Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos.
Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt
Vasarai persiritus į antrą pusę pražysta kardeliai – tikra gėlynų puošmena. Spalvingais žiedais aplipusios šakos tikriausiai daugeliui asocijuojasi su vaikyste ir mokykla ar darželiu. Rugsėjo pirmoji be kardelių tiesiog neįsivaizduojama. Kasmet šiai šventei tūkstančius gėlių augina ir kalvarijietė Daiva Macijauskaitė. Deja, šiemet jų grožis gėlininkę nelabai džiugina.
Kiekvienai augalų rūšiai – atskiri plotai
Ilgai dirbusi statutine pareigūne, buvusi Marijampolės miesto policijos nuovados viršininkė Daiva Macijauskaitė išėjusi į atsargą tapo gėlių, dekoratyvinių augalų, vaisių ir daržovių augintoja. Išpuoselėtame sklype – ne šiaip sau vienas kitas augalėlis, o kiekvienai rūšiai skirti nemaži atskiri plotai. Vienur raičiojasi lietuviški arbūzai, kitur kekėmis svyra vynuogės, uogas nokina šilauogės, avietės, aronijos, į viršų stiepiasi maži tujų daigeliai, formuojasi jau ūgtelėję jų krūmeliai, vejasi aktinidijų šakos, šalia jų spalvų paletę paliejęs rožynas.
Šeimininkė apie kiekvieną augalą gali ne tik papasakoti, bet ir norintiems užsiauginti daug patarimų duoti, nes pati juos iš sėklelių daiginanti, sodinanti, prižiūrinti, o užaugintus parduodanti.
– Kiekvieną augalą reikia suprasti, – sako Daiva ir tarsi pasiteisindama liepia nekreipti dėmesio į vos kelias arbūzuose augančias piktžoles. – Žinau, kad negražu, bet arbūzus, kaip paprikas, reikia sėti į atskirus indelius, o pasodintus į dirvą judinti negalima. Jeigu tik pajudini lapus, jie pradeda gelsti, augalai nunyksta ir vaisių neužaugina.
Vis dėlto didžiausią įtaką visiems lauko augalams daro gamta. O šiemetė karšta ir sausa vasara daugeliui nebuvo itin palanki.
Gėlynų puošmena nedžiugina augintojos
Ypač Daivai neramu dėl kardelių – jos mylimiausių gėlių. Dėl nepalankių oro sąlygų – karščio ir sausros – šiemet jie neišskleidžia viso savo grožio. Ir ne tik jos plotuose tokia padėtis, tas pats ir kitur, nes gamta visur vienoda.
– Girdėjau, kad tik šiaurės Lietuvoje sąlygos geresnės, ir panevėžiečiai netgi ruošiasi organizuoti kardelių parodą. Kalvarijoje tokios parodos šiemet nebus, – prisiminusi kelerius pastaruosius metus vykdavusias kardelių parodas, sutraukdavusias gėlininkus iš visos Lietuvos, sako Daiva.
Pamačius didžiulį kardelių lauką tiesiog apstulbsti nuo žiedų spalvų, atspalvių, dydžio ir formų. Ir tik šeimininkei atkreipus dėmesį į kreivas, keistai išsilanksčiusias šakas ir paaiškinus, jog taip augalus paveikė liga, suvoki, dėl ko Daivai taip neramu. Turėjęs užaugti didelis, tiesus ir gražus stiebas svyra į šoną, padaręs kilpą vėl stiepiasi aukštyn. Tiesą sakant, žiedynas nė kiek ne menkesnis, bet jo prekinė išvaizda jau suprastėjusi.
– Visą sklypą užpuolė ligos. Parazitams šiltoje dirvoje palanku plisti. Be abejo, karščio netrūkdavo ir kitomis vasaromis, bet būdavo ir lietaus. Deja, šiemet, kai pats žydėjimas, jo nėra. Karštis sudegina butoną (pumpurą), o po to apdegina ir žiedelių kraštus. Negailestingai visus skinu, nes kitaip gumbui sunku subręsti, – sako gėlininkė, kardelių auginimu užsikrėtusi nuo kalvarijiečio, garsaus selekcininko Auksuolio Liutkevičiaus.
Kardeliai mėgsta saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą, derlingą, giliai įdirbtą, puviningą žemę. Jiems ypač tinka dirva, kur prieš tai augo česnakai, žemuogės, serenčiai, pupelės, t. y. augalai, nesergantys tomis pačiomis ligomis. Nemėgsta jie pavėsio – pasodinti ten išstypsta ir neužauga gražūs. Nereikėtų sodinti jų šalia kryžmažiedžių augalų, kurių žiedai vilioja labiausiai paplitusius kardelių kenkėjus – tripsus. Tai žinodama kasmet kardelius Daiva sodina vis kitame sklype.
