PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Vasario 19 d. 20:37

Ruošiamės Vilniaus knygų mugei: apie knygų leidybą ir leidėjus

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


29523

Sveikindama 2018-uosius su šūkiu „Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“, Vilniaus knygų mugė atvers duris ne tik dešimtims tūkstančių skaitytojų, bet ir įkurdins pilnus literatūros naujienų Lietuvos knygų leidėjų stendus. Kaip šiandien gyvena knygų leidėjai?

2016 m. vieną ar daugiau knygų, ar leidinių, ar tiesiog brošiūrų išleido, o gal tik nusipirko ISBN ir taip pateko į Lietuvos nacionalinės M. Mažvydos bibliotekos statistiką, - net 509 leidėjai. Nuo 2011 m. tokių leidėjų statistinis skaičius kasmet auga. Tačiau jis neatspindi tikrosios situacijos. Knygų leidybą kaip pagrindinę veiklą deklaruoja tik maždaug trečdalis minėtų organizacijų, apie 160 įmonių.

O tas knygas, kurių ieškosime Vilniaus knygų mugėje, leidžia ir faktinį knygų leidybos sektoriaus pagrindą sudaro tik 60-70 leidėjų. Jie per metus išleidžia 10 ar daugiau naujų knygų. Šie knygų leidėjai akylai stebi ir pažįsta pasaulio literatūrą, atrenka mums įdomius Europoje ir pasaulyje išleidžiamus kūrinius ir perka autorių teises vertimams. O senasis Europos žemynas šiandien siūlo net 22 milijonus išleistų kūrinių.

Taigi, prieš Vilniaus knygų mugę, kalbėkime kaip gyvena knygų leidėjai, kurie kasmet nekantriai laukia populiarių lietuvių autorių naujų kūrinių ir ieško naujų talentų, verčia ir leidžia pasaulio literatūrą, pažįsta skaitytojus ir net diktuoja „literatūros madas“.

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo išleista beveik 3,3 tūkst. naujų knygų (2008 m. – beveik 4,6 tūkst. naujų knygų), kurių bendras tiražas siekė 4,6 mln. egz. Tai mažas bendras tiražas. Prieš 2008 m. krizę rinkoje buvo nusistovėjęs apie 8 mln. egz. per metus knygų tiražas, tačiau ekonomikos nuosmukis šią pusiausvyrą išjudino (augo PVM, brango knygos, sumažėjo gyventojų perkamoji galia ir noras išlaidauti įvedus Eurą, kt.). Todėl nuo 2008 m. tiražai susitraukė 40% ir panašiame lygyje laikosi iki šiol. Per 2008-2016 m. laikotarpį egzempliorių skaičius vienam gyventojui sumažėjo nuo 2,2 iki 1,6 knygos, o vidutinis knygos tiražas – nuo 1,6 iki 1,4 tūkst. egz.

2016 m. knygų leidybos sektoriuje dešimt pirmaujančių leidyklų išleido apie 37% visų naujų knygų. Leidyboje dominuoja „Alma littera“ grupei priklausančios leidyklos – įvairios literatūros leidėja „Alma littera“ bei viena didžiausių Lietuvos vadovėlių ir mokomosios literatūros leidyklų „Šviesa“. 2016 m. ši įmonių grupė išleido daugiau nei 600 naujų kūrinių 1,2 mln. egz. tiražu. Kitos didžiosios Lietuvos leidyklos „Obuolys“, „Tyto alba“, „Baltos lankos“ ir kt. per 2016 m. išleido po 100-ą ar mažiau naujų knygų.

Didžiausią 2016 m. išleistų naujų pavadinimų knygų dalį sudarė grožinė literatūra (27%), po jos sekė populiarioji literatūra (25%), mokslinė/mokomoji literatūra (21%), knygos vaikams (17%), ir kita literatūra (10%). Lietuvių autorių knygos bendroje rinkoje sudarė maždaug du trečdalius visų knygų pavadinimų ir apie pusę metinio tiražo.

