S. Šalkauskiui atminti – pėsčiomis į Kauną (vaizdo įrašas)

Šiauliai
Audronio Rutkausko nuotr.
Oksana Laurutytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Ateinantį trečiadienį, kovo 22-osios rytą, Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos abiturientė Miglė Jankutė užsimes ant pečių nedidelę kuprinę, apsiaus laiko išbandytus patogius batus ir, skambant gimnazijos draugų ir mokytojų džiaugsmo šūksniams, išeis į nemažai fizinių ir dvasinių jėgų pareikalausiantį žygį. Miglė pasiryžo pėsčiomis įveikti 137 kilometrus – pasiekti Kauną. Būtent tiek metų sukanka nuo prof. Stasio Šalkauskio gimimo.

Vandeniu ir šalčiu nelabai pagąsdinsi

18-metė S. Šalkauskio gimnazijos ketvirtokė, Lietuvos šaulių sąjungos narė šiemet nustebino ne tik draugus, tėvus, mokytojus, bet ir pačią save – nutarė penkių dienų žygiu įprasminti profesoriaus Stasio Šalkauskio atminimą, kartu paminėti gimnazijos 85-ąsias įkūrimo metines.

Miglės žygio maršrutas prasideda kovo 22 d. Šiauliuose ir baigiamas kovo 27 d. Kaune. Pakeliui abiturientė aplankys Tytuvėnus, Betygalą, Ariogalą, Vilkiją. Ariogaloje – S. Šalkauskio gimtinėje – ji susitiks su Ariogalos gimnazijos mokiniais. Naktimis abiturientė nežygiuos – nakvos svečių namuose ar pas žmones, kurie, susižavėję merginos pasiryžimu, mielai sutiko priimti.

Žygiui Miglė pasirinko vietas, žyminčias tam tikrus profesoriaus gyvenimo ir veiklos įvykius. Ariogala – vieta, kur S. Šalkauskis gimė, Šiauliai – S. Šalkauskio tėvų namai, čia jis baigė Šiaulių berniukų gimnaziją, praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus ir atgulė amžinojo poilsio senosiose Šiaulių kapinėse. Kauno Vytauto Didžiojo universitetas – mokslo įstaiga, kurioje jis profesoriavo ir tapo paskutiniuoju nepriklausomos Lietuvos rektoriumi.

Iššūkiui Miglė ruošiasi labai kruopščiai – avės taktinius batus, kurie atlaikė ne vieną žygį, dalyvaujant šaulių veiklose. Ant pečių užsimes kuprinę, kuri turėtų sverti apie 8–9 kilogramus – joje bus būtiniausios higienos priemonės, drabužiai, rankšluostis, telefono įkroviklis, minimalios maisto atsargos ir kt.

„Per dieną planuoju nužingsniuoti 30–35 kilometrus. Batai jau išbandyti – atlaikys ir šaltį, ir vandenį, ir karštį“, – šypteli mergina, o jos idėjos palaikytoja, S. Šalkauskio gimnazijos neformaliojo skyriaus vedėja Silva Maskaliovienė, kuri taip pat yra šaulė, akcentuoja, kad Miglė, šaulė jau šešerius metus, yra apsigynusi visas keturias programos pakopas. „Ji iš tų, kurių nei vandeniu, nei šalčiu, nei karščiu nelabai pagąsdinsi“, – nusijuokia vedėja.

 

Didžiausias gyvenimo nuotykis

Kada ir kodėl abiturientei kilo idėja keliauti pėsčiomis į Kauną? Mergina atvirauja, kad mintis jai šovė, sekant komiko Evaldo Jasaičio pavyzdžiu. Šis vyras rengė paramos žygį Ukrainai, keliavo pėsčiomis iš Vilniaus į Berlyną.