Nuo sodinimo iki kasimo
Šį pavasarį Daiva pasodino per 10 tūkstančių kardelių gumbų.
– Šiemet jau penkti metai auginu daug kardelių. Iš viso čia auga 200 veislių: lietuviškų, latviškų, čekiškų, ukrainietiškų, rusiškų, – vardija Daiva ir dalijasi pastebėjimais, kuriuos perprato pati. – Gumbus sodinu, kai žemė sušyla iki 10 laipsnių, paprastai tai būna gegužės pradžioje. Kad žydėjimas pailgėtų, sodinti reikėtų etapais. Pasodinus po 70-ties dienų, liepos viduryje, pražysta ankstyvieji kardeliai, paskutiniai, patys vėlyviausi– po 100 dienų.
Be maivymosi Daiva sako, kad kardelius auginanti ne vien dėl grožio, bet ir dėl grąžos, nes viskas kainuoja. Ir nemažai. Už kai kuriuos gumbus mokėjusi net po 10 eurų. Pigesnius pirkusi po 3–6 eurus. Todėl jai svarbu, kad graži, kokybiška gėlė pražystų reikiamu laiku.
– Norint, kad kardeliai pražystų rugsėjo pirmajai, sodinti juos reikia gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Sodinimo gylis priklauso nuo svogūnėlio dydžio, amžiaus ir dirvos. Suaugę gumbai sunkioje dirvoje sodinami 7 cm, vidutinio sunkumo dirvoje – 10 cm, o lengvoje – 12 cm gylyje. Smulkūs svogūnėliai sodinami 5–8 cm, gumbapumpuriai – 3–5 cm gylyje. Jeigu paisysite šių taisyklių, gėlės užaugs tvirtos, neišgrius iš lysvės.
Be to, gėlininkė pataria kardelius laistyti gausiai, bet ne dažnai. Ypač daug drėgmės reikia formuojantis žiedynkočiui ir žydint. Atskirais periodais reikalingos ir atitinkamos trąšos.
Pasak Daivos, labai svarbu žinoti, kada ir kaip nuskinti gražiąsias šakas.
– Kardeliai skinami tada, kai prasiskleidžia 1–3 apatiniai žiedai. Skinant – būtinai aštriu peiliu – reikia palikti 3–4 tikruosius lapus, kad svogūnėlis augtų ir vystytųsi. O pamerkus į vazas kasdien reikia pakeisti vandenį. Prieš pirmąsias didesnes šalnas – dažniausiai spalio viduryje – gumbus reikia iškasti, išdžiovinti, nuvalyti ir laikyti vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje.
Sunku išrinkti gražiausią
Tiesiomis vagomis susodintame gėlyne – visa spalvų ir atspalvių gama, nuo baltos iki juodos: žalia, geltona, oranžinė, lašišinė, rausva, raudona, rožinė, alyvinė, purpurinė, mėlyna, violetinė, kaštoninė, pilka, ruda.
– Daugiausia svogūnėlių parsisiunčiu internetu, tik dabar sunkiau gauti iš Rusijos. Susipažinau su selekcininkais, kolekcionieriais, iš jų daug žinių gavau, todėl taip pat, kaip jie su manimi, ir aš su kitais informacija dalinuosi parduodama jau savo užaugintus gumbelius, – sako gėlininkė, kurios svajonėse – ir pačios sukurta nauja kardelių veislė.
Iš tokios gausos sunku išrinkti gražiausią, ir kai Daiva liepia išsirinkti tokį, tiesiog sutrinki: ir tas, ir kitas, dar anas – dešimtas, penkiasdešimtas. Visi skirtingi, visi gražūs, nepaisant kreivo koto, žiedais aplipę stiebai, kai kurie net iki 24 žiedelių sukrovę, iš vieno svogūnėlio net po keturias šakas auginantys.
Gėlininkė turi savo favoritus. Jai labiausiai patinka selekcininko Antano Markevičiaus išvestas kardelis „Raganų pasaulis“, rusų kolekcininkų „Moskva bielokamenaja“ ir pats vėlyviausias juodžiausias pasaulyje „Ebony beauty“. Kolekcijoje – ir rečiausi egzotiniai kardeliai, ir selekcininko Petro Balčikonio išvestas dūminės spalvos kardelis „Prieš aušrą“, ir kalvarijiečio selekcininko Auksuolio Liutkevičiaus sukurtos veislės.
– Kai pirmas gėles skinu, džiaugiuosi, o kai paskutines – graudu darosi, kad baigiasi grožis, – atsisveikindama sako gėlininkė Daiva Macijauskaitė ir kviečia sekmadieniais užsukti į jos gėlių kampelį Kalvarijos turguje.