PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 5 d. 13:35

S. Kairys: cenzūros įstaigoms kviečiant atlikėjus nebus, jos bus konsultuojamos

Lietuva

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


190031

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad ministerija nesieks kontroliuoti, kokius atlikėjus į Lietuvą kviečia nacionalinės koncertinės įstaigos, bet prireikus teiks joms konsultacijas.

Pačios įstaigos tvirtina, jog jau nuo 2015-ųjų, Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios, nuolat vykdo griežtą atlikėjų atranką, kai kuriais atvejais konsultuojamasi ir su Valstybės saugumo departamentu. 

„Mes klausėme, ar galime išvengti tokių dalykų, kad ministerija kištųsi į repertuarą, į atlikėjo parinkimą, ar visgi suvokiame, kad kalbame su nacionalinėmis valstybinėmis įstaigomis, ir jos suvokia savo misiją, turi kompetencijas ir gebėjimus, o jeigu jų neturi – mes pasiruošę padėti. Atsakymas buvo, kad įstaigos tikrai mato puikiai situaciją, pasidalino pavyzdžiais iš savo veiklos, kaip yra viliojami į tam tikrus spąstus ir panašiai ir visgi geba iš jų ištrūkti“, – BNS antradienį, po susitikimo su nacionalinėmis koncertinėmis įstaigomis, sakė S. Kairys.

Susitikimas surengtas po praėjusią savaitę kilusių diskusijų dėl žymaus Rusijos pianisto Nikolajaus Luganskio planų koncertuoti Vilniuje – šis atlikėjas anksčiau buvo koncertavęs okupuotoje Ukrainos Donecko teritorijoje bei planavo joje dar vieną koncertą šį spalį, tačiau dėl traumos visus artimiausius koncertus, įskaitant Lietuvoje, atšaukė.

Ministras sakė, kad yra „principinis sutarimas, kad turėtumėme judėti ne cenzūros keliu“, bet sutarta dėl bendrų principų, jog atsirenkant atlikėjus reikėtų atkreipti dėmesį į jų pasirodymus okupuotose Ukrainos teritorijose, tai pat ir į kitą informaciją, pavyzdžiui, minėtos okupacijos menkinimą viešuose pasisakymuose, homofobijos, antisemitizmo apraiškas ar net seksualinio priekabiavimo skandalus. 

„Mes  suteiksime visą reikiamą pagalbą – tiek apie kompetencijų gilinimą, kaip atpažinti minkštąją galią, kaip užsiimti prevencija, kaip spręsti komunikacines krizes. Šias kompetencijas mes užtikrinsime, tarpinstitucinis bendradarbiavimas turi vykti kiekvieną dieną“, – pridūrė ministras.

Spaudos konferencijoje žurnalistams jis tvirtino, kad ir šiuo metu egzistuoja Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašas, tad atskirų raštiškų gairių įstaigoms, kokius asmenis įleisti, nebus teikiama – dėmesys bus skiriamas galimybei konsultuotis tiek su ministerija, tiek su specialiosiomis tarnybomis.

„Visiems aišku, kad Ukrainoje vyksta karas, kad ten esantys, buvę atlikėjai, kurie dar kažką pasako šlovindami tą pačią Rusiją, jos režimą, yra nesuderinami su mūsų valstybės požiūriu, politika ar vertybėmis (...). Bet tikrai negali tokia žinia sklisti, kad Lietuvoje norėdamas užlipti ant scenos turi pereiti specialiųjų tarnybų filtrą – tikrai, manau, esame sąmoningi ir kritiški, o truputėlį metodiškai pasistiprinę tas grėsmes turėtumėme eliminuoti“, – žurnalistams kalbėjo jis.

BNS