PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 14 d. 13:18

Rusija uždaro garsųjį Maskvos gulago muziejų

Pasaulis

Maskvos gulago muziejus / ELTA-EPA nuotr.

Viljama SudikienėŠaltinis: ELTA.LT


329028

Rusijos valdžia nurodė nuo ketvirtadienio uždaryti apdovanojimus pelniusį Maskvos Gulago istorijos muziejų, skirtą sovietmečio represijų aukoms atminti.

Oficiali muziejaus uždarymo priežastis buvo tariami priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimai, tačiau Kremlius vykdo intensyvią kampaniją prieš nepriklausomą piliečių visuomenę ir tuos, kurie nesutinka su valstybės istorijos interpretacija.

„Atlikus muziejaus patikrinimą (...) buvo nustatyti priešgaisrinės saugos pažeidimai“, – sakoma trečiadienį paskelbtame muziejaus pranešime. Muziejus pašalino turinį iš savo svetainės, jis pakeistas pranešimu apie „laikiną“ uždarymą.

2001 m. Maskvos centre įkurtame muziejuje buvo kaupiami oficialūs valstybės dokumentai, šeimų nuotraukos, gulago aukų daiktai. Gulagas buvo didžiulis kalinių darbo stovyklų tinklas Sovietų Sąjungoje. Milijonai tariamų valstybės išdavikų ir priešų buvo pasiųsti į gulagą, daugelis ten mirė, istorikai pripažįsta, kad buvo vykdomos didžiulės politinės represijos.

2021 m. muziejus pelnė Europos Tarybos apdovanojimą už siekį „atskleisti istoriją ir suaktyvinti atmintį, stiprinant piliečių visuomenės atsparumą ir pasipriešinimą politinėms represijoms bei žmogaus teisių pažeidimams šiandien ir ateityje“.

Per 24 savo valdymo metus prezidentas Vladimiras Putinas siekė pakeisti Rusijos istorinį naratyvą ir santykį su Sovietų Sąjunga. V. Putinas liaupsina represijas vykdžiusį Josifą Staliną kaip puikų karo metų lyderį. Mokykliniuose vadovėliuose mažai dėmesio skiriama milijonams Didžiojo teroro aukų, nes tai neparanku siekiant pateikti Sovietų Sąjungą kaip didžią valstybę, nugalėjusią nacistinę Vokietiją. Valdžia vis dažniau taikosi į asmenis ir grupes, nesutinkančias su šiuo požiūriu, užpuolus Ukrainą ši kampanijai sustiprėjo.

2021 m. valdžia įsakė likviduoti Nobelio premiją pelniusią nevyriausybinę organizaciją „Memorial“, registruojančią tiek sovietinių represijų aukas, tiek dabartinio režimo vykdomus žmogaus teisių pažeidimus.