Rezonansą sukėlusi vaikų pagrobimo byla bus nagrinėjama teisme

20230802-TBIL140333
Kaunas
BNS Fotobanko nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Kauno apygardos teismas tenkino savo 3 vaikus iš globos namų pagrobusių Mindaugo ir Ingos Vilčinskų skundą. Rezonansą sukėlusi byla vaikų pagrobimo bus nagrinėjama teisme.

ELTA primena, kad rugsėjo pradžioje Kauno apylinkės teismas priėmė baudžiamąjį įsakymą, kuriuo Ingą ir Mindaugą Vilčinskus pripažino kaltais dėl savo vaikų pagrobimo ir pasikėsinimo neteisėtai pereiti valstybės sieną. Jiems buvo skirta arešto bausmė.

Ketvirtadienį išplatintame teismo pranešime rašoma, kad pirmosios instancijos teismas 2023 m. rugsėjo 13 d. nutartimi atsisakė priimti nuteistųjų prašymą ir grąžino jį padavusiems asmenims, motyvuojant tuo, kad prašyme nurodytas tik abstraktus reikalavimas surengti bylos nagrinėjimą teisme, nenurodant tokio reikalavimo įstatyme numatytų pagrindų, be to, prašymas surengti bylos nagrinėjimą teisme nėra tinkamai pasirašytas.

Nesutikdami su Kauno apylinkės teismo 2023 m. rugsėjo 13 d. nutartimi, nuteistieji pateikė apeliacinės instancijos teismui skundą.

Savo ruožtu Apeliacinės instancijos teismas pažymėjo, kad Baudžiamojo proceso kodekso norma įtvirtina asmenims teisę pateikti prašymą, reikalaujant surengti bylos nagrinėjimą teisme, bet jokiais būdais neįpareigoja tokį prašymą motyvuoti ar nurodyti tokio prašymo pateikimo priežastis.

Aplinkybė, kad I. Vilčinskienė ir M. Vilčinskas ikiteisminio tyrimo metu su prokuroro kreipimusi į teisėją dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, su siūlomos bausmės rūšimi ir dydžiu sutiko, jokiu būdu negalėjo būti pagrindas nepriimti jų prašymo surengti bylos nagrinėjimo teisme. Apeliacinės instancijos teismas pažymėjo, kad asmuo, sutikęs, kad ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu būtų užbaigiamas teismo baudžiamuoju įsakymu, turi teisę pakeisti savo sprendimą ir reikalauti surengti bylos nagrinėjimą teisme.

Apeliacinės instancijos teismas pritarė nuteistųjų skundo argumentams, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai išsprendė klausimą dėl nuteistojo M. V. parašo tikrumo. Kauno apylinkės teismas konstatavęs nuteistosios parašo tinkamumą, abejones dėl nuteistojo parašo tikrumo turėjo pašalinti teismo posėdyje, surengęs bylos nagrinėjimą teisme.

Atsižvelgiant į tai, kad nuteistieji nesutinka su Kauno apylinkės teismo 2023 m. rugsėjo 1 d. baudžiamuoju įsakymu, į pateiktus argumentus, Kauno apylinkės teismo 2023 m. rugsėjo 13 d. nutartis negali būti pripažinta pagrįsta ir teisėta, todėl ji naikinama, o nuteistųjų skundas tenkinamas.