PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Birželio 6 d. 08:51

Rudamina: po liaudies šokių ženklu

Vilnius

Etaplius.ltŠaltinis: Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro inf.


269301

Birželio 4 dieną Rudaminos parke girdėjosi šurmulys ir muzika. Čia jau ketvirtą kartą vyko Tarptautinis liaudies šokių festivalis „Šok, šok, pasuk...“, kuriame dalyvavo kolektyvai ne tik iš Vilniaus krašto, bet ir iš Lietuvos bei Lenkijos.

Festivalis buvo skirtas įvairaus amžiaus ir gabumų šokio mėgėjams. Festivalio tikslas – populiarinti mėgėjų meną, puoselėti Vilniaus krašto liaudies kultūrą ir daugiakultūriškumą, kelti vaikų ir jaunimo domėjimąsi tautiniu šokiu bei pažinti skirtingų tautų šokių kultūrą, skatinti šokėjų ir kolektyvų vadovų bendradarbiavimą ir integraciją, siekti, kad šokėjai patirtų judėjimo, kūrybos, atlikimo, pažinimo ir saviraiškos džiaugsmą, šokį pristatyti kaip vieną iš būdų, skatinančių sveikai gyventi ir turiningai praleisti laisvalaikį. Festivalyje galėjo dalyvauti meno mėgėjų kolektyvai, o taip pat solo šokėjai, pristatantys įvairių tautų liaudies šokių kompozicijas. Dalyvių amžius – nuo 7 iki 65 metų. Kolektyvo pasirodymo trukmė turėjo būti 10-15 minučių. Repertuaras, kūrinio atlikimas, ansamblio įvaizdis turėjo atitikti atlikėjų amžių ir estetinius scenos reikalavimus.

Organizatoriai džiaugiasi, kad festivalis Rudaminoje kelia kolektyvų susidomėjimą. Kasmet jame dalyvauja vis daugiau ansamblių. Šiemet savo meninius pasiekimus pristatė 18 kolektyvų. Kai kuriuos kolektyvus atstovavo kelios įvairaus amžiaus šokėjų grupės. Dėka tautinių šokių kolektyvų iš įvairių Lietuvos vietovių ir kitų šalių, žiūrovai turėjo nuostabią galimybę pasigrožėti gražiu menu.

Festivalyje šeimininkams atstovavo liaudies dainų ir šokių kolektyvas „Rudomianka“, kurio vadovė – Violeta Cereška. Pirmoji pasirodė jauniausia šio ansamblio grupė. Grupės choreografės Patricija Salmanovič ir Karolina Petrusevič. Festivalio metu taip pat pasirodė vaikai iš taip vadinamos grupės „Mała Rudomianka“, kurios choreografė yra Irena Brazis. Publika buvo sužavėta jų atliekama Vilniaus polka. Scenoje pasirodė ir ansamblio „Rudomianka“ jaunimo šokių grupė, kuri pristatė Žyveco šokį. Publika negailėdama rankų plojo kiekvienam šių talentingų jaunųjų šokėjų pasirodymui.

Iš Lenkijos į festivalį atvyko reprezentacinis dainų ir šokių ansamblis „Zawiercie“. Šis kolektyvas veikia Zawiercie miesto kultūros centre. Grupė buvo įkurta choreografės Annos Szymańskos iniciatyva 1998 m. Ansamblio nariai daugiausia yra Szymańskos mokiniai, kurie jai vadovaujant šoko kituose kolektyvuose, o šiuo metu – tai studentai ar profesionaliai aktyvūs žmonės, taip pat aukštųjų mokyklų studentai iš miesto Zawiercie ir apylinkių. Kolektyvas pristato turtingą lenkų tautinių šokių programą – krakoviaką, polonezą, kujaviaką su obereku, taip pat šokius ir dainas iš regionų. Kolektyvas pasirodė daugelyje šalies ir užsienio scenų, dalyvauja daugybėje festivalių, folkloro, proginių, labdaros ir sporto renginių. Šokių grupei vadovauja Monika Nowosadko. Festivalio metu buvo galima pasigrožėti šio kolektyvo atliekamais Rytų Krokuvos šokiais ir slovakų polka.

