PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Lapkričio 7 d. 10:26

Šąlančios pėdos gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Healthline.com


250523

Kai kuriems žmonėms šąlančios kojos yra nuolatinė problema, kuomet jos šąla ne tik vėsiame ore, bet net ir apsivilkus šiltas kojines ar būnant itin šiltame kambaryje. Kartais šąlančios pėdos gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas.

Dėl ko gali šalti pėdos?

Sutrikusi kraujotaka

Tai viena dažniausių kojų šalimo priežasčių. Dėl prastos kraujotakos gali sutrikti šilumos paskirstymas kūne ir tikrąja ta žodžio prasme šiluma „nebeatiteka“ iki kojų.

Kraujotakos problemos gali atsirasti dėl širdies ligų, kai kamuoja tachikardija ar širdies permušimai. Prasta kraujotaka labai dažnai būna netaisyklingo ir per dažno sėdėjimo bei per mažo fizinio krūvio pasekmė. Prie kraujotakos sutrikimų ypač prisideda ir žalingų įpročių vartojimas kaip rūkymas ir alkoholio gėrimas.


Anemija

Šis sutrikimas išsivysto, kai organizme trūksta raudonųjų kraujo kūnelių. Tai dar viena dažna kojų šalimo priežastis, ypač sunkiais anemijos atvejais. Geležies stokos anemija gali pasireikšti net ir šiaip labai sveikiems žmonėms. Ją galima gana lengvai gydyti pakeitus mitybą ir vartojant papildus.


1-o ir 2-o tipo cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas gali sukelti ne tik kojų šąlimą, bet ir pažeisti nervus, dėl kurių sutrinka nervinių impulsų perdavimas. Tai gali privesti ne tik prie šaltų pėdų, bet ir prie kojų tirpimo ar dilgčiojimo.

Hipotirozė

Ši būklė atsiranda, kai skydliaukė yra nepakankamai aktyvi ir negamina reikalingų hormonų. Tai organizme sutrikdo medžiagų apykaitą, kuri kontroliuoja širdies plakimą ir kūno temperatūrą. Sutrikusi skydliaukės veikla gali sutrikdyti kraujotaką, dėl kurios, kaip minėta anksčiau, gali šalti kojos.


Kitos, rečiau pasitaikančios šąlančių pėdų priežastys:

  • periferinių kraujagyslių liga arba arterijų susiaurėjimas dėl apnašų;
  • Raynaud sindromas, kai spazmuoja kraujagyslės;
  • aterosklerozė;
  • nervų pažeidimas dėl kitų priežasčių.


Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?

Jei pastebėjote, kad prie šąlančių kojų prisideda ir kiti simptomai, reikėtų nedelsti ir pasitikrinti sveikatą nuodugniau. Šie simptomai gali būti:

  • kojų ir pirštų opos, kurios ilgai gyja;
  • nuovargis;
  • svorio pokyčiai;
  • sąnarių skausmas;
  • bet kokie odos pokyčiai, pavyzdžiui, bėrimas, dėmės ar odos sustorėjimas.

Kokie tyrimai gali būti atliekami dėl šąlančių kojų?

Visų pirma, atliekama fizinė apžiūra, patikrinama išorinė kojų būsena ir mobilumas, traumos ar nervų pažeidimai. Tuomet gydytojas turėtų atlikti kraujo tyrimą dėl tokių ligų kaip anemija, diabetas ar hipotirozė.

Taip pat gydytojas gali paskirti elektrokardiogramą, kuri padės įvertinti jūsų širdies veiklą, jei įtaria, kad priežastis yra širdies ligos arba prasta kraujotaka. Taip pat tikslinga atlikti kulkšnies ir žasto indekso testą, kuriame matuojamas skirtingų galūnių kraujospūdis, pamatyti, kurios iš jų yra paveiktos. Jei nustatoma, kad priežastis gali būti periferinių arterijų liga, yra paskiriamas ultragarsas, kuris patikrina kraujotaką arterijose.