąžinti pinigus, tapo vargšais
Būtų galima džiaugtis, kad teisybė buvo atstatyta, o sukčiai gavo, ko nusipelnę. Tačiau istorija toli gražu nesibaigė, mat ligoninė priteistų beveik 77 tūkst. eurų taip ir negavo.
Kaip paaiškėjo, po nepalankaus nuosprendžio tėvas ir sūnus staiga tapo kone vargšais, „Savas formatas“ netikėtai pasidarė nemokus, bankrutavo ir buvo reorganizuotas, o šių metų kovą pateikė Registrų centrui prašymą išbraukti juos iš juridinių asmenų registro.
Kadangi skolą ligoninei padengti turinti įmonė išnyko tarsi dūmas, neblaškomas vėjo, o tėvas ir sūnus nebeturi jokio turto, iš kurio galėtų grąžinti priteistus pinigus, iškilo grėsmė, kad pinigų ligoninė taip ir negaus, nors šie ir yra priteisti teismo.
Tačiau tuomet ligoninei buvo pateiktas netikėtas pasiūlymas – 77 tūkst. eurų skolą už 30 tūkst. eurų pasisiūlyta nupirkti. Įdomu tai, kad asmens, tai pasiūliusio, pavardė, Alfa.lt žiniomis, yra Jonaitė.
Tėvui ir sūnui Jonaičiams toks sandėris turėtų būti palankus – už 30 tūkst. eurų skola pereitų jų šeimos narei, o pastaroji, labai tikėtina, tėra formali paties tėvo ir sūnaus atstovė.
Ministerija nusiplauna rankas: lai sprendžia vadovas
Ligoninei toks pasiūlymas nėra itin palankus, mat įstaiga atsisakytų pretenzijų į dar 47 tūkst. eurų, kurie buvo priteisti. Tačiau laikinasis direktorius Remigijus Samuolis, rodos, su džiaugsmu sutinka atsisakyti pretenzijos į 47 tūkst. eurų ir pasiimti siūlomus 30 tūkst. eurų.
Alfa.lt paklausė SAM, ar ministerija buvo informuota R. Samuolio apie galimybę parduoti skolą pusvelčiui. SAM informavo, kad apie tokią galimybę buvo informuota, tačiau nusprendė sprendimo nepriimti – tai, kad laikinasis ligoninės vadovas gali atsisakyti 47 tūkst. eurų, kurie priteisti ligoninei, ministerijos nejaudina.
„SAM yra gavusi gydymo įstaigos raštą dėl minimų asmenų skolos, kuriame prašoma priimti sprendimą dėl skolos perdavimo kitam asmeniui. SAM atsakyme teigiama, kad atsižvelgiant į tai, jog ligoninės įstatuose yra numatyta, kad įstaigos vadovas organizuoja ligoninės veiklą, ir veikia ligoninės vardu santykiuose su fiziniais ir juridiniais asmenimis, SAM negali priimti sprendimo už įstaigos vadovą. Tad jis pats turėtų nuspręsti, kaip pasielgti šioje situacijoje“, – rašoma SAM atsiųstame atsakyme.
Vadovas: informacija konfidenciali
Tuo tarpu sužinoti, kaip su skola pasielgti ketina R. Samuolis ir ar tikrai ruošiasi dovanoti beveik 50 tūkst. eurų, nepavyko. Paskambinus R. Samuoliui į ligoninę, už jį atsiliepusi moteris pasiūlė kreiptis į ligoninės atstovą spaudai.
Taip pasielgus paaiškėjo, kad R. Samuolis panoro klausimus gauti raštu. Ir gavo – ketvirtadienio popietę ligoninės vadovui buvo išsiųsti keli paprasti klausimai, pasiteiraujant, kas ir už kiek nori pirkti Jonaičių skolą, ir koks sprendimas buvo priimtas.
Atsakymo laukti teko parą, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad atsakymų į klausimus ir nebus, mat ši informacija, anot R. Samuolio, yra konfidenciali.
„Gavau Jūsų klausimus Dėl RPL sudarytų sutarčių. Deja, jau pačiuose klausimuose yra konfidencialios informacijos, todėl net lakoniškas atsakymas taip arba ne gali būti prilygintas konfidencialios informacijos atskleidimu. Dėl šios priežasties į Jūsų klausimus atsakyti negaliu. Galiu tik patikinti, kad visos įstaigos sutartys sudaromos, laikantis teisės aktų reikalavimų“, – rašė R. Samuolis.
alfalt-logo-skaidrus.png