Savo meninius pasiekimus pristatė tautinių šokių kolektyvas „Fasolinki“. Kolektyvas gyvuoja jau 18 metų. Tai Sudervės M. Zdziechovskio pagrindinės mokyklos pirmų klasių mokiniai. Ansamblio repertuare – liaudies ir šiuolaikiniai šokiai. Kolektyvas aktyviai dalyvauja rajono šokių festivaliuose, taip pat koncertuoja mokyklų ir bendruomenių šventėse. Kolektyvui vadovauja Anna Miluškevič.

Vilniui atstovavo šokių ansamblis „Leszczyniaki“. Kolektyvas buvo įkurtas 2021 m. Įkūrėja – Olga Valentynovič, o 2022 m. meno vadove ir choreografe tapo Alena Matujzo. „Leszczyniaki“ – daugiau nei 70 įvairaus amžiaus šokėjų, t. y. nuo pirmos iki dešimtos klasės mokiniai. Kolektyvas organizuoja užsiėmimus keturiose amžiaus kategorijose, o jo nariai turi galimybę pažinti įvairius šokių stilius: tautinius, šiuolaikinius šokius, hip-hopą. „Leszczyniaki“ išdidžiai atstovauja mokyklai daugelyje šokių konkursų ir peržiūrų bei vietinių renginių. Festivalio metu jaunesnioji ansamblio grupė pristatė šokį „Krakowiak“, o vyresnioji – lietuvių liaudies šokį „Saulala Nusilaido Mėnulis Patekėjo“.

Iš Panevėžio atvyko tautinių šokių kolektyvas „Sūkurėlis“. Kolektyvas įkurtas 2016 metais Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje. Kolektyvą sudaro 11-12 metų vaikai. Ansamblis dalyvauja įvairiuose projektuose, festivaliuose, koncertuose mokykloje ir už jos ribų. Kolektyvo vadovė – Vaida Pečiulienė. „Sūkurėlis“ pristatė šokius: „Linksmapolką“, polką „Mažylė“, „Moksleivišką polkutę“ ir „Kalbos pamokėlę“.

Tądien scenoje pasirodė dainų ir šokių ansamblis „Mały Jawor“ (liet. „Mažasis jovaras“) iš Avižienių. Kolektyvui vadovauja Elita Sinkevič, šokių grupei – Renata Lisovska-Urbanovič, kapelmeisteris – Oleg Kveten. Vaikai pristatė Silezijos siuitą. Tai buvo tik antras jų pasirodymas didžiojoje scenoje, tad publika juos palaikė audringais plojimais.

Dar vienas dalyvis iš Vilniaus – kolektyvas „Švieselė“, kuris veikia Vilniaus ,,Šviesos“ pagrindinėje mokykloje. Kolektyvas gyvuoja jau apie 10 metų. Iš pradžių kolektyvas pasirodydavo kukliai tik savo mokyklos renginiuose, tačiau per pastaruosius metus susidomėjimas lietuvių liaudies šokiais labai išaugo. Šokėjai įsidrąsino ir pradėjo koncertuoti ne tik savo mokykloje, bet ir įvairiuose Lietuvos šokių konkursuose, festivaliuose, net ir televizijos projektuose. Šiuo metu kolektyvą sudaro dvi grupės: pirmų–antrų klasių mokiniai ir trečių–ketvirtų klasių mokiniai. Kolektyvo nariai džiaugiasi galėdami išreikšti save per tautinį meną. „Švieselė“ ne tik puoselėja lietuvių liaudies kultūrą, tradicijas, kaupia sceninę patirtį, tačiau laikosi ir tam tikrų vertybių. Kolektyvo vadovė – Ineta Dubininkaitė.

