Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Karpavičius. M. Maziliausko nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai
Romučio Karpavičiaus darbus Baraginės kaimo gyventojai pastebėjo jau ne kartą – anksčiau vyko dvi jo darbų parodos, menininkas taip pat sukūrė ir kaimo gyventojų bei svečių išliaupsintas nykštuko Baraginio ir „Rūpintojėlio“ skulptūras. Kaip pasakojo pats menininkas, inspiracijos darbams ateina ir bemąstant, ir pažvelgus pro dirbtuvės langą ar važiuojant automobiliu.
– Esate kilęs iš Marijampolės, tačiau kurį laiką gyvenate Baraginėje. Kas Jus sužavėjo Baraginėje ir paskatino pasilikti šiame krašte?
Sunku pasakyti, tačiau pamatęs šią vietą iš karto ir supratau, jog tai – mano vieta. Anksčiau nekilo nė minties, jog galėčiau čia gyventi, tačiau atvykus ir pamačius šią vietą, man ji labai patiko. Aplinkui lygumos, ežerėlis šalimais (nors ten ir tvenkinys, tačiau man labiau patinka jį vadinti ežeru).
– Galbūt prisidėjo prie to ir pats pastatas, juk įsikūrėte buvusios mokyklos pastate?
Taip, tikrai. Pastatas istorinis, seniai statytas, irgi kėlė susižavėjimą. Man patinka domėtis istorija, todėl galbūt ir tai pastūmėjo atsikraustyti čia.
– Užsiimate tapyba, gaminate skulptūras iš medžio, akmens. Iš kur atsirado šis Jūsų polinkis į meną?
Prie to prisidėjo mano motina ir sesuo. Nuo mažens bandydavau su plastilinu nulipdyti mažytes skulptūrėles, ir mama su seseria tai pastebėjusios pastūmėjo mane eiti į Marijampolės dailės mokyklą. Po mokyklos baigimo ir toliau tapiau, tačiau nusprendžiau išbandyti save gaminant skulptūras. Teko bendrauti su įvairiais menininkais – profesionalais, liaudies amato puoselėtojais, kurių dėka kilo noras išbandyti save kuriant skulptūras.
Apie 18-19 metų dalyvauju įvairiose parodose, žinoma, dažniau su tapybos darbais, tačiau pristatau ir savo skulptūras. Kai kurie žmonės juokauja, jog esu geresnis skulptorius nei dailininkas, tačiau tikiu, jog viską parodys žmogaus likimas.
Baraginio skulptūra. M. Maziliausko nuotr.
– 2019 metais Baraginėje vyko Jūsų personalinė darbų paroda, šiais metais kartu su dar keliais menininkais pristatėte savo skulptūras. Kaip jaučiatės, galėdami pristatyti savo darbo vaisius savame krašte?
Jaučiuosi gana neblogai, nes kiek pastebėjau, žmonės šiame krašte mane priima labai šiltai. Kai paprašo, stengiuosi padėti, padaryti ar paskolinti savo darbų. Smagu man čia, šiame kaime. Ir nelabai net galiu jo vadinti kaimu, labiau patinka jį vadinti miesteliu.
– 2020 metais Baraginėje vyko ir medžio drožėjų pleneras, kurio metu išdrožėte nykštuko Baraginio skulptūrą. Kas Jus inspiravo sukurti šį mitinį veikėją?
Anksčiau teko dirbti Norvegijoje, kurioje mane erzindavo troliai (tikima, jog Norvegijos fiorduose gyvena troliai, gimstantys iš akmens ir besisaugojantys saulės, jog nesuakmenėtų – aut.). Tai taip ir kilo ta mintis – su sąsaja į Norvegiją. Norvegiški troliai yra mažiukai, o aš padariau didelį, nuosavą Baraginį. Jis yra nykštukas, bet širdyje – trolis.
– Taip pat šiais metais iškilo ir Jūsų sukurta „Rūpintojėlio“ skulptūra.
Taip. Tokios skulptūros reikėjo nuo tada, kai pirmą kartą atvykau į Baraginę. Jau tada reikėjo tos skulptūros. Aš pamačiau tą vietą, ir nieko daugiau nebemačiau, tik rūpintojėlį ant to ploto. Ilgą laiką gvildenau, sprendžiau, mąsčiau, kol galiausiai pasiruošiau. Paprašiau keleto žmonių kad padėtų su akmeniu, su technika, ir, galima sakyti, įgyvendinau savo svajonę. Nes vis dėl to, Baraginės žmonės yra to verti.
– Baraginė 2023 metais tampa Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Kokios mintys Jums kilo sužinojus apie šį titulą?
Gerai, kad Baraginė taps Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Tokie dalykai suteikia žmonėms ir naudos, ir džiaugsmo, jeigu tik viskas klostysis gerai.
– Ačiū Jums už pokalbį.
Baraginė 2023-aisiais metais taps Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Kviečiame sekti naujienas soc. tinkluose „Facebook“ (www.facebook.com/Baragine2023) ir „Instagram“ (www.instagram.com/baragine2023/) arba adresu www.baragine.lt.
Gaukite visas mažosios Lietuvos kultūros sostinės naujienas tiesiai į savo el. pašto dėžutę prenumeruodami mūsų naujienlaiškį.