PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Lapkričio 27 d. 08:53

Ru­de­ni­nių lapų de­tek­ty­vas: grėbti ar pa­lik­ti?

Šiauliai

Mies­to cent­re ne­to­li Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dybės pūpso gy­ven­to­jus pik­ti­nan­čių neiš­vežtų lapų krūvos, mai­šai su su­grėbtais la­pais. Gal gy­ven­to­jai tik­rai per­si­sten­gia, skve­re­lius va­ly­da­mi nuo nu­kri­tu­sių lapų? (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


155989

Į sa­vait­raštį „Etap­lius“ kreipė­si šiau­lietė, pyk­da­ma dėl kie­muo­se pūpsan­čių krūvų su­grėbtų, ta­čiau neiš­vežtų med­žių lapų, maišų su la­pais. Mo­te­ris, gy­ve­nan­ti Auš­ros ta­ke 5 esan­čia­me dau­gia­bu­ty­je, ti­ki­na, kad kur be­si­kreiptų, šva­ros kie­me ne­su­lau­kia.

aud09726.jpg

Meras: „Miesto parkuose lapai gali likti“

Praėjusią savaitę dėl nukritusių medžių lapų į visuomenę feisbuko paskyroje kreipėsi ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Jis paprašė negrėbti parkuose lapų į krūvas.

„Aš suprantu norą padirbėti, tačiau šis darbas yra perteklinis ir po to, kai lapai atsiduria krūvose, pasipila pyktis, neva valdžia yra gluša, nieko nemato ir neišveža lapų. Mielieji, tegul parkuose lapai lieka savo vietoje! Taip geriau gamtai. Žinoma, bus vietų, kur ir parkuose / skveruose bus reikalinga juos sugrėbti, bet pabandykite įsivaizduoti, kiek brangiai kainuotų beprasmis lapų išvežimas iš Lieporių, Dainų parko? O tai vyksta! Labai suprantu norą padaryti gerą darbą. Šiuo atveju jūsų geras darbas būtų šviesti savo draugus, jog miesto parkuose lapai gali likti ten, kur yra. Be abejonės, aš nekalbu apie šaligatvius ir takelius. Būkime pirmas drąsus miestas ir lapų negrėbimo srityje! Tegul gamta džiaugiasi!“ – rašė A. Visockas.

Grėbti lapus ar palikti?

Specialistai vienareikšmio atsakymo, būtina sugrėbti lapus soduose, parkuose ir skveruose ar ne, neturi. Viena vertus, miškuose nuolat besikaupiantys lapai sukuria palankią terpę augalams ir gyvūnams, nukritusiuose lapuose gerai dauginasi sliekai, jie lapais ir minta, tad sunaikina kone visus nukritusius lapus. Be to, jie pagerina dirvožemį, nes patręšia jį organinėmis medžiagomis.

Nukritę lapai gerina dirvožemio struktūrą – jis tampa puresnis, atsiranda daugiau oro, o tankus lapų sluoksnis užkerta kelią piktžolėms, neleidžia dirvai perdžiūti ir perkaisti.

Tačiau, nepaisant visų teigiamų aspektų, ir kalbant ne apie mišką, o sukultūrintas erdves, dėl negrėbtų lapų gali kilti bėdų. Priežastis ta, kad nukritusiuose lapuose gerai jaučiasi daugelis vabzdžių, kurie gali pakenkti augalams.

Jų atsikratyti galima tik surinkus ir sudeginus lapus. Miltligės, kokomikozės, grybelinių ligų augalai neišvengs, jei lapai nebus sudeginti. Kai pažeisti lapai atsiduria komposte, ligos sugrįžta, net jei kompostas naudojamas po kelerių metų.

Specialisto komentaras

La­pus su­pi­la pri­va­čių namų sa­vi­nin­kai

Aušros tako 5 teritoriją prižiūri bendrovė „Mano būstas“. Pasak įmonės direktorės Romos Janušonienės, Aušros tako 5 namo kiemas sutvarkytas tinkamai, o netvarka yra ne jų įmonės tvarkomos teritorijos ribose:

– Lapų krūvos atsiranda, kai gretutinių namų gyventojai (privačių valdų) sukrauna lapus ne į maišus, o supila ten, kur vos tik būna padedama kokia šakelė ar sušluojama lapų krūvelė. Dar ir daugiau šakų prikrauna. Tokių krūvų mieste tik daugėja, nes vežėjai nespėja išvežti. Lapai krenta ir dar kris, per valandą daug atsiranda tokių krūvų mieste, o žmonės tada pyksta, kad niekas neišveža. O jei dar vėjas papučia sutvarkytoje teritorijoje, ji išsyk tampa nešvari.

Taip nebus, kad prie kiekvieno namo atliekų vežėjai važiuos, lyg taksistai pagal iškvietimą. Yra grafikai, vežėjai jais vadovaujasi. Ir maišai dedami ten, kur vežėjams patogiau privažiuoti. Nereikėtų sukrauti lapų bet kur, būtina laikytis tvarkos.

Antra vertus, mes, lietuviai, esame labai jautrūs dėl idealiai nupjautos žolės, lapų grėbimo ir išvežimo. Tai turbūt mūsų kraujyje, tačiau užsienyje lapai ramiai guli parkuose ir žolynuose, nušluojami būna tik takai. Lapai paliekami gulėti kaip natūrali gamtos dalis.

Tikrai pritariu miesto merui dėl išsakyto raginimo parkuose negrėbti lapų ir raginu kitus žmones leisti lapams natūraliai sunykti.

Dabar oro sąlygos tokios, kad lapai kris turbūt iki Kalėdų. Jei paspaustų šaltukas, susitvarkytume greičiau, bet kol kas dar daug medžių su lapais, tad darbo dar bus daug ir ilgam.

1.jpg