Rudaminoje vykusiame festivalyje taip pat dalyvavo daugelių mėgiamas ansamblis „Mała Wilia“ (liet. „Mažoji Wilia“). Kolektyvo užuomazgos siekia 1955 metus. Per daugiau nei 60 veiklos metų „Wilia“ surengė daugiau nei 1500 koncertų šalyje ir užsienyje, užaugino daugybę dainininkų, šokėjų ir muzikantų kartų. Per ilgus meninės veiklos metus kolektyvas savo pasiekimus dažnai pristatinėjo garsiuose festivaliuose ir koncertuose Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Latvijoje, Estijoje, Ispanijoje, Italijoje, Makedonijoje, Graikijoje ir Juodkalnijoje. Turtingas ir įvairus repertuaras sujungia įvairių Lenkijos regionų folklorą, lenkų tautinius šokius, taip pat Vilniaus krašto dainas ir šokius. Apie 140 žmonių kolektyvą šiuo metu sudaro 2 šokių grupės ir 2 chorai. Meno vadovė – Renata Brasel, o vaikų šokių grupės choreografė – Beata Bužinska. Festivalio publika turėjo galimybę pasigrožėti šio kolektyvo atliekamais tautiniais šokiais (kujaviak, oberek, polka).

Iš Nemenčinės atvyko dainų ir šokių ansamblis „Ojcowizna“ (liet. „Tėviškė“). Kolektyvas buvo įkurtas 2017 metų pavasarį. „Ojcowizna“ – tai daugiau nei 80 žmonių kelių kartų kolektyvas, kurį sudaro 2 choro grupės, 3 šokių grupės ir kapela. Pagrindinis kolektyvo „Ojcowizna“ tikslas ir uždavinys – išsaugoti Vilniaus krašto dainas ir šokius, propaguoti šio krašto tradicijas ir papročius, skatinti daugelio mūsų šalyje gyvenančių skirtingų tautybių ir kultūrų derinio savitumą. Grupės vadovė ir dirigentė – Violetta Leonovič, kapelos vadovas ir kompozitorius – Kšyštof Stankevič, jauniausių grupių vadovė – Jadviga Stankevič, choreografai – Teresa Andruškevič, Ervin Mečkovski. Šio ansamblio grupės šoko tokius šokius kaip: „Polka“, „Krakowiak“ ir „Poleczka“, „Polka szalona“, „Tańce chełmskie“, „Mazur“.

Publika šiltai pasitiko scenoje pasirodžiusį vaikų ir jaunimo ansamblį „Bursztynki“ (liet. „Gintarėliai“) iš Pakenės. Šis kolektyvas susikūrė 2012 m. Č. Milošo pagrindinėje mokykloje. Ansamblio tikslas – puoselėti lenkiškas tradicijas, supažindinti jaunimą su lenkišku šokiu ir daina, skiepyti meilę lenkų folklorui. Per savo veiklos metus kolektyvas repertuarą praturtino tokiais tautiniais šokiais, kaip polonezas ir krakoviak, taip pat dainomis ir šokiais iš Beskidų, Aukštutinės Silezijos ir Kašubijos regionų. Kolektyvas taip pat atlieka lietuviškus ir baltarusiškus šokius. Dvi „Bursztynki“ kolektyvo šokių grupės pasirodė Rudaminos scenoje ir pristatė „Liublino siuitą“.

Festivalio šeimininkams taip pat atstovavo vaikų šokių kolektyvas „Žiogeliai“, veikiantis Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre. Ansamblis buvo įkurtas 2009 m. Vadovė – šokių režisierė, ilgametė ansamblio „Šviesa“ ir kolektyvo „Vilniaus Pynimėlis“ šokėja Ineta Dubininkaitė. Kolektyvo repertuarą sudaro įvairūs lietuvių liaudies šokiai ir kūrybinės kompozicijos lietuvių liaudies temomis. Festivalio metu kolektyvas pristatė dalį savo turtingo repertuaro – šokius: „Gailingis“, „Artojėliai“, „Išvedė oželį“, „Suktinis“.

Savo nuostabiu pasirodymu visus pradžiugino tautinių šokių ansamblis „Hałas“ (liet. „Šurmulys“) iš Juodšilių, vadovaujamas Kristinos Voleiko. Kiekvienas šios dinamiškos ir energingos meninės grupės pasirodymas – nepamirštamas reginys, supažindinantis žiūrovus su magišku šokio ir liaudies muzikos pasauliu. Taip buvo ir šį kartą. Kolektyvo vidurinė grupė pristatė polką, o vyresnioji – Spižo kalniečių šokį.

