Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Pirmasis žingsnis yra reguliariai lankytis pas veterinarą
Veterinaras yra kvalifikuotas specialistas, kuris gali įvertinti jūsų augintinių sveikatos būklę, nustatyti galimas problemas ir paskirti tinkamą gydymą. Veterinaras taip pat gali rekomenduoti profilaktinius tyrimus ir procedūras, kurie padeda išvengti ar anksti aptikti ligas. Tą siūlo praktiškai kiekviena veterinarijos klinika Lietuvoje.
Kokie tyrimai ir procedūros yra būtini augintiniams?
Tai priklauso nuo jų amžiaus, veislės, lyties, gyvenimo būdo ir individualių rizikos veiksnių. Tačiau yra keletas bendrų tyrimų ir procedūrų, kurie turėtų būti atliekami visiems augintiniams.
Fizinis patikrinimas. Tai yra pagrindinis tyrimas, kuris apima augintinio ištyrimą nuo nosies iki uodegos, gyvybinių požymių matavimą, kūno būklės įvertinimą, širdies ir plaučių darbo klausymą, limfmazgių tyrimą, akių, ausų ir dantų tikrinimą bei kaulų ir sąnarių anomalijų nustatymą. Fizinis patikrinimas padeda nustatyti augintinio bendrą sveikatos būklę ir aptikti bet kokius požymius ar simptomus, kurie gali reikalauti papildomų tyrimų ar gydymo.
Išmatų tyrimas. Tai yra tyrimas, kuris analizuoja augintinio išmatas mikroskopu, siekiant nustatyti vidurių kirminų ar kitų parazitų buvimą. Vidurių kirminai yra labai paplitę tarp augintinių ir gali būti perduodami per motinos pieną ar kontaktą su užkrėstomis išmatomis. Vidurių kirminai gali sukelti anemiją, viduriavimą, svorio netekimą, apetito stoką ir kitus sveikatos sutrikimus. Šis tyrimas turėtų būti atliekamas bent kartą per metus visiems augintiniams.
Kraujo tyrimai. Tai yra tyrimai, kurie analizuoja augintinio kraują laboratorijoje, siekiant nustatyti kraujo ląstelių skaičių ir tipus (raudonuosius kraujo kūnelius, baltuosius kraujo kūnelius ir trombocitus), kraujo cheminę sudėtį (cukraus kiekį, kepenų ir inkstų funkciją, elektrolitų lygį ir kt.) ir kraujo imuninę reakciją (antikūnų kiekį ir tipus). Kraujo tyrimai padeda nustatyti anemiją, uždegimą, infekcijas, cukrinį diabetą, kepenų ir inkstų ligas, alergijas ir kitas ligas. Kraujo tyrimai turėtų būti atliekami bent kartą per metus visiems augintiniams, o dažniau vyresniems ar sergantiems augintiniams.
Širdies kirmėlių tyrimas. Tai yra tyrimas, kuris nustato širdies kirmėlių antigeno buvimą augintinio kraujyje. Širdies kirmėlės yra parazitai, kurie pernešami per uodų įkandimus ir gyvena augintinio širdyje ir plaučiuose. Širdies kirmėlės gali sukelti širdies ir plaučių pažeidimus, dusulį, edemą, kraujavimą ir net mirtį. Širdies kirmėlių tyrimas turėtų būti atliekamas bent kartą per metus visiems augintiniams, o dažniau rizikingose vietovėse ar sezonuose.
Eritrocitų parazitų tyrimas. Tai yra tyrimas, kuris nustato eritrocitų parazitų buvimą augintinio kraujyje. Eritrocitai yra raudonieji kraujo kūneliai. Jų užduotis – nešti deguonį. Eritrocitų parazitai yra mikroskopiniai organizmai, kurie užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius ir gali būti perduodami per erkių ar blusų įkandimus. Eritrocitų parazitai gali sukelti anemiją, karščiavimą, apatiją, gelta ir kitus simptomus. Eritrocitų parazitų tyrimas turėtų būti atliekamas bent kartą per metus visiems augintiniams, o dažniau rizikingose vietovėse ar sezonuose.
Skystojo audinio tyrimai. Tai yra tyrimai, kurie analizuoja augintinio skystuosius audinius (šlapimą, sąnarių skysčius ir kt.) laboratorijoje. Skystojo audinio tyrimai padeda nustatyti šlapimo sistemos, sąnarių ir kitų organų funkciją ir būklę. Jie gali padėti aptikti šlapimo takų infekcijas, inkstų akmenis, artritą, vėžį ir kitas ligas. Skystojo audinio tyrimai turėtų būti atliekami pagal veterinaro rekomendaciją arba esant įtartiniems simptomams.
Rentgeno tyrimas. Tai yra tyrimas, kuris naudoja rentgeno spindulius, kad sukurtų augintinio vidaus organų ir kaulų vaizdus. Rentgeno tyrimas padeda nustatyti plaučių, širdies, pilvo organų ir skeleto anomalijas ar pažeidimus. Jis gali padėti aptikti plaučių uždegimą, širdies nepakankamumą, svetimkūnius pilve, lūžius ir kitas problemas. Rentgeno tyrimas turėtų būti atliekamas pagal veterinaro rekomendacijas kai augintinį kamuoja ūmūs simptomai.
Tai nėra išsamus sąrašas ir kiekvienas augintinis gali turėti savo specifinių poreikių ir reikalavimų. Todėl svarbu konsultuotis su veterinaru ir sekti jo patarimus, kurie leis suprasti kaip geriausiai pasirūpinti mūsų augintiniais.
Reklama