Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alfa.lt fotomontažas
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Rudenį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktoriumi tapęs Aleksandras Muzikevičius šioje ES lėšas skirstančioje įstaigoje planuoja įdarbinti daugiau premjero Sauliaus Skvernelio aplinkos žmonių.
Į NMA A. Muzikevičius atėjo iš S. Skvernelio patarėjo pareigų, laimėjęs abejonių dėl skaidrumo kėlusį konkursą.
Alfa.lt šaltinių duomenimis, NMA paruošta aukšta pozicija anksčiau čia dirbusiai Rasai Kiūdytei, kuri irgi yra premjero S. Skvernelio aplinkos žmogus, buvusi Vyriausybės aparato darbuotoja, o prezidento rinkimų kampanijos metu dirbusi S. Skvernelio rinkimų štabe. Anksčiau R. Kiūdytė priklausė socialdemokratų partijai, tačiau 2018-aisiais iš jos pasitraukė.
Kaip S. Skverneliui artimas asmuo R. Kiūdytė pristatoma ir žurnalistų Dovydo Pancerovo bei Birutės Davidonytės knygoje „Kabinetas 339“. Pastarojoje aprašyta istorija, kaip Vyriausybės kanclere tapusiai Mildai Dargužaitei premjeras pasiūlė R. Kiūdytę į pagalbininkes. Tačiau moterų požiūriai į darbą nesutapo, o kilusi įtampa baigėsi kone įkaitų drama. M. Dargužaitė knygos autoriams pasakojo, kad R. Kiūdytė ją laikė uždariusi kabinete.
Anksčiau NMA direktoriaus patarėja dirbusi R. Kiūdytė šiuo metu eina vyriausiosios patarėjos pareigas Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM), tačiau, pasak šaltinių, jau šio mėnesio pabaigoje ji gali vėl pradėti dirbti NMA. Įvardijama ir tiksli data, kada R. Kiūdytė pradės dirbti: vasario 20 d. Atsitiktinumas ar ne, bet NMA darbuotojai šnabždasi ir apie skaičių magiją: 2020 02 20.
Stiprina pozicijas?
NMA patraukli kontroliuojamais pinigų srautais – agentūra savo svetainėje skelbia vien per 2019 metus išmokėjusi beveik 854 mln. eurų paramos.
Šiuo metu NMA faktiškai yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) įtakos zonoje – jos direktoriumi paskirtas biomedicinos mokslų daktaras A. Muzikevičius buvo LVŽS kandidatas į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą.
Anot šaltinių, su A. Muzikevičiaus žinia R. Kiūdytę perkėlimo būdu iš SAM ruošiamasi įdarbinti NMA, jai gali būti pasiūlytos direktoriaus pavaduotojo arba patarėjo pareigos. Apie tai, kad ruošiama kėdė S. Skvernelio aplinkos žmogui, byloja ir NMA pastaruoju metu įvykusios permainos – Alfa.lt žiniomis, NMA direktoriaus pavaduotojas Jonas Valikonis ir direktoriaus vyriausiasis patarėjas Rapolas Klimčiauskas buvo iškraustyti iš savo kabinetų, pašalinti iš darbo grupių, jiems atimta teisė prisijungti prie NMA sistemos.
Pačioje NMA sklando įtarimas, jog R. Klimčiauskas ir J. Valikonis buvo tiesmukai patraukti nuo svarbių pareigų, kad atsirastų vietos R. Kiūdytei.
Alfa.lt susisiekė su A. Muzikevičiumi. Latvijoje viešėjęs NMA vadovas telefonu kalbėti nenorėjo, tačiau į klausimus atsakė raštu. A. Muzikevičius teigė, kad R. Kiūdytei neketinama siūlyti dirbti NMA, o dėl profesinės karjeros pasiūlė kreiptis į ją pačią.
O J. Valikonio ir R. Klimčiausko iškėlimą iš kabinetų, pašalinimą iš darbo grupių A. Muzikevičius pavadino įprastine praktika. „Tai NMA veiklos, darbo organizavimo, ūkiniai klausimai. Tokie ir panašūs sprendimai priimami nuolat. NMA darbo grupės sudaromos ir konkretūs darbuotojai skiriami vadovaujantis NMA nuostatais, darbo reglamentu, atsižvelgiant į darbo grupės pobūdį ir tikslą. Visiems NMA darbuotojams prisijungimai prie sistemų suteikiami pagal atliekamas funkcijas ar konkrečiai pavestas užduotis.“
Sako, kad grįžti nežada
Susisiekus su pačia R. Kiūdyte, dabartinė SAM vyriausioji patarėja apie galimybes dirbti NMA kalbėjo abstrakčiai. „Kas bus ateityje, nežinom niekas. Duok, Dieve, kad ta ateitis ateitų“, – filosofiškai kalbėjo R. Kiūdytė.
Tačiau galiausiai ji pareiškė, kad nesiruošia grįžti į buvusią darbovietę, ją tenkina darbo sąlygos SAM.
„Galiu nuraminti – neketinu grįžti į NMA, neturiu tokių ketinimų ir tikrai negrįšiu, bent jau artimiausioje ateityje. Turiu puikų darbą, puikią sritį, man čia labai patinka ir grįžti neketinu“, – sakė R. Kiūdytė.
