Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) pavasarį pradeda novatorišku renginių ciklu „Kiemai“. Tai kol kas vienintelis projektas šalyje, kurio metu žymūs rašytojai, kultūros ir visuomenės veikėjai atvyks į miesto daugiabučių kiemus ir diskutuos tarpusavyje. Kiekvienas susitikimas išsiskirs savo tema, kuriai akstiną duos kalbinamų rašytojų kūryba, aktualios visuomenei temos bei provokuojami pašnekovų klausimai.
Įgyvendindama šį projektą biblioteka siekia ne tik atlikti pagrindinę savo funkciją – organizuoti skaitymo skatinimo iniciatyvas, bet ir pateikti profesionalųjį meną ir kultūrą ne institucinėje aplinkoje (bibliotekoje, muziejuje, kultūros centre, galerijoje ir kt.). Kartu norima skatinti bendruomenių socialinį aktyvumą, vieniems primenant, kitiems pasiūlant atrasti kiemų erdvę kaip intymią bendruomenės vietą, kurioje gali susitikti ir drauge kalbėtis, diskutuoti ir įgyvendinti sumanymus įvairių subkultūrų, socialinių ar religinių grupių atstovai.
Pirmoji renginių ciklo diskusija „Pietinia istorijas i žmones“ vyks gegužės 16 d. 17.30 val. Šiaulių miesto Gardino gatvės bendrame daugiabučių nr. 21, 23, 25 kieme.
Diskusijoje kalbėsis lietuvių poetas, prozininkas, literatūros kritikas, žymiojo popromano „Pietinia kronikas“ autorius Rimantas Kmita ir dainininkas, režisierius, televizijos laidų prodiuseris, renginių organizatorius, festivalio „Šiaulių naktys“ rengėjas Remigijus Ruokis.
Diskusijoje dalyvausiančiam rašytojui, literatūros kritikui Rimantui Kmitai, pačiam užaugusiam Šiaulių miesto pietinio rajono kiemuose, toks projektas pasirodė itin patrauklus ir daug žadantis: „Pirma mintis buvo, kad idėja smagi. Ir dėl to, kad tokiuose renginiuose susitinki žmones, kurie gal nevaikšto po kultūros renginius, ir todėl, kad kiemuose, bent man taip atrodo, kalbamės per mažai. Nuo to laiko, kai paauglystėje sėdėdavom ant suoliukų ir „trindavomės“ prie laiptinių, tas kiemo pokalbių žanras nunyko.“
Organizatorių teigimu, projekto idėja kilo natūraliai, stebint tai, kas jau ir taip vyksta mūsų mieste. Pasirodžius Rimanto Kmitos romanui „Pietinia kronikas“, Šiauliuose ėmė atgyti kiemų kultūra. Šiaulių turizmo informacijos centras pradėjo organizuoti ekskursijas „Šiauliai: pakiemiais, pagrioviais, patvoriais“, „Pietinia kronikas gyvai“, visuomenei pristatyti spektakliai „Pietinia kronikas“, „Čia aš Varatarius“, kurių veikėjai – paribiški kiemų subjektai.
R. Kmitos teigimu, „Kiemo kultūrą turbūt palaiko pojūtis, kad čia tavo namai. Anksčiau galbūt namai buvo keičiami gerokai rečiau, žmonės gaudavo butus ir dažnas juose gyvendavo visą gyvenimą. Dabar žmonės keičia, daug kas nuomojasi, žmonės daug greičiau juda ir nespėja ar nenori labai susitapatinti su konkrečiu kiemu. Galim prisiminti grupės SEL karjeros pradžią – „Kiemas“ buvo pirmasis hitas. Tai buvo paauglių supratimas, kas yra kiemas, ir kodėl jis toks svarbus. Kiemas buvo savi, artimi ir galbūt keistai brangūs žmonės. Kieme prasidėdavo pasaulis.“
ŠAVB kultūrinių renginių organizatorė Roberta Stonkutė sako, kad kiemas – neatsiejama kultūrinio Šiaulių tapatumo formavimosi dalis, tad kiemo, kaip renginio erdvės, pasirinkimas kilo labiau iš tradicijos, nei novatoriškumo paieškų. Juk mūsų atmintyje dar gyvi prisiminimai, kuriuose Šiauliai stiprus pramonės centras, kurio dauguma gyventojų kone visą laisvalaikį praleisdavo kiemuose, ir tai nebuvo tik vaikai ir senoliai, kaip įprasta matyti dabar. Tikimės, kad šis projektas, kuriame bendradarbiauja ir įvairios Šiaulių miesto įstaigos, ir bendruomenės, galėtų tapti netgi dar viena Šiaulių vizitine kortele.
Antroji diskusija „Patirtys, kurias paveldime“ vyks tarp aktoriaus Mariaus Repšio ir poeto, dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus birželio 7 d. 17.30 val. bulvare prie Architektų g. 18c.
Informaciją apie kitų renginių datas ir adresus sekite Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos puslapyje www.savb.lt, „Facebook“ puslapyje, informacijos ieškokite mieste ir, žinoma, savo daugiabučio namo laiptinėje!
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Partneriai: Šiaulių kultūros centras, UAB „Paskirtis“, Šiaulių turizmo informacijos centras, žurnalas „Literatūra ir menas“, Šiaulių „Aušros“ muziejus.
Rėmėjai: AB Spaustuvė „Titnagas“, IĮ „OWEXX“, UAB „Garsas“, „RETAIL MEDIA“.