Riaušių prie Seimo byla: A. Lobovas perspėtas dėl dalyvavimo mitinge prie parlamento dėl nekilnojamojo turto mokesčio

646dbc03be6f220230524lbal39425
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Gytis Pankūnas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė 2021 m. riaušių prie Seimo bylos nagrinėjimą.

Teismui pradėjus teisiamąjį posėdį, dalis kaltinamųjų vėlavo į posėdį, kiti negalėjo prisijungti prie posėdžio nuotoliniu būdu.
 
Posėdžio pradžioje bylą nagrinėjanti teisėja Zina Vilnienė kreipėsi į vieną kaltinamųjų Andrejų Lobovą, pranešdama, kad teismą pasiekė informacija, jog jis spalio 26 d. dalyvavo mitinge prie Seimo dėl nekilnojamojo turto mokesčio.
 
„Uždarykite mane arba sušaudykite. Kokios problemos? Buvo sankcionuotas mitingas“, – į teisėjos pastabas reagavo A. Lobovas.
 
Z. Vilnienė perspėjo kaltinamąjį, kad jam taikoma kardomojo priemonė – draudimas dalyvauti masinio susibūrimo renginiuose.
 
„Jums galioja kardomoji priemonė nedalyvauti masinio susibūrimo vietose. Įspėju, kad gali būti svarstomas klausimas dėl kardomosios priemonės jums sugriežtinimo“, – aiškino teisėja.
 
Dėl traumos gavo 25 tūkst. eurų išmoką
 
Trečiadienį teisme savo paaiškinimus toliau tęsė nukentėjusysis, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Andrej Voronov. Jis anksčiau pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. kartu su kitais policijos pareigūnais stūmė minią nuo parlamento rūmų. Pareigūnas riaušių metu patyrė kelio traumą, jis dėl kelio raiščio ir menisko plyšimo buvo operuotas.
 
Jis patvirtino, kad padėjo kolegai policininkui per riaušes sulaikyti vieną iš kaltinamųjų byloje Vaclavą Kisel.
 
‚Jis gulėjo ant žemės, kuomet jį sulaikinėjo pareigūnai. (...) Buvo naudojami antrankiai ir surišimo priemonės“, – tvirtino A. Voronov.
 
Jis patikslino, kad su kolegomis pareigūnais riaušių metu naudojo jėgą prieš tuos asmenis, kurie nepaklauso reikalavimams.
 
„Jėga buvo naudojama prieš agresyvius asmenis, nevykdančius reikalavimų“, – dėstė A. Voronov.
Policijos pareigūnas minėjo, kad dėl darbo metu patirtos traumos iš darbovietės gavo apie 25 tūkst. eurų išmoką.
 
Kaltinamąjį pašalino iš teismo posėdžio
 
Teisme po A. Voronov apklausos, keli kaltinamieji ėmė replikuoti iš vietos, kėlė klausimus dėl šaukimų į teismo posėdžius.
 
Vienas tokių buvo Antanas Kandrotas. Jį teisėja Z. Vilnienė kelis kartus perspėjo laikytis teismo posėdžio tvarkos.
„Perspėju, galite būti pašalintas iš posėdžio“, – aiškino teisėja.
 
Vienas kaltinamųjų Vygantas Petkus atsistojo teismo salėje ir ėmė aiškinti, jog esą neturi gynėjo. Jam teisėja Z. Vilnienė aiškino, kad kaltinamojo gynėją pavaduotoja kitas advokatas, tačiau V. Petkus toliau replikavo. Galiausiai jis buvo pašalintas iš teismo salės.
 
„Kaltinamasis V. Petkus šalinimas iš teismo salės“, – paskelbė teisėja Z. Vilnienė.
Dėl teismo posėdžio tvarkos pažeidimų taip pat buvo perspėti kaltinamieji Antanas Norvydas, Astra Genovaitė Astrauskaitė.
 
Kaltinimai pateikti 87 asmenims
 
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
 
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs A. Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs A. Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
 
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai.
 
Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
 
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius,
 
Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
 
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.