Anot SAM vyriausiosios patarėjos, tam, kad ji būtų perkelta į NMA, šioje institucijoje turėtų atsirasti laisvos lygiavertės arba žemesnės pareigos, tačiau tokių dabar esą nėra. Paminėjus R. Klimčiausko ir J. Valikonio situaciją R. Kiūdytė teigė, kad NMA direktoriaus pavaduotojas ir vyriausiasis patarėjas, nepaisant to, kad liko be kabinetų, vis dar užima pareigas, šios nėra laisvos. Vis dėlto laisvų pareigų yra – šiuo metu NMA neužimtas vienas direktoriaus patarėjo etatas.
Naudingos pažintys
NMA interesų grupių dėmesio sulaukia dėl skiriamos finansinės paramos. Pastarąją gauti esą lengviau turint užtarėjų NMA.
Pažinčių turi ir R. Kiūdytė – Alfa.lt anksčiau yra aprašiusi istoriją apie jos sesers gyvenimo draugą, advokatą Mindaugą Kazlauską, kuris prieš kelerius metus kreipėsi į NMA dėl paramos jo verslui.
Ne vieną bendrovę įkūręs M. Kazlauskas prieš kelerius metus įregistravo UAB „Vytenio investicijos“, vėliau visas šios bendrovės akcijas perleido savo draugei, VMI darbuotojai Ilonai Kiūdytei. Pasikeitus savininkui, „Vytenio investicijos“ buvo pervadintos „Veiksmo poilsine“, šiai bendrovei dabar priklauso prie Elektrėnų veikiantis vandenlenčių parkas „Away“.
Pats M. Kazlauskas 2017 m. lapkritį pateikė paraišką NMA dėl paramos skyrimo projektui „Sportinės įrangos nuomos veiklos organizavimas“. Advokatas nurodė planuojantis įsigyti 15 įrengimų vandenlenčių sportui ir sudaryti sutartis su vandenlenčių parkais dėl šių įrengimų montavimo, tam įdarbinti tris darbuotojus.
Šios paraiškos istorija įdomi – anot Alfa.lt šaltinių, iš pradžių paraiška buvo įvertinta teigiamai. Tačiau tuomet į NMA vadovo pareigas teismo sprendimu buvo sugrąžintas Erikas Bėrontas, kuriam kilo abejonių dėl šios paraiškos įvertinimo. Buvo nurodyta M. Kazlausko paraišką vertinti iš naujo, o tuomet teisininko planas ėmė strigti dėl Advokatūros įstatymo nuostatų – šiame įstatyme nurodoma, kad advokatas negali užsiimti daugiau jokia komercine veikla, išskyrus mokslinį darbą, dėstymą ir panašias veiklas. NMA paklausta Teisingumo ministerija pateikė išaiškinimą, kad M. Kazlauskas turėtų nutraukti savo, kaip advokato, veiklą, tik tuomet galėtų užsiimti vandenlenčių įrangos nuoma.
NMA advokatas taip pat nepateikė dalies reikalingos informacijos – kiek pajamų turėjo ne iš teisinės, o iš ūkinės veiklos, iš kokių gamintojų ketino pirkti įrengimus vandenlenčių sportui. Dėl šių priežasčių Žemės ūkio ministerijos kancleris 2019 m. balandį M. Kazlausko prašymą dėl paramos atmetė.
Advokatas tokį sprendimą bandė užginčyti teisme, tačiau nesėkmingai.
Alfa.lt susisiekus su E. Bėrontu, buvęs NMA vadovas teigė nenorintis kalbėti apie galimus buvusios darbuotojos ryšius.
Anksčiau tiek R. Kiūdytė, tiek M. Kazlauskas neigė, kad tarėsi ar kitaip bendradarbiavo, kad advokatas gautų NMA paramą. R. Kiūdytė tikino neturėjusi galimybių padėti sesers draugui, o M. Kazlauskas teigė nekomentuosiantis situacijos dėl ankstesnių Alfa.lt publikacijų. O Alfa.lt šaltiniai NMA teigia, kad su R. Kiūdytės pagalba M. Kazlauskas galėjo gauti finansinę paramą, jei nebūtų įsikišęs E. Bėrontas.
R. Kiūdytės sesuo Ilona ir M. Kazlauskas yra tapę ankstesnių Alfa.lt tyrimų objektais – kelios su M. Kazlausku susijusios bendrovės prieš kelerius metus kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją, kurioje I. Kiūdytė dirba skyriaus vedėja, su prašymu grąžinti daugiau nei 3 mln. eurų neva sumokėto PVM.
Įdomi detalė – R. Kiūdytė yra pripažinusi, kad į darbą NMA kartais važiuodavo prabangiu „Teslos“ automobiliu, kurį valdo bendrovė EM3. Pastarosios bendrovės vieninteliu akcininku iš pradžių buvo M. Kazlauskas, vėliau bendrovė buvo perleista kitam asmeniui, tačiau tai nesutrukdė prabangia „Tesla“ naudotis tiek R., tiek I. Kiūdytėms. „Taip, aš važiavau su šituo automobiliu. Man sesuo davė automobilį nuvažiuoti į darbą, kai mano automobilis sugedo“, – prieš kelis mėnesius sakė R. Kiūdytė, teigusi, kad automobilis priklauso M. Kazlauskui.
alfalt-logo-skaidrus.png