PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Gruodžio 19 d. 12:53

SAM: gerinama nėščiųjų ir neseniai pagimdžiusių moterų sveikatos priežiūra

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


286887

Siekiant anksčiau atpažinti pogimdyminės depresijos požymius ir laiku suteikti pagalbą nėščiosioms bei neseniai pagimdžiusioms moterims, gydytojai profilaktinio apsilankymo metu turės įvertinti pacientės emocinę būklė ir ją informuoti apie pagalbos galimybes. Tai užtvirtinta sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujintoje tvarkoje, kuri įsigalios nuo kitų metų liepos mėnesio.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad nėštumo metu reikalinga visapusiška pagalba – nuo šiol ir gydymo specialistai turės kreipti didesnį dėmesį ne tik į fizinius, bet ir psichikos sveikatos pokyčius šiuo periodu.

„Emocinius sutrikimus išgyvenantis žmogus ne visada juos pats pastebi, todėl sukuriamas veiksmingas mechanizmas, kad prireikus psichologinė, o tam tikrais atvejais ir medikamentinė pagalba būtų suteikta kuo anksčiau. Tikiuosi, tai prisidės prie geresnės gimdyvių jausenos ir savalaikio pagalbos suteikimo“, – sako ministras.

Nėščiosios ar neseniai pagimdžiusios moters profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turės pasiteirauti apie jos emocinę sveikatą, užduodamas klausimus apie nuotaikos pokyčius. Tais atvejais, kai pacientės emocinė būsena bloga, pacientės bus prašoma užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimyną.

Jei gautų rezultatų suma sieks 12 ir daugiau balų, sveikatos priežiūros specialistas turės nėščiajai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai rekomenduoti skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, paaiškinti, kur suteikiama reikalinga pagalba, bei įteikti informacinį lankstinuką, kuriame yra visa reikiama informacija apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes.

Atnaujinta tvarka įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d.

Depresija yra dažniausiai pasireiškiantis psichikos sveikatos sutrikimas nėštumo metu ar laikotarpiu po gimdymo. Šis sutrikimas pasaulyje paveikia apie 10–15 proc. besilaukiančių ar pagimdžiusių moterų.

Lietuvoje atlikta apklausa „Mano gimdymas“ parodė, kad per pastaruosius trejus metus kasmet reikšmingus pogimdyminės depresijos simptomus patiria apie 22–24 proc. pagimdžiusių moterų.

Pogimdyminė depresija gali išryškėti praėjus keturioms savaitėms arba per pirmuosius metus po gimdymo. Pogimdyminės melancholijos simptomai yra labai panašūs į pogimdyminės depresijos. Tačiau pogimdyminė depresija gali būti diagnozuojama, kai pasireiškia visi arba bent keletas simptomų, kurie tęsiasi ilgiau nei dvi savaites.