PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Vasario 19 d. 15:37

Rinkimai: informacinė knygelė su daugybe klaidų ir komisijos narių mintys apie darbo užmokestį

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


72619

Pastarųjų dienų tema – savivaldos rinkimai. Gyventojai sulaukia rinkimų biuletenius nešiojančių žmonių, kurie kartu įteikia ir informacinį leidinį. Tai tarsi vedlys žmogui – sudėtos partijų programos, kandidatai į merus bei Tarybą, bendra informacija apie rinkimus bei pavyzdžiai. Viskas būtų gerai, jei ne daugybė rašybos klaidų bei netikslumai partijų sąrašuose. Nešiojantys biuletenius žmonės skundžiasi, kad aplaidumo klaidas jiems tenka taisyti ranka, o kai kuriuos žmones pasiekė ir neištaisyti leidiniai. Pasak apylinkių komisijos narių, atlygis už šiuos darbus – labai menkas.

Nori pradėti darbus? Ištaisyk klaidas

Į naujienų portalą Etaplius.lt kreipėsi rinkimuose dirbantys žmonės. Be balsavimo lapelių jie turi išnešioti gyventojams ir informacines knygeles, kuriose yra klaidų. Konkrečiai Šiaulių miesto savivaldybės rinkimų komisijos informaciniame leidinyje tų klaidų tikrai ne viena.

„Knygeles su biuleteniais gavome praėjusią savaitę. Kadangi iki vasario 22 dienos turime išdalinti – ilgai nelaukėme ir pradėjome darbus. Juk turime išnešioti po 300-400 biuletenių. Po kelių dienų mus informuoja, kad Valerijaus Simulik judėjimo sąraše neįrašytas Saulius Lesnickas ir tą klaidą reikia ištaisyti ranka“, - pasakojo apylinkių rinkimų komisijų nariai.

Kai kuriems iš jų apylinkių atstovės atsiuntė laiškus, kad reikia į visas knygeles įklijuoti arba ranka įrašyti pavardę, tačiau knygelės su klaidomis jau buvo pasiekę žmones. Dėl šios klaidos kreipėmės į VRK, kurie informavo, jog savivaldybės rinkimų komisijai teks pasiaiškinti.

„Apgailestaujame dėl įsivėlusios techninės klaidos. Už leidinių maketą, turinį juose yra atsakingos savivaldybių rinkimų komisijos. Jūsų laišką su informacija perduosime Šiaulių miesto savivaldybės rinkimų komisijai, kad pateiktų Vyriausiajai rinkim komisijai paaiškinimą dėl atsiradusios klaidos. Taip pat atkreipiame dėmesį , kad skelbiami kandidatų sąrašai gali pasikeisti Vyriausiajai rinkimų komisijai patikrinus ir išbraukus Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo reikalavimus neatitinkančius kandidatus ar patiems kandidatams atšaukus pareiškinius dokumentus. Aktualius kandidatų sąrašus rasite www.vrk.lt ir rinkimų dieną balsavimo patalpose“, - sakė atstovas spaudai Juozas Bulota.

Vėliau pastebėta, kad liberalų sąraše yra 35 nariai, nors turėtų būti tik 34. Pasirodo, 16 numerio čia visai nėra, tad numeracija prasilenkia. Liberalai dėl to kreipėsi į rinkimų organizavimo skyriaus vedėją.

„Informuojame, kad visos Lietuvos leidiniai buvo maketuojami ir spausdinami anksčiau nei VRK baigė tikrinti kandidatus ir juos braukė iš sąrašų. Todėl leidiniuose ir yra rašoma: „Skelbiami kandidatų sąrašai gali pasikeisti Vyriausiajai rinkimų komisijai patikrinus ir išbraukus Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo reikalavimus neatitinkančius kandidatus ar patiems kandidatams atšaukus pareiškinius dokumentus“. Taip yra per kiekvienus rinkimus, nes įstatymuose terminai yra trumpi, o leidiniai yra nešiojami rinkėjams kartu su rinkėjo kortelėmis, tad, komisijos turi suspėti laiku išdalinti, o VRK kandidatus braukia iš sąrašų praktiškai kiekvieną posėdį (iki rinkimų likus 12 dienų)“, - partijai paaiškino vedėja Reda Daniškevičiūtė.

51816613-2594225797271979-9113048350088757248-n.jpg

Š“ raidė neegzistuoja?

Pačioje knygelėje atspausdintos partijų ir kandidatų parengtos programos. Čia klaidų tik tiek, kiek jie patys jų padarė, tačiau balsavimo biuletenio pavyzdys turbūt daugeliui sukėlė juoką.

