Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Gudo nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Lapkričio 5, 6 ir 19 d. Juozo Miltinio dramos teatre premjera – režisierės Kotrynos Siaurusaitytės vienos dalies impersija „Apsiaustas“ pagal ukrainiečių kilmės rusų klasiką Nikolajų Gogolį.
a-gudo-fotografija-andrius-povilauskas-1.jpg
Spektaklis „Apsiaustas“ pasakoja vieno tipiško „mažo žmogaus“ gyvenimo istoriją. Jis – uždaras tylenis, retai išsakantis savo nuomonę, nuolat pašiepiamas dėl savo būdo ir išvaizdos. Vieną dieną jo protą užvaldo idėja apie naują apsiaustą. Pagyvenęs vyras įtikina save, kad naujas apsiaustas pakeis jo gyvenimą ir aplinkinių požiūrį į jį. Pagaliau įgyvendinus svajonę, jam ima atrodyti, kad gyvenimas iš tiesų pasikeitė, tačiau netrukus paaiškėja, kad tai tebuvo dar didesnių negandų pradžia... Paprastas žmogus lieka vienui vienas kovoti prieš neteisybę ir galiausiai yra sutraiškomas biurokratinės sistemos dantračių.
Režisierė Kotryna Siaurusaitytė: savo apsakyme Nikolajus Gogolis daro bandymus su žmogumi – paima už sprando, palaiko ir numeta.
Kotryna Siaurusaitytė pasakoja, jog šį N. Gogolio kūrinį nešiojusi mintyse ilgai. Pasak jos: „Kartais nežinai, kodėl norisi pastatyti vieną arba kitą kūrinį, juk skaitant arba atsiranda pojūtis, arba ne. Perskaičiusi apsakymą ,,Apsiaustas“, pagalvojau, kad su tokia medžiaga dirbti būtų ir smagu, ir labai įdomu. Mane įtraukė vaizdinga epitetų ir palyginimų pripildyta kalba, taikliai aprašyti charakteriai, sveikas humoras ir žanro lengvumas, sugebėjimas lengvai pasakyti apie tai, kas tragiška.“ K. Siaurusaitytė Gogolį pristato kaip eksperimentuoti su žmonių likimais nebijantį rašytoją. Režisierė pastebi, kad savo apsakyme „Apsiaustas“ rusų klasikas daro bandymus su žmogumi: paima už sprando, palaiko ir numeta.
Anot Kotrynos Siaurusaitytės, spektaklis priskirtas neįprastam žanrui – impresijai dėl paties kūrybinio proceso: „spektaklio kūrimas buvo paremtas improvizacijomis, žaidimu ir ieškojimais scenoje, kurie kyla iš asociatyvių vaizdinių. Todėl jis ir vadinasi impresija, nes tai yra mūsų – visos kūrybinės komandos – įspūdis, kurį paliko apsakymo tekstas, taip pat paties Nikolajaus Gogolio kontekstas bei biografija.“ K. Siaurusaitytė apibūdina spektaklį kaip vieną ilgą pagrindinio veikėjo Akakijaus Akakijevičiaus sapną, kuriame žaismas bei fantazija persipina su niūria ir košmariška realybe.
Režisierė teigia, jog dėl savo vizualios ir garsinės išraiškos formos bei daugiasluoksniškumo spektaklis galėtų būti patrauklus įvairaus amžiaus žmonėms. Jos nuomone, „Apsiaustas“ neša svarbią žinutę bet kokio amžiaus žiūrovui: „Šiuo kūriniu norėčiau perduoti, jog visa, kas svarbiausia, yra šalia mūsų, pasiekiama ranka. Nebūtina kurti iliuzijų, aukštinti, idealizuoti gyvenimo, projektuoti save ir kitus pagal kažkokias utopines normas ar taisykles. Mano manymu, būtina išsaugoti tai, ant ko pastatytas visas pasaulis – tai žmogaus siela.“
Aktorius Andrius Povilauskas: kas gali pasakyti, kas yra tas normalumas?
Spektaklyje „Apsiaustas“ Andriui Povilauskui patikėtas pagrindinis Akakijaus Akakijevičiaus vaidmuo. Jis – šeštą dešimtį pradėjęs skurdžiai besiverčiantis vienišas valdininkas, kuris nusprendžia įsigyti naują apsiaustą, vildamasis, kad tai pelnys jam aplinkinių pagarbą. Pasak A. Povilausko, jo personažas yra vienas tų žmonių, kuris aplinkiniams kelia gailestį, nors pačiam aktoriui atrodo, kad taip būti neturėtų: „Kartais pagalvoju, kad mano personažas Akakijus yra normalesnis už tuos aplinkinius, kurie gyvena kartu su juo. Mums regis, kad jie yra normalūs, įprasti, o Akakijus yra šiek tiek kitoks, bet, kita vertus, kas gali pasakyti, kas yra tas normalumas?
Aktorius Jonas Čepulis: visas žmogaus gyvenimas yra savojo apsiausto paieškos.
Jonas Čepulis, spektaklyje atliekantis Nikolajaus Gogolio vaidmenį, sako, jog vaidins tokį Gogolį, kokio dar niekas nėra matęs, bent jau jis pats tokio dar nesutikęs. Aktorius įvardija N. Gogolį kaip genialų rašytoją, kurio kūriniai yra amžini, nes jis rašo apie žmogaus esmę. J. Čepulio nuomone, žmogus iš esmės nesikeičia – visais laikais turėjo tuos pačius esminius poreikius: „|Keičiasi technologijos, mados, bet žmogus viduje lieka toks pat – žmogus gimsta nuogas ir visas jo gyvenimas yra to savojo apsiausto paieškos. Visi gimstame nuogi ir vieną dieną atsiranda poreikis kuo nors mums apsisiausti, tada prasideda matavimasis – vienas apsiaustas per didelis, kitas per mažas, trečias negražus – ieškome vis geresnio, geresnio ir pabaigoje, geriausiu atveju, lieka du pasirinkimai – arba apsiaustas iš medžio, arba keramikinis, toks nedidelis, panašus į peleninę.“ Anot aktoriaus, N. Gogolis mokėjo ne tik meistriškai aprašyti žmogaus prigimtį, bet ir kiekviename apsakyme mistifikuoti savo gyvenimo biografiją taip, kad ji ir šiandien liktų įdomi ir paslaptinga, o mes niekada nesužinotumėm tikrosios tiesos.
Spektaklio „Apsiaustas“ kūrybinė komanda: režisierė Kotryna Siaurusaitytė, scenografas, kostiumų dailininkas bei videomenininkas Arvydas Gudas, kompozitorius Vygintas Kisevičius, šviesų dailininkas ir videomenininkas Paulius Jakubėnas.
Vaidina: Andrius Povilauskas, Jonas Čepulis, Ieva Brikė, Gintautas Žiogas, Lolita Martinonytė ir Rimantas Teresas.
Premjera – lapkričio 5, 6 ir 19 d. 18 val. Juozo Miltinio dramos teatro Miltinio laboratorijoje.