PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Spalio 24 d. 20:54

Šalies vadovas įvertino TS-LKD strategų taktiką dėl „Nemuno aušros“: reikėjo sugalvoti baubą

Lietuva

Gitanas Nausėda. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


325774

Matydami, jog Seimo rinkimai nebus sėkmingi, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) strategai ėmėsi sąmoningos taktikos parlamentaro priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio atžvilgiu. Anot prezidento, konservatorių atstovams sukūrus nemenko palaikymo sulaukusį „baubą“, centro kairės partijas remiančių rinkėjų balsai pasklido per keletą politinių jėgų, taip apsunkinant galimybes formuoti stabilią koaliciją.

„Mes apie Žemaitaitį kalbame kiekvieną dieną, bet istorija yra visiškai ne apie Žemaitaitį. Ir aš pripažįstu, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai tikrai turi gerų partinių strategų ir taktikų. Kartais nesusidaro toks įspūdis, žvelgiant į tai, kaip jie elgiasi, bet jie turi tokių žmonių. Ir ką nusprendė šitie žmonės artėjant rinkimams: rinkimai tikrai nebus tokie sėkmingi, kaip 2020 metais. Ir galimai kai kurie partneriai net nepateks į Seimą. (...) Reiškiasi, suformuoti tos pačios valdančiosios koalicijos net ir prie didžiausio optimizmo nebus įmanoma“, – ketvirtadienį TV3 televizijai sakė G. Nausėda.

„Ką reikia padaryti? Reikia sugalvoti baubą. Žinant, kad konservatoriai per ilgus savo metus sugebėjo įgyti vieną labai keistą svertą savo rankose – jeigu jų lyderis pasako, kad kažkokia partija yra toksiška, kad reikia suformuoti sanitarinį kordoną, atsiras labai nemaža Lietuvos žmonių dalis, kurie eis ir balsuos būtent priešingai. Taip ir atsitiko – Tėvynės sąjunga Žemaitaičio partijai laimėjo daug balsų“, – savo požiūrį aiškino prezidentas.

Prezidentas pabrėžė – „Nemuno aušrą“ rėmė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, „valstiečių“ elektoratas.

„Buvo mėginama sukurti štai tokį vakuumą toje galimoje centro kairės koalicijoje, kad suformuoti tos koalicijos be Žemaitaičio būtų neįmanoma. Bet Žemaitaitis toksiškas. Ir kas tada prašosi į šį valdančiosios koalicijos automobilį pavairuoti? Prašosi Tėvynės sąjunga“, – TS-LKD taktikas dėstė G. Nausėda.

Apie tai, jog TS-LKD sąmoningai demonizuoja „Nemuno aušra“ Prezidentūra kalbėjo ir anksčiau – šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas užsiminė, kad konservatoriai yra suinteresuoti R. Žemaitaičio populiarumu. Anot jo, tai „parazito taktika“.

Nurodė, kad tam tikrų kandidatų į ministrus atžvilgiu turės „išankstines nuostatas“

Tuo metu klausiamas, ar matytų R. Žemaitaitį Seimo pirmininko ar ministro pareigose, G. Nausėda pakartojo – parlamento vadovą renka Seimas, šalies vadovas tam jokios įtakos neturi.

„Čia nei šitas prezidentas, nei koks nors buvęs kitas ankstesnis prezidentas negali turėti įtakos, nes Seimo pirmininko rinkimai yra Seimo pirmininko rinkimai – tai vyksta Seime“, – aiškino prezidentas.

„Koalicijos sudarymas pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją nėra prezidentų priedermė, nes tai sudaro ir daro pačios partijos“, – pridūrė jis, pakartodamas, kad Ministrų kabineto formavimo atžvilgiu imsis aktyvaus vaidmens.

„Ir visa tai įvertinus, ką aš girdėjau per pastaruosius keletą mėnesių, be jokios abejonės aš turėsiu tam tikras išankstines nuostatas kandidatų atžvilgiu, kurias pokalbio metu jie galės pakeisti į gerąją pusę. Arba nepakeis, jeigu jie neįtikins, kad visa tai nebuvo tiktai kažkokia rinkimų žaidimo dalis“, – teigė jis.

Dar spalio pradžioje šalies vadovas nurodė, kad po Seimo rinkimų besiformuojančioje naujojoje Vyriausybėje nematytų ministrų, kurie gadintų Lietuvos santykius su tarptautiniais partneriais. Todėl šalies vadovas tikino – kai bus sudaromas Ministrų kabinetas, jis imsis „sanitarinio vaidmens“.