PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 26 d. 12:06

Riaušių byloje liudijęs A. Lobovas: žmonės prie Seimo susirinko dėl valdžios banditizmo

Vilnius

Andrejus Lobovas / Andrius Ufartas/ELTA

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


320647

Vilniaus miesto apylinkės teismui toliau nagrinėjant 2021 m. riaušių prie Seimo bylą, teisme ketvirtadienį liudijęs kaltinamasis Andrejus Lobovas tvirtino, kad prie parlamento susirinkę žmonės nebuvo sutarę veikti organizuotai. Anot kaltinamojo, protestuotojai buvo esą pavargę nuo valdžios melo, tad ir nenorėjo atsitraukti nuo parlamento.

„Žmonės buvo pavargę nuo melo, juos išmetė iš darbų, neturėjo, ką valgyti. Buvo viskas paskandinta mele ir agresijoje. Plius prieš tave stovi nuo galvos iki kojų apginkluoti pareigūnai, tai žmonės ir imasi depresyvių priemonių“, – teisme ketvirtadienį kalbėjo A. Lobovas.

„Žmonės ten, prie Seimo, susirinko dėl valdžios banditizmo“, – akcentavo kaltinamasis.

Jis nurodė pats per garsiakalbį bandęs raminti įsisiautėjusią minią.

„Neskatinau mėtyti (akmenis – ELTA). Žiūrėjau šou ir sakiau: „nerealūs jūs“. Po to sakiau, kad nereikia mėtyti, nereikia taip daryti. (...) Kai papuoli į tą šou, pradedi iš dalies savęs nekontroliuoti. Jei valdžios atstovai būtų išėję pasikalbėti, nebūtų bailiai, viso to nebūtų buvę. Kai dialogo negali surasti, pradedi naudoti kojas, rankas, geležis, ginklus žmonės pasiima“, – kalbėjo A. Lobovas.

Kaltinamasis, paklaustas apie asmenis, kurie galėjo mėtyti akmenis į pareigūnus prie Seimo, tvirtino neprisimenantis žmonių veidų.

„Aš būna su ta pačia moterimi permiegu du kartus ir vėliau jos neatsimenu“, – sakė A. Lobovas.

Jis teigė matęs kelis Seimo narius, išeinančius iš parlamento rūmų. A. Lobovas nenurodė, kurie konkrečiai Seimo nariai buvo išėję iš parlamento, tačiau pabrėžė nematęs, kad politikams minia būtų kažkaip trukdžiusi.

„Nemačiau nė vieno užpulto Seimo nario, judėjimas jiems buvo laisvas“, – tvirtino kaltinamasis.

A. Lobovas svarstė, kad neramumus prie Seimo galėjo kurstyti provokatoriai, kurie byloje nėra teisiami.

„Ten kažkas specialiai eskalavo bardaką, o tų, kurie tai darė, čia nėra“, – sakė jis.

A. Lobovas teigė nesutinkantis su jam pateiktais kaltinimais.

Teisme anksčiau buvo skelbta, kad A. Lobovas 2021 m. riaušių prie Seimo metu įvairiomis frazėmis, kaip „kas 10 minučių Lietuvoje nuo skiepų miršta žmonės“, „vakcinos yra didžiulis marmalas”, „turime netikrus vadus, netikrą valdžią, jie iš mūsų tyčiojasi“, „jeigu esi prezidentas, turi ateiti čia, atsiklaupti ant kelių ir atsiprašyti“, provokavo susirinkusiuosius viešai smurtauti, niokoti turtą, skleidė tikrovės neatitinkančią informaciją apie prezidentą, Seimo narius, ragino susirinkusiuosius vykdyti neteisėtus veiksmus, nepaklusti pareigūnų reikalavimus.

„Ten yra kažkoks briedas“, – pareikštus kaltinimus įvertino A. Lobovas.

Tiesa, kaltinamasis, paklaustas, ar jis ragino susirinkusiuosius prie Seimo nesiskirstyti, atsakė teigiamai.

„Tai aišku, mums buvo reikalingi atsakymai iš aukščiausių valdžios atstovų, kodėl jie, kaip tautos išrinkti asmenys, darė tokį bezpridielą, leido farmacijos kompanijoms žudyti žmones“, – dėstė A. Lobovas ir pridūrė, kad pagrindinis jo tikslas yra „kovoti su žmones skiepyti siekiančiomis farmacijos kompanijomis“.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Astrai Genovaitei Astrauskaitei pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs A. Lobovas, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.