Restauruotas Šiaulių kinas didžiajame ekrane

6
Šiauliai
Šiaulių kino meno klubo archyvo nuotr.
Pranešimas spaudai Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių kino meno klubas pristato kino filmų retrospektyvą apie Šiaulius ir šiauliečius. Kino seanso metu pamatysite vienus geriausių šiauliečių autorių kino filmus, sukurtus aštuntajame ir devintajame praėjusio amžiaus dešimtmečiais.

Gruodžio 6 d. 18 val. 30 min. kino teatre „Forum Cinemas“ (Aido g. 8, Šiauliai, PC „Akropolis“) vyks kino filmų retrospektyva „Senasis Šiaulių kinas“. Renginys nemokamas, nemokamą bilietą galima pasiimti kino teatro kasoje.

Filmų autoriai – gerai Šiauliuose žinomi menininkai: Aleksandras Ostašenkovas, Algirdas Kulikauskas, Laimutis Gudinavičius, Tomas ir Rolandas Andrijauskai, Zigmas ir Zenonas Ripinskiai, Rimantas Vencevičius ir kt.

Žiūrovų dėmesiui pateikiama įvairiapusiška trumpametražių filmų programa nukels į 20-ojo amžiaus Šiaulius. Poetiškas A. Ostašenkovo filmas „Lapams krintant“ pripažintas geriausiu vaidybiniu filmu 1975-ųjų respublikiniame kino mėgėjų festivalyje. Humoristiniame to paties autoriaus filme „Pavasarėjant“ išvysime jaunus aktorius Vilių Puroną ir Virgį Stakėną.

Šiaulių kino metraštininko A. Kulikausko kūrybą atspindės du filmai: tautodailininkus reprezentuojanti „Puodžių šventė“ (1979) ir atgimimo laikotarpį iliustruojanti „Trispalvė Šiauliuose“ (1989).

Ilgametis kino ir televizijos kūrėjas L. Gudinavičius pristato filmą apie Šiaulių „Tauro“ televizorių gamyklą „Iki firminio ženklo“ (1986) ir sportinės tematikos apybraižą „Ereliukais ir kregždutėmis“ (1981).

R. Vencevičius (Lietuvos kino mėgėjų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas 1972–1992 m.) paliko ne vieną apžvalginį kino filmą apie Šiaulius. Dabar tokius filmus galėtume įvardyti kaip reprezentacinius ar reklaminius, nors autorius turbūt sau tokio tikslo nekėlė. Retrospektyvoje pristatomas R. Vencevičiaus filmas „Pasivaikščiojimas Šiauliuose“ (1987).

Z. ir Z. Ripinskių poetinės dokumentikos filmas „Tiltas“ nukels į lūžio laikotarpį. Senasis Šiaulių viadukas – lyg slenkstis, perkeliantis iš vienos epochos į kitą. Retrospektyvoje taip pat išvysime ir šių autorių inicijuotą projektą „Šiaulių kronika“. 1989 m. Šiauliuose buvo pradėtas leisti kino žurnalas, kuriame atsispindėjo įdomiausi to laikmečio miesto įvykiai. Kronika buvo rodoma Šiaulių kino teatruose prieš kino seansus. Kino žurnalus kūrė gausus kino operatorių kolektyvas.

Avangardinio kino kūrėjų T. ir R. Andrijauskų kūrybą pristatys eksperimentinio kino blokas „Apie kamerą ir draugus“. Čia išvysime Šiaulių miestą jau devintojo ir dešimtojo dešimtmečių sandūroje, kadruose – bohema, jaunimo subkultūros, muzikinės scenos užkulisiai. Filmai išsiskiria nestandartinėmis kino raiškos priemonėmis. Tomas Andrijauskas – vienas paskutiniųjų menininkų Šiauliuose, paleidęs iš rankų analoginio kino kamerą.

Retrospektyva skiriama Lietuvos kino mėgėjų sąjungos Šiaulių skyriaus 55-mečiui. Kino filmus skaitmenino Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Filmai paimti iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Lietuvos centrinio valstybės archyvo bei asmeninių kino archyvų.

Projektą „Senasis Šiaulių kinas“ iš dalies remia Šiaulių miesto savivaldybė ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas.

Amžiaus cenzas: žiūrovams nuo 7 metų