Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Įsibėgėjant vakcinacijos procesui vis dažniau išgirstame, kad pasiskiepijusieji naujosiomis COVID-19 vakcinomis patiria vienokį ar kitokį nepageidaujamą poveikį. Nors šalutinis poveikis pasitaiko nedažnai, bet esama atvejų, kai asmenims po skiepo pasireiškė vaisto vartojimo instrukcijoje neaprašyti reiškiniai, tokie kaip veido paralyžius, galūnių tirpulys, padidėjęs kraujo spaudimas.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad per pirmąjį mėnesį (nuo gruodžio 27 iki sausio 28 dienos), kai šalyje buvo pradėta vakcinacija nuo COVID-19 ligos, iš viso jau yra gauta 311 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną. 298 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 13 – kaip sunkūs.
VVKT atkreipia dėmesį, kad pirmąjį vakcinacijos mėnesį žmonės buvo skiepijami dviem, šiuo metu Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis. Gautų pranešimų skaičius sudaro 0,37 procento nuo sunaudotų vakcinų dozių. Dėl vakcinos „Comirnaty“ gauti 297 pranešimai, dėl vakcinos „COVID-19 Vaccine Moderna“ – 13 pranešimų. 1 gautame ĮNR pranešime vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas. Pasak VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresniosios patarėjos Rugilės Pilvinienės, toks didelis skaičiaus skirtumas tarp vakcinų sukelto neigiamo poveikio susidarė dėl to, kad antrąja vakcina pradėta skiepyti gerokai vėliau, tik sausio 18 dieną, todėl jos poveikio vertinti ir lyginti su reakcijomis į kitą vakciną nelabai galima.
Daugiausia kreipėsi moterys
Moterys pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei vyrai – atitinkamai 271 ir 40 pranešimų. Pranešėjų amžiaus riba – 21–83 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 41, iš pacientų – 268.
Situaciją pakomentavusi Rugilė Pilvinienė tokį lyčių pasiskirtymą paaiškino tuo, kad dažniausiai sveikatos priežiūros įstaigose dirba moterys, tad natūralu, kad sulaukta daugiau pranešimų iš moteriškos lyties atstovių. Kaip žinia, jos ir gyvena ilgiau nei vyrai, tai ir paskiepyta jų socialinės globos įstaigose žymiai daugiau nei vyrų.
Dažniausia reakcija – skausmas ir paraudimas skiepo vietoje
Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai, kurių sulaukė Tarnyba, tai – skausmas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, išbėrimas ir karščiavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų. Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, karščiavimas, dažniau pasitaikė po antros vakcinos dozės. Kaip rodo klinikinių tyrimų duomenys, vyresnio amžiaus pacientams vakcinos nepageidaujamų reiškinių dažnis buvo šiek tiek mažesnis.
Be šių informaciniame lapelyje nurodomų šalutinių poveikių, gauta pranešimų ir apie netipines organizmo reakcijas į skiepą. Kai kuriems asmenims pasireiškė veido, liežuvio ar galūnių tirpulys, dingo liežuvio jautrumas, atsirado vienos veido pusės, rankos tirpimas. Rugilės Pilvinienės tegimu, pakuotės informaciniame lapelyje apie tai nerašoma, todėl šios reakcijos bus papildomai tiriamos ir vertinamos.
Pasitaikė ir keliolika arterinio kraujo spaudimo padidėjimo atvejų. Taip pat kai kurie pasiskiepijusieji skundėsi širdies susitraukimo dažnių padidėjimu, kai nesant tam priežasčių atsiranda dažnas širdies plakimas.
Taip pat R. Pilvinienė paminėjo atvejį, kai po skiepo vienam asmeniui pasireiškė veidinio nervo paralyžius, kitaip dar vadinamas Belo paralyžiumi. „Jaunam pacientui prireikė gydytojo konsultacijos, pagal simptomus buvo nustatyta diagnozė. Po kelių dienų jis pasveiko be jokių liekamųjų reiškinių“, – sakė R. Pilvinienė.
Pasitaikė ir sunkių reakcijų
Nors didžioji dalis pasiskiepijusių nejaučia jokio šalutinio poveikio, visgi retais atvejai pasitaiko, kad po skiepų prireikia ir medikų pagalbos, nes kyla stipri organizmo reakcija į skiepą. Gautų pranešimų duomenimis, kai kuriems asmenims pasireiškė stiprūs galvos skausmai, svaigulys, pora paskiepytųjų nualpo, nustatytas ir anafilakcijos atvejis asmeniui, kuris yra daug kam alergiškas.
Taip pat pavieniais atvejais pasireiškė dusulys, stipri dūrio vietos reakcija, labai stiprus limfmazgių uždegimas, pažasties skausmas, rankos, viso kūno skausmai. Vienam asmeniui diagnozuotas stiprus raumenų uždegimas.
Vienas pasiskiepijęs asmuo mirė
R. Pilvinienės teigimu, tarnyba dažnai sulaukia klausimų apie tai, ar pasitaikė pasiskiepijusių asmenų mirties atvejų. Ji teigė, kad vienas atvejis užfiksuotas, kai asmuo mirė praėjus 7 dienoms po vakcinacijos, bet traktuoti, kad asmens mirtį sukėlė būtent vakcina, negalima. Esa, asmuo buvo 76 metų amžiaus, priklausė rizikos grupei, kiek seniau jam buvo atlikta organų transplantacija, sirgo sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis. „Tai rizikingas pacientas. Asmenį prižiūrėjęs šeimos gydytojas nustatė, kad mirties priežastis su skiepu nesusijusi, tik sutapo, kad buvo atlikta vakcinacija. Mirtis nevertinama kaip nepageidaujamos reakcijos padarinys“, – patikino R. Pilvinienė.