Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Šratinuko negalinti laikyti moteris atėjo ne sugadinti biuletenio, ji turėjo aiškią politinę valią ir atėjo ją išreikšti. Pirmininkė, galima sakyti, atėmė asmeninio balsavimo teisę“, – piktinasi neįgalią vyresnio amžiaus šiaulietę į rinkimų pirmąjį ir antrąjį turus lydėjusi Ernesta. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Visą gyvenimą balsavusiai neįgaliai šiaulietei šie Seimo rinkimai apkarto – senjorė dar ilgai prisimins konfliktą su apylinkės pirmininke. Šioji teigia norėjusi, kad balsavimas vyktų sklandžiai ir pagal įstatymą.
„Įsakmiai liepė sugadinti biuletenį ir įmesti jį į balsadėžę“
Apie patirtą pažeminimą ir atimtą galimybę balsuoti „Etaplius“ savaitraščiui papasakojo neįgaliąją į rinkimų pirmąjį ir antrąjį turus lydėjusi Ernesta. Jos ir vyresnio amžiaus šiaulietės jokie giminystės ryšiai nesieja, tačiau moterys artimos. „Buvo laikas, kai ji mane, vaiką, globojo“, – sako Ernesta. Taigi, sulaukusi prašymo palydėti į rinkimus, nedvejodama sutiko. Neįgali šiaulietė serga cerebriniu paralyžiumi, sunkiai kalba, todėl pagalbininkas, atliekant rinkimų pareigą, jai yra būtinas.
Kaip skelbia Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas, jeigu rinkėjas dėl neįgalumo pats negali atlikti balsavimo veiksmų, jo prašymu juos atlieka rinkėjo pasirinktas asmuo. Šis asmuo rinkimų biuletenius privalo užpildyti rinkėjo akivaizdoje pagal jo nurodymą ir išsaugoti balsavimo paslaptį.
Balsuoti moterys ėjo į Aušros apygardos (25) Aido apylinkę (37). Problemos prasidėjo iš karto. Ernesta sako, kad į balsavimo kabiną užeiti drauge su kompanione jai nebuvo leista – užprotestavo apylinkės pirmininkė. Žinodama neįgaliosios politinę valią, moteris į balsavimo kabiną nuėjo viena.
„Pirmininkė ėmė šaukti, kad aš negaliu žymėti – tai turi padaryti pati rinkėja. Bandžiau paaiškinti, kad tai neįmanoma, nes ji turi negalią – parodėme neįgaliojo pažymėjimą. Šratinuko negalinti valdyti moteris ir pati pasakė, kad pažymėti biuletenio negali, todėl ir atsivedė asmenį, kuriuo pasitiki“, – prisimena Ernesta.
Pasak jos, pirmininkės tokie įrodymai esą neįtikino, todėl šioji rinkėjos ėmė klausinėti, už ką ketina balsuoti. Senjorė, ištraukusi lankstinuką, pirštu parodė partiją, kuriai norėtų atiduoti balsą. Iš to paties reklaminio lankstinuko, kaip pasakoja Ernesta, pirmininkė liepė pasirinkti ir kandidatus, kuriems bus atiduodami pirmumo balsai.
„Pasakiau, kad to tikrai nedarysime, juo labiau kad pirmininkė stovėjo kabinoje ir žiūrėjo, kaip balsuojame. Net ir policija grasino. Galų gale, kai nepaklusome, įsakmiai liepė sugadinti biuletenį ir įmesti jį į balsadėžę. Sugadinome, bet į balsadėžę nemetėme, nes tai tikrai nebuvo laisvai išreikšta rinkiminė valia. Tas žmogus atėjo ne sugadinti biuletenio, jis turėjo aiškią politinę valią ir atėjo ją išreikšti. Pirmininkė, galima sakyti, atėmė asmeninio balsavimo teisę“, – piktinasi Ernesta.
VRK laukia dar vienas skundas
Po poros dienų ji parašė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai. Ne tik nupasakojo incidento aplinkybes, paprašė informuoti apie priimtus sprendimus, bet ir pareikalavo užtikrinti, kad ateityje, t. y. per antrąjį rinkimų turą, būtų gerbiamos ir tinkamai įgyvendinamos neįgalių asmenų rinkimų teisės.
Atsakymo iš VRK Ernesta kol kas negavo, tačiau jau ruošiasi rašyti antrąjį skundą, mat antrajame ture pasikartojo kone analogiška situacija.
„Aš vėl paimu balsavimo biuletenį ir nueinu į kabiną, man kelią vėl pastoja pirmininkė, kuri kartoja tuos pačius žodžius: „Jūs balsuoti negalite, balsuoti turi rinkėja.“ Liepia imti naują biuletenį. Aš pasipriešinu – sakau, kad šitų cirkų nebus. Ji vėl klausia neįgalaus asmens, už ką balsuos, nors balsavimas yra slaptas. Tuomet liepia parodyti man biuletenį – ar aš tikrai pažymėjau tai, ką reikia. Nusileidžiu, parodau ir mums pagaliau leidžia prieiti prie balsadėžės. Taigi, taip pabalsuoti antrą kartą pavyko, bet patiriant pažeminimą, diskriminaciją ir aibę pažeidimų“, – sako Ernesta.
Beje, į rinkimus atlydėta šiaulietė pilietiška visą gyvenimą – domisi politika, noriai balsuoja. Su tokia situacija moteris susiduria pirmą kartą.
1.jpg
2.jpg