Festivalio metu pasirodė ir Marijampolio kultūros centre veikiantis šokių ansamblis „Kropelki“ (liet. „Lašeliai“). Kristina Voleiko yra ilgametė šio kolektyvo meno vadovė ir choreografė. Kolektyvą „Kropelki“ sudaro per 60 3-25 metų amžiaus žmonių, kurie pasiskirstę į tris amžiaus grupes. Kolektyvo repertuare – ne tik lenkų ir lietuvių liaudies šokiai, bet ir stilizuoti kitų pasaulio tautų liaudies šokiai. Žiūrovai žavėjosi šio kolektyvo viduriniosios grupės atliekama Liublino siuita ir vyresnės grupės atliekama stilizuota polka „Mano sode“.

Iš Lenkijos atvyko šokių kolektyvas „Lavonicha“. Kolektyvas savo veiklą pradėjo 2017 m. kovą Hajnuvkos 2-ame licėjuje. Scenoje debiutavo per „Piknik z Białorusem“ (liet. Piknikas su baltarusiu). Tuomet kolektyvas pristatė trumpus baltarusiškus šokius ir tradicinį baltarusišką šokį „Lavonicha“. Pirmasis pasirodymas įvyko Nacionalinio festivalio „Baltarusijos daina 2018“ metu, kurio metu kolektyvas laimėjo pirmąją vietą per regioninę atranką Semiatyčiaus mieste ir antrąją vietą per centrinį eliminavimą Hajnuvkoje. Ansamblis taip pat koncertavo Palenkės operoje ir filharmonijoje per iškilmingą baigiamąjį koncertą. 2019 metais šokėjų kolektyvas dalyvavo regioniniame choreografinių šokių festivalyje „Šokio magija“ Baltarusijoje, Pružanuose, kur savo amžiaus grupėje užėmė antrąją vietą tautinių šokių kategorijoje. Komandos įkūrėja ir vadovė – Volha Viliuk.

Lietuvių tautinius šokius pristatė liaudiškų šokių kolektyvas „Sutartinis“, veikiantis Raseinių rajono Ariogalos kultūros centre. Kolektyvas per savo karjerą dalyvavo 3 respublikinėse dainų šventėse, rajoniniuose konkursuose, aktyviai dalyvauja koncertuose savo mieste, rajone, jau antrą kartą dalyvaus Klaipėdos krašto dainų šventėje. Kolektyvo repertuare – lietuvių liaudies ir kitų tautų šokiai. Kolektyvo vadovė Marytė Kvietkuvienė. Kolektyvas atliko lietuvių liaudies šokius: „Vakaruškos“, „Žiežmarių Polka“, latvių liaudies šokį „Klapdancis“ ir ukrainiečių liaudies kompoziciją „Karapet“.

Festivalyje dalyvavo šokių grupė „Makowy Smak“ (liet. „Aguonų skonis“) iš Lavoriškių. Kolektyvas buvo įkurtas 2016 m. Lavoriškių kultūros centre jaunimo iniciatyva. Pagrindinis kolektyvo veiklos tikslas – liaudies tradicijų puoselėjimas ir lenkų folkloro populiarinimas tarp seniūnijos vaikų ir jaunimo. Grupės „Makowy Smak“ nariai periodiškai pristato savo šokius vietiniuose ir bendruomeniniuose renginiuose. Kolektyvui vadovauja Teresa Božerodzka.

Nemenčinę festivalyje taip pat atstovavo vaikų ir jaunimo šokių kolektyvas „Jutrzenka“ (liet. „Aušrinė“). Ansamblis gyvuoja nuo 1975 m. Kolektyvo įkūrėjas buvo didelis lenkų kultūros mylėtojas Jan Gabriel Mincevič. Tai ilgiausiai veikiantis kolektyvas Nemenčinėje. Grupės repertuare – Vilniaus krašto ir Lenkijos šokiai. Vyresnioji grupė taip pat šoka ukrainiečių, vengrų, baltarusių liaudies šokius. Kolektyvas aktyviai dalyvauja įvairiuose festivaliuose ir koncertuose. Daug kartų koncertavo Lenkijoje ir Vokietijoje. Šiuo metu kolektyvui vadovauja Leonarda Klukovska.

Tarptautinis tautinių šokių festivalis Rudaminoje buvo tikra puota sielai. Publika negalėjo atsigrožėti gražiais šokiais ir muzika bei spalvingais šokėjų kostiumais.