Rokiškio rajono savivaldybės delegacija – tarptautinės miestų partnerių organizacijos „Douzelage“ suvažiavime Kroatijoje

E85I9982
Rokiškis
Rokiškio rajo savivaldybės nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Rokiškio rajono savivaldybė

Rugsėjo 28 d. – spalio 1 d. Rokiškio rajono savivaldybės delegacija dalyvavo visuotiniame tarptautinės miestų partnerių organizacijos „Douzelage“ suvažiavime Rovinjo mieste, Kroatijoje. Jau 47-us metus šį renginį kasmet organizuoja vis kitas šios 28 Europos Sąjungos šalių miestus vienijančios organizacijos miestas, pasirenkama bendra visus tris komitetus (generalinis, ugdymo, jaunimo) vienijanti tema. 2023 m. nagrinėta nematerialaus ir materialaus kultūros paveldo išsaugojimo ir sklaidos tema.

Generalinėje sesijoje dalyvavo savivaldos atstovai vicemeras Antanas Taparauskas ir administracijos direktorius Valerijus Rancevas. Šiame komitete sprendžiami „Douzelage“ organizacijos valdymo klausimai, pristatomi būsimi projektai, kuriuose miestai galėtų dalyvauti partnerių teisėmis, dalinamasi gerąja viešojo administravimo patirtimi. Nuo 2017 m. šio komiteto narių iniciatyva Rokiškis yra dalyvavęs keliuose ES fondų finansuojamuose kultūros ir meno, jaunimo ir senjorų užimtumo projektuose, kuriuos inicijavo Grenvilis (Prancūzija), Škofja Loka (Slovėnija), Chojna (Lenkija), Sušicė (Čekija).

Šiuo metu vykdomas  Marseno (Nyderlandai) miesto inicijuotas projektas, skirtas laisvos spaudos ir medijų pasirinkimo įvairovės temai. Ugdymo komitete dalyvavusi Irena Matelienė pristatė Rokiškio rajono materialaus kultūros paveldo išsaugojimo ir sklaidos situaciją, pasakojo apie nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo veiklas kultūros įstaigose, bendruomenėse. Komitete išvystyta vertinga diskusija apie nematerialaus kultūros paveldo bazinius reiškinius, kuriuos skirtingos vietovės pasirenka kaip pagrindinius savo tautinės kultūros elementus.

Įdomias patirtis išsakė Rovinio miesto Zvarne Črnja vidurinės mokyklos  direktorius, pristatęs tęstinį projektą apie vietos istorijos ir tradicijų privalomo mokymo programas, į kurias įtraukiamos ne įvairių lygių švietimo ir kultūros įstaigos bei bendruomenės.

Profesinės Eugen Kumičic vardo mokyklos moksleiviai pakvietė į miesto istoriją pristatančio gastronominio projekto  (angl. pavadinimas „Bake It Away“) pristatymą. Šio paprasto, bet gyventojų ir turistų šiltai sutikto projekto idėją bus siūloma įgyvendinti ir Rokiškio rajone. Komiteto narius sudomino kolegų iš Suomijos Asikalos miesto pristatyta nacionalinė kultūrinės edukacijos programa ir vykdytas projektas, skatinantis lankytis renginiuose, parodose (angl. pavadinimas „Collect Culture“).

Jaunimo komitete dalyvavę Rokiškio krašto muziejaus specialistai Simona Strumskytė ir Justinas Malcius dalyvavo jaunimo diskusijoje apie kultūros istorijos ir tradicijų svarbą formuojant europietiškąjį identitetą. Muziejininkai aplankė Monfiorenzo karjerą ir Monkodogno archeologinę vietovę. Vizito patirtis dalyviai taikys darbinėje veikloje, taip pat dalinsis su savo kuruojamos srities specialistais rajone.

Rokiškio rajono savivaldybės atstovai skirtinguose komitetuose pristatė Rokiškio kultūros įstaigų rengiamų projektų pasiūlymus, kuriais susidomėjo Čekijos, Slovėnijos, Prancūzijos, Kroatijos, Estijos, Suomijos atstovai. Jiems bus išsiųsti patikslinti pasiūlymai.

Kroatai svečiams paruošė platų pasirinkimą edukacijų, kuriose pristatomos veiklos įrašytos į Kroatijos saugomo nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Rokiškėnai išbandė tradicinį roviniečių „poupa da bieco“ lėlių siuvimą, laivo burės gamybą, žvejų tinklų taisymą, „batanos“ (laivelis) irklavimą, „bukaleta“ stiklinių indų gamybą. O dalyvavusieji „bitinada“ dainavimo edukacijoje galėjo pasirodyti kartu su choru miesto šventės scenoje.