PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Kovo 13 d. 15:17

Šachtinių šulinių vandens kokybė gerėja

Panevėžys

flickr.com nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


31540

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (NVSC Panevėžio departamentas) informuoja, kad Panevėžio regione praėjusiais metais buvo ištirti 228 šachtiniai šuliniai, kurių vandenį naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Beveik trečdalio (32,5 proc.) iš jų vanduo neatitiko Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytų reikalavimų (HN 24:2003) – nustatytas per didelis azoto grupės junginių - nitritų ir nitratų kiekis. 2016 metais HN 24:2003 nustatytų reikalavimų neatitiko daugiau šulinių - 36 proc. (92 vandens mėginiai).

Švariausi šuliniai – Panevėžio r.

Praėjusiais metais Panevėžio r. buvo ištirti 48 šachtiniai šuliniai, iš jų ketvirtadalis (12 vandens mėginių) buvo užteršti nitritais ir nitratais. Rokiškio ir Pasvalio r. chemiškai užteršti šuliniai sudarė 27-28 proc. visų tirtų šachtinių šulinių, kurių vandenį naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus.

2017 metais Panevėžio regione daugiausiai nitritais ir nitratais užterštų šachtinių šulinių buvo nustatyta Biržų r. (42 proc.), šiek tiek mažiau - Panevėžio mieste (38 proc.) bei Kupiškio r. (36 proc.).

Cheminis šulinio vandens tyrimas atliekamas nemokamai

Primename, kad nėščiosios ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus auginančios šeimos, kurios maistui naudoja šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę nemokamai atlikti cheminius vandens tyrimus. Reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti savo šeimos gydytoją apie maistui naudojamą šachtinio šulinio vandenį. NVSC Panevėžio departamentas, gavęs pranešimą, kad kūdikis iki 6 mėn. amžiaus ar nėščia moteris naudoja šachtinio šulinio vandenį, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuos šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą.

Gyventojai informuojami

NVSC Panevėžio departamento specialistai pateikia informaciją vartotojui apie nekokybiško vandens tyrimų rezultatus ir rekomendacijas, kaip elgtis, kai viršijamos ribinės toksinių (cheminių) rodiklių vertės.

Užterštas vanduo gali kelti grėsmę sveikatai

Toksinis nitratų poveikis atsiranda, kai žmogaus organizme nitratai virsta į nitritus. Apsinuodijus jais gali pasireikšti „pamėlusių kūdikių sindromas“, kurio metu atsiranda deguonies trūkumo požymiai: pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti.