Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Gruodžio 16 dieną Raudonojoje sinagogoje vyko Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos ir tos pačios mokyklos mokytojos, Joniškio rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybos pirmininkės Editos Rudienės organizuotas respublikinis liaudiškų muzikos kapelų festivalis „Graja“.
Festivalio metu iškilmingoje ceremonijoje Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro vyresniajai mokslo darbuotojai, docentei, daktarei Janinai Švambarytei-Valužienei buvo įteikta Joniškio rajono savivaldybės tarybos įsteigta Mato Slančiausko premija už žodyną „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika.
Mato Slančiausko premijos tikslas – pagerbti įžymaus kraštiečio tautosakininko Mato Slančiausko atminimą. Premija skiriama moksleiviams, mokytojams, kraštotyrininkams, muziejininkams, tautodailininkams, kitiems asmenims ir kolektyvams (folkloro ansambliams, kraštotyros būreliams, studijoms ir pan.) už kraštotyros darbus: Joniškio krašto etninės kultūros paveldo rinkimą (brandžius, išsamius etnografinius aprašus, atsiminimus, folkloro rinkinius, materialiojo paveldo kolekcijas, fotodokumentus, garso, vaizdo įrašus), etninės kultūros puoselėjimą ir skleidimą (etninės kultūros leidiniai, garso, vaizdo publikacijos, renginiai, koncertinės programos, švietėjiška veikla). Premija teikiama kas dveji metai.
2016 metais J. Švambarytė-Valužienė išleido žodyną „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika“. Žodyne aktualizuojami Joniškio krašto tautosakos, etnografijos ir kalbos duomenys, užfiksuoti XIX amžiaus pabaigoje.
Šis unikalus tarminės leksikos žodynas – vertingas šaltinis tarmių istorijos ir sąveikos tyrėjams. Jame iškeliama įdomių etnografinių ir istorinių realijų, skatinančių plėtoti tarpdalykinius Joniškio regiono žodinio paveldo tyrimus. J. Švambarytės-Valužienės sudarytas žodynas yra pirmasis Lietuvoje žodynas, parengtas pagal tautosakos rinkėjų surinktą medžiagą. Ne vienu požiūriu laikytinas pirmuoju ir unikaliu, šis žodynas, garsinantis Joniškio kraštą ir jo žodinį paveldą, turėtų sulaukti tinkamo dėmesio ir įvertinimo mūsų krašte.
J. Švambarytės-Valužienės iniciatyva yra parengtas ir 2001 metais išleistas tarmių mokomasis leidinys „Joniškio šnektų pratimai ir tekstai. Taip pat nemažai parengta mokslo populiarinimo straipsnių, skirtų Matui Slančiauskui pagerbti ir Joniškio krašto kalbai puoselėti. Ne kartą J. Švambarytė-Valužienė skaitė paskaitas ir pranešimus joniškiečių renginiuose.
Kandidatę į premiją pasiūlė Lietuvių kalbos draugija ir Joniškiečių draugija „Sidabra“. Kitų pretendentų nebuvo. Premiją laureatei teikė Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Aivaras Rudnickas kartu su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiąja specialiste Erika Šivickaite.
J. Švambarytę -Valužienę sveikino LR Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Stasys Tumėnas, draugai ir bendraminčiai. Premijos laureatė J. Švambarytė-Valužienė padovanojo renginio globėjui, savivaldybės administracijos direktoriui A. Rudnickui žodyną „Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika“.
Po Mato Slančiausko premijos įteikimo gausiai susirinkusiems joniškiečiams koncertavo Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos, Šeduvos, Šiaulių rajono, Biržų ir Skuodo liaudiškos muzikos kapelos. Pasibaigus koncertui, žiūrovai plojimais dar ilgai nuo scenos nepaleido kolektyvų ir prašė pakartoti kūrinius.
Festivalio „Graja“ globėjas, Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Rudnickas dėkodamas visiems koncerto metu pasirodžiusiems kolektyvams, padovanojo didžiulį tortą. Visų kolektyvų vadovams Joniškio A. Raudonikio meno mokyklos direktorius Vitolis Žukas įteikė padėkas ir simbolines dovanėles.
Renginio metu ir po jo Raudonojoje sinagogoje veikė Joniškio A. Raudonikio meno mokyklos Atviro jaunimo centro arbatinė, kur kiekvienas galėjo pasivaišinti karšta arbata ir saldumynais.