Pažymėkite tik vieną sąraą, už kurį balsuojate. Vardenis Pavardenis pirmasis kandidatas sąrae. Kitų kandidatų numerių, vardų ir pavardžių iekokite sąrauose. Į iuos langelius aikiai iraykite penkių kandidatų numerius į to sąrao, už kurį balsavote“, - ne, tai ne redakcija nemoka rašyti, taip informuojami rinkėjai.

Suprantama, kai programa neatpažįsta lietuviškų raidžių ir vietoje jų lieka tarpai, tačiau kitos lietuviškos raidės yra, o spausdinimo tarpų taip pat nematyti. Panašu, kad kažkam tiesiog nepatinka raidė „š“.

52480933-2594225907271968-8694906779579973632-n.jpg

Menkas atlygis už didžiulį krūvį?

Be visų klaidų taisymo, apylinkių rinkimų komisijų nariams apstu kitų pareigų – prasibrauti pro šunis, koduotas laiptines, išklausyti piktų žmonių ir įteikti balsavimo biuletenius tiesiai į rankas. Neradai pirmą kartą? Eik antrą. Tik tada gali palikti nevardinį kvietimą, kurį namuose taip pat turėsi užsipildyti. Kur dar susirinkimai, mokymai, testų sprendimai, balsavimas namuose, duomenų suvedinėjimai į kompiuterį.

Į redakciją kreipęsi žmonės sako, kad ėjo papildomai užsidirbti, tačiau panašu, kad dirbs Tėvynės labui. Nariams nustatomas atlyginimas pagal tarifus, tai yra 4,33 Eur. už valandą neatskaičius mokesčių, tačiau realiai išdirbtų valandų, kaip sako patys nariai, niekas neapmokės.

„Jau dabar sakė, jog darbo diena yra 8 valandos, o rinkimai vyksta nuo 7 iki 20 valandos, po to duomenų apdorojimas. Vadinasi darbus baigsime paryčiais, tačiau tai tebus 8 valandos. Išnešioti 300-400 biuletenių, kai kur grįžti antrą kartą, jei žmogaus neradome namuose, užtrunka dar dvi pilnas dienas nuo ryto iki vakaro. Tam skyrėme savaitgalius, tačiau žmonės ir vėl pyksta, kam juos trukdome savaitgalį, o juk darbo dieną namuose nieko nebūna. Jau dabar realiai paskaičiuojame, kad už visą darbą abiejų turų dienas, balsavimą namuose, biuletenių išnešiojimą ir kitus darbus gausime apie 70 eurų atskaičius mokesčius, tačiau vėliau, deklaruojant pajamas reikės dar susimokėti. Tikrai papuolėme ne užsidirbti, o dirbti Tėvynės labui“, - įspūdžius pasakojo apylinkių komisijų nariai.

Paklausėme VRK apie apmokėjimą darbuotojams, tačiau jie nedetalizavo ir nukreipė į nustatytą aprašą.

„Vyriausioji rinkimų komisija 2019 m. sausio 17 d. sprendimu SP-31 „Lėšų, skiriamų savivaldybių (apygardų) rinkimų (referendumo) komisijoms, planavimo, skyrimo, apskaitos ir atsiskaitymo tvarkos“ patvirtino aprašą, kurio 5 skyriuje numatyta darbo apmokėjimo tvarka. Siunčiame nuorodą, kurioje yra nurodyta detali informacija apie darbo apmokėjimą“, - rašė atstovas spaudai Juozas Bulota.

Apraše aiškinama, jog komisijų nariams netaikomi darbo trukmės ribojimai, tačiau mėnesio dirbtų valandų suma negali būti didesnė negu nustatytas darbo dienų skaičius per mėnesį, padaugintas iš 8 darbo valandų, atsižvelgiant į sutrumpintas darbo dienas prieš šventes (pvz., vasario mėn. - 20 d.d.*8 val. =160 val., atimama 1 prieššventinė valanda = 159 val.). Darbo laiko apskaita turi būti tvarkoma žiniaraščiuose, kurie vėliau bus pateikti į VRK posistemę darbo užmokesčiui skaičiuoti.

Nariams taip ir lieka atviras klausimas dėl atlygio, kurį realiai pamatys tik po antrojo rinkimų turo. Tada ir paaiškės, ar jie pirmininkų blogai informuoti apie darbo trukmės ribojimus (8 valandos per dieną) ir kokia bus toji skaičiavimo sistema.