Daugiausiai knygų 2008-2016 m. buvo išversta iš anglų, vokiečių, rusų ir prancūzų kalbų, – apie 85% visų išverstų užsienio autorių kūrinių. Tačiau ypač sumažėjo – net 62% – vertimų iš vokiečių kalbos. Todėl ypač džiugu, kad šiais metais į Vilniaus knygų mugę grįžta jungtinis vokiečių leidėjų stendas, kurį organizuoja tarptautinė Frankfurto knygų mugė. Gal lietuvių leidėjai ir skaitytojai vėl atras vokiečių literatūrą?

Lietuvių autorių knygų buvo išleista daugiau, tačiau mažesniais tiražais nei užsienio autorių kūrinių. Nors tiražai liudija, kad didesnę paklausą tarp skaitytojų turi verstinė literatūra, naujausios tendencijos atskleidžia augantį skaitytojų susidomėjimą lietuvių autorių knygomis. Pastaruoju metu ryškiai pakito situacija perkamiausių knygų dešimtukuose, kuriuose aukštas pozicijas užima lietuvių autoriai. Pagrindinė tokių pokyčių priežastis – pasikeitusi leidyklų politika, suaktyvėjusi jų veikla skatinant skaitymą ir populiarinant literatūrą. Leidėjai vis dažniau leidžiasi į keliones po Lietuvą ir pasaulį pristatydami skaitytojams autorius ir naujausius jų kūrinius.

Knygų leidėjai supranta, kad nuo lietuvių skaitymo įpročių ir skaitančiųjų lietuvių kalba piliečių priklauso sektoriaus ateitis ir aplinka. 2008-2016 m. Lietuvos gyventojų sumažėjo 10,1%. Eurostato demografinės prognozės duomenimis, gyventojų mažėjimas Lietuvoje ateity bus sparčiausias ES: prognozuojama, kad lyginant su 2015 m., 2030 m. gyventojų sumažės 24% (iki 2,2 mln.), kai numatomas pokyčio vidurkis ES mastu liks teigiamas ir sieks 2%.

Šiandien pagrindiniai knygų pirkėjai yra 30–50 m. lietuvia, kurie pasižymi stabilia perkamąja galia ir turi susiformavusius tvirtus skaitymo įpročius. Tačiau jaunimas laiką leidžia kitaip. „Lėtas knygos skaitymas“ pralaimi konkurencinę kovą prieš greitą gyvenimo tempą, internetą, socialines ir audiovizualines medijas.

Todėl pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria šiandien Lietuvos leidėjai ir kurių poveikis knygų rinkai toliau tik stiprės, yra:

demografinės tendencijos – mažėja potencialių skaitytojų;
teisinė aplinka – nepakankama intelektinės nuosavybės apsauga, knygų piratavimas klesti;
nestabilumas ir nepalankios tendencijos mokestinėje aplinkoje;
šiuolaikinio gyvenimo būdo pokyčiai – knygos konkuruoja su kitomis medijomis.
Daugiau apie knygų leidybą Lietuvoje ir Europoje Vilniaus knygų mugės lankytojai ir žurnalistai galės sužinoti 3-ioje salėje, kurioje įsikurs Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) stendas ir Knygos Infocentras. Čia besidomintiems bus dalinami nemokami informaciniai leidiniai, teikiama informacija apie leidėjus ir leidinius.

Vasario 22 d., ketvirtadienį, knygų leidybos ir knygų platinimo specialistai kalbės apie knygynų kultūrą Lietuvoje, Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje. Vyks diskusijos kodėl ir kaip keičiasi šiuolaikiniai knygynai. Britų knygų platintojai ir prekybininkai kalbės apie daugiametę patirtį organizuojant populiariausių knygų rinkimus, skaitytojų įsitraukimą į knygynų skaitymo skatinimo ir literatūros populiarinimo akcijas. O Vokietijos specialistai dalinsis įžvalgomis koks šiandien turėtų būti patrauklus ir draugiškas skaitytojams individualus knygynas.

LLA PROGRAMA: http://www.lla.lt/lt/naujienos/naujienos/lla_renginiai_vilniaus_knygu_mugeje