„Man idėja patiko. Aišku, kol kas į Berlyną neisiu, bet pamaniau, kad galėčiau įveikti trumpesnį maršrutą. Sugalvojau sujungti žygį su mokyklos baigimu, prisiminiau, kad šiemet S. Šalkauskio gimimo metinės, kad jis Kaune buvo rektorius, tad apsisprendžiau – eisiu į Kauną“, – nusijuokia pašnekovė.

Pasak Miglės, jos mama, pirmą kartą išgirdusi apie dukros susigalvotą planą, iš pradžių sutiko, nes, matyt, pamanė, kad ši kalba nerimtai. Kai galiausiai suprato, kad dukra nejuokauja, kad tikrai pėsčiomis žingsniuos į Kauną, susiėmė už galvos. „Juk aš jos vaikas. Bet mama pripratusi, žino, kad man viskas bus gerai. Tarp mūsų nėra paslapčių, nėra priežasčių, dėl kurių manęs galėtų neišleisti“, – kalba mergina.

Šaulė sako, kad nėra tokio dalyko, dėl kurio ji labiausiai nerimautų, gal nesmagiausia, jei lytų – pasunkės rūbai, kuprinė nuo vandens. „Bet jaučiu, kad tai bus didžiausias mano gyvenimo nuotykis. Visose šaulių stovyklose, kuriose iki šiol dalyvavau, žygiavau su kitais. O čia aš būsiu viena“, – kalba Miglė.

S. Maskaliovienė vėl nusišypso. Sako, kad Miglės draugai ir klasiokai ypač ją palaiko. Kai kurie aštuoniolikmečiai netgi skuba gauti vairuotojų pažymėjimus, kad kažkuriame taške, sušokę į mašinas, žygeivę aplankytų.

„Mūsų darbas įgauna prasmę“

Loreta Tamulaitienė, S. Šalkauskio gimnazijos direktorė, neslepia – abiturientės idėja ją sužavėjo. „Aš labai apsidžiaugiau. Juk Miglei niekas tos minties nepasiūlė – garsinti mokyklą, garsinti S. Šalkauskio vardą, įprasminti jo atminimą. Juk S. Šalkauskis ypač akcentavo praktinę veiklą, labai rūpinosi jaunimu, buvo sukūręs visą sistemą, kaip ugdyti jaunimą. Todėl Miglės idėja mane pamalonino. Kai atsiranda tokių žmonių, kaip Miglė, mūsų darbas įgauna prasmę. Visa tai, ką diegiame, ko mokome gimnazijoje, ima mokiniai ir realizuoja. Visokeriopai Miglę palaikau, pati vyksiu į Kauną jos pasitikti su Vytauto Didžiojo universiteto bendruomene“, – sako L. Tamulaitienė, patikindama, kad Miglė tikrai iššūkį įveiks, nes ji yra „tikras vaikas su tikromis vertybėmis“.

Pati Miglė teigia, kad šiuo žygiu nori atkreipti ir jaunimo dėmesį, paskatinti didžiuotis savo valstybe, miestu, mokykla, žmonėmis, kūrusiais mūsų ateitį. Miglė didžiuojasi, kad gimnazijoje išugdyti ateities įgūdžiai, tokie kaip pilietiškumas, atsakomybė, ryžtas ir drąsa veikti, atveria kelią saviraiškai, naujiems iššūkiams ir išbandymams.

Tiesa, šiais metais bus įteikta tryliktoji Stasio Šalkauskio premija. Šiaulių miesto savivaldybė, įprasmindama iškilaus šiauliečio profesoriaus, filosofo, pedagogo, VDU rektoriaus S. Šalkauskio atminimą, tęsdama Lietuvos kultūros fondo Šiaulių krašto tarybos ilgametę tradiciją, įsteigė jo vardo premiją už tautos kultūros, meno, filosofinės ir pedagoginės minties įprasminimą ir plėtojimą.

Paramą galime pervesti į Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“.

Paramos sąskaita: LT847300010144342498.

Pavedimo paskirtyje nurodykite – parama Miglei.