PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 2 d. 16:56

SAM rado išeitį: medikai į kovą su koronavirusu bus siunčiami „savanoriškai priverstinai“

Vilnius

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


152580

Trūkstant žmonių pandemijos valdymui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išeitį mato, pasitelkdama į pagalbą pirminės grandies – bendrosios praktikos ir šeimos gydytojus. Medikų atstovai tvirtina, kad tokia „priverstinė savanorystė“ nėra geras sprendimas, o SAM žadėti piniginiai priedai kol kas tėra miražas, mat ministerija dar nėra iki galo atsiskaičiusi už pirmosios bangos metu patirtas įstaigų išlaidas.

Lietuvos savivaldybių asociacijai SAM išplatino raštą, kuriame, be kita ko, nurodoma, jog ministerija teikia algoritmą dėl šeimos gydytojo ir jo komandos narių paslaugų teikimo pacientams, sergantiems COVID–19 liga.

15.jpg

Algoritmo rėmuose nustatyta, kad teikiant sveikatos priežiūros paslaugas koronavirusu sergantiems pacientams socialinės globos įstaigose, prireikus, turėtų būti pasitelkti sveikatos priežiūros specialistai ir iš kitų savivaldybės teritorijose esančių pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų ar savivaldybių ligoninių.

Lietuvos bendrosios praktikos ir šeimos gydytojų asociacijos vadovas Julius Kalibatas sako, kad ministerijos algoritmas tėra popierius – rajonuose katastrofiškai trūkstamų specialistų nuo to neatsiras.

„Norai labai geri, bet galimybių nėra. Ne vienus metus gaunu prašymų, kad gal į rajoną norėtų atvažiuoti kas nors dirbti iš šeimos gydytojų, tačiau jų vis dar katastrofiškai trūksta. Kuomet gydytojų ir taip mažai, o jie dar ir perkrauti darbu, kaip yra šiuo metu, nemanau, kad būtų galimybė juos permetinėti iš vienos įstaigos į kitą“, – kalbėjo medikų atstovas.

Pasak J. Kalibato, šis sprendimas nebuvo derinamas su gydytojais. „Kaip visada Aurelijus Veryga priiminėja sprendimus „iš viršaus“ su niekuo nesikonsultuodamas, o mes sužinome tik po to kad yra pr“, – apgailestavo medikas.

Šeimos ir bendrosios praktikos gydytojų atstovo teigimu, prieš kalbant apie medikų finansinį motyvavimą dirbti COVID židiniuose, SAM pirma turėtų pažvelgti į neįgyvendintus įsipareigojimus, siekiančius dar pirmąją pandemijos bangą.

„Tie pažadai dėl finansinio paskatinimo buvo labai seni, ir didžioji dalis gydytojų to paskatinimo vis dar nesulaukė. Negana to, ligoninėms ir poliklinikoms buvo pažadėta, kad jei šios pirks apsaugos priemones iš savų biudžetų, viskas bus kompensuota. Aišku, viskas buvo daroma iš savų lėšų ir tos priemonės buvo perkamos naudojant atlyginimų fondus ir po to kada buvo paprašyta apmokėti, liko tik pažadai. O dabar dauguma įstaigų tikrai negali medikams sumokėti pilnos algos, jau nekalbant apie priedus“, – situaciją dėstė J. Kalibatas.

SAM savivaldybėms išplatintame rašte taip pat akcentuojama, kad sveikatos priežiūros specialistai, teikiantys asmens sveikatos priežiūros paslaugas COVID–19 liga sergantiems pacientams jų namuose ar socialinės globos įstaigose, kitiems pacientams galės teikti tik nuotolines paslaugas.

Į naująjį Seimą išrinkta Medikų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja Jurgita Sejonienė sako, kad toks priverstinis medikų paskirstymas kelia daug klausimų ir nėra efektyvi priemonė.

„Pirminės sveikatos priežiūros specialistai – šeimos ir bendrosios praktikos gydytojai sudaro 80 procentų visos sveikatos priežiūros sistemos. Jie ir taip persidirba, jiems darbas pasunkėja ypatingai nes prisidejusios telefoninės konsultacijos šiuo metu.

Dauguma centrų yra maži, kur dirba vos viens-du šeimos gydytojai, Šiuo atveju, jai vienas išeina COVID pacientų slaugyti, tai ką tas likęs vienas darys? Sutriks ne tik stacionarinė pagalba, bet ir pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas – sakė J, Sėjonienė.

Medikų sąjūdžio vicepirmininkės teigimu, sunkiai įsivaizduojama kaip techniškai turėtų atrodyti paskirstymas sprendžiant kurie būtent medikai bus „priverstinai savanoriškai“ siunčiami dirbti su židiniais.

„Nežinau kaip atrodys tas delegavimas, gal išskaičiuos. Antras dalykas, nežinau iš kur SAM mato tuos žmones, kurie galėtų eiti dirbti. Reikia jų pačių klausti“, – svarstė J. Sėjonienė.

Medikės manymu, adekvatūs piniginiai priedai galėtų tapti motyvacija jauniems gydytojams, ypač rezidentams, nuspręsti dirbti židiniuose, tačiau tai turėtų būti adekvačios, laiku mokamos sumos, o ne ministerijos pažadai.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png