PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gegužės 19 d. 08:54

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – modernus spindulinis gydymas

Šiauliai

Zita KatkienėŠaltinis: Etaplius.lt


3412

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriuje spindulinės terapijos procedūros atliekamos naudojant du linijinius greitintuvus. Moderniais įrenginiais taikomi  šiuolaikinės spindulinės terapijos metodai, leidžiantys tiksliai švitinti naviką bei apsaugoti šalia esančius audinius. Tad sergančiųjų onkologine liga gydymas spinduline terapija yra ypač efektyvus, o skyriaus darbuotojai ir pacientai džiaugiasi geresniais gydymo rezultatais.

 

 

img-2698.jpg

Naujausi gydymo standartai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriuje gydomi pacientai, sergantys prostatos, krūties, galvos kaklo, gimdos kaklelio, gimdos kūno, plaučių, galvos smegenų, žarnyno ir kitų lokalizacijų onkologinėmis ligomis.

Jiems gydyti taikoma spindulinė terapija yra šiuolaikinis vėžio gydymo metodas vienas iš kompleksinio vėžio gydymo būdų. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus vedėjo gydytojo onkologo radioterapeuto Jono Gečo, dažniausiai spindulinė terapija yra derinama su chemoterapija, hormonų terapija, biologine terapija, taip pat skiriama prieš ar po operacinio gydymo. Taip pat spindulinis gydymas gali būti skiriamas ir kaip savarankiškas gydymo metodas.

Pasak specialisto, dažnai ši terapija, kaip atskiras gydymas, pasirenkama, gydant prostatos vėžį. Tačiau vien tik spinduline terapija galima gydyti ir kitų lokalizacijų navikus, ypač, jei dėl svarbių priežasčių negalima taikyti kompleksinio gydymo. Net iki 60-70 proc. onkologinių ligonių gydymui gali būti taikoma spindulinė terapija – atskirai ar kompleksiškai su kitais vėžio gydymo metodais.

Gydymas linijiniu greitintuvu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo pradėtas 2008 metų pavasarį, kai buvo įsigytas „Elekta“ kompanijos aparatas „Elekta Synergy“. 2015 metais šis linijinis greitintuvas buvo atnaujintas ir pritaikytas gydyti pagal naujausius gydymo standartus.

2015 metų spalyje, panaudojus Europos Sąjungos paramą, buvo įsigytas antras ir šiuo metu vienas moderniausių šalyje linijinis greitintuvas „Elekta Infinity“. Modernūs įrenginiai ypatingi tuo, kad jais gali būti taikomi šiuolaikinės spindulinės terapijos metodai: 3D pritaikomoji spindulinė terapija, vaizdais valdoma spindulinė terapija (IGRT), moduliuoto intensyvumo spindulinė terapija (IMRT), volumetrinė moduliuota arkinė terapija (VMAT), bei spindulinė terapija, taikant kvėpavimo kontrolę (Breathing control). Taip pat šie linijiniai greitintuvai turi integruotus kompiuterinius tomografus, kurie leidžia kiekvienos procedūros metu patikslinti švitinamo tūrio padėtį ir pagal tai koreguoti švitinimo planą. Tai labai tikslūs lokalaus gydymo metodai, kurie leidžia tiksliai švitinti naviką, apsaugant šalia esančius sveikus audinius, todėl pacientai gydymo metu patiria mažiau pašalinių reiškinių. Tai ypač svarbu užtikrinant geresnę pacientų gyvenimo kokybę gydymosi metu ir po jo.

Visas šias technikas galima taikyti įvairių lokalizacijų navikams gydyti. Taikant kvėpavimo kontrolės (Breathing control) metodą, pasiekiami geresni rezultatai gydant piktybinius navikus, esančius taip vadinamuose „judančiuose“ organuose, kaip, pavyzdžiui, sergantiems plaučių, krūties vėžiu.

Gydytoja onkologė radioterapeutė Ramūnė Visockienė sako, jog turima nauja spindulinės terapijos aparatūra su kvėpavimo kontrole suteikia galimybę skirti spindulinę terapiją pacientams, sergantiems plaučių vėžiu. Respublikinės Šiaulių ligoninės onkologai radioterapeutai vieni iš pirmųjų šalyje pradėjo taikyti šią gydymo metodiką sergantiems plaučių vėžiu. Rezultatais džiaugiasi ir medikai, ir pacientai, nes procedūros metu navikas pašvitinamas gana didele spindulių doze, minimaliai apšvitinant sveiką plaučių audinį. Spindulinės terapijos gydymas sinchronizuojamas su paciento kvėpavimo judesiais. Nauja įranga suteikia galimybę įvertinti paciento įkvėpimo - iškvėpimo amplitudę, tai leidžia sumažinti švitinimo tūrį ir skirti optimaliausią tam pacientui gydymo planą.

Pasak gydytojos R. Visockienės, tai ypač svarbu švitinant nedidelius periferinius plaučių navikus, kai pacientai dėl tam tikrų priežasčių negali būti operuojami.

Dirba profesionali komanda

Abu skyriuje esantys linijiniai greitintuvai yra sujungti į bendrą planavimo sistemą. Kad onkologine liga sergančių pacientų gydymas spinduline terapija būtų efektyvus, kiekvienam pacientui yra skaičiuojama reikiama spindulių dozė, parenkamas optimaliausias švitinimo planas. Šį darbą Onkologijos klinikoje atlieka keturi čia dirbantys medicinos fizikai. Gydytojams nurodžius reikalingą švitinimo tūrį, medicinos fizikai sudaro planą, kaip švitinti naviką, kad į jį patektų maksimali spindulių dozė, o aplinkiniams audiniams tektų kuo mažesnė dozė. Tokiu būdu užtikrinamas mažesnis gydymo toksiškumas.

Medicinos fizikai ne tik planuoja gydymą, bet ir prižiūri aparatus, atlieka ir vertina įvairius matavimus, kurie reikalingi gydymo kokybei ir saugumui užtikrinti. Tad ir jiems tenka dalyvauti įvairiuose mokymuose, domėtis naujomis įrangomis, kad galėtų jas tinkamai valdyti.

Nors aparatai nauji, modernūs, bet be profesionalios komandos jie nieko nereikštų. Todėl su šia modernia technika dirba profesionali, kvalifikuota gydytojų onkologų radioterapeutų, medicinos fizikų, radiologijos technologių komanda. Skyriaus darbuotojai ir pacientai džiaugiasi permainomis, nes gydymas tapo daug efektyvesnis, bei pasaulines tendencijas atitinkančių metodų taikymas leidžia tikėtis geresnių gydymo rezultatų.

Tobulėja ir metodai, ir specialistai

Spindulinės terapijos procedūros gali būti taikomos tiek stacionare gydomiems pacientams, tiek ambulatoriškai, kai teikiamos dienos stacionaro paslaugos. Pastarąją galimybę dažniausiai renkasi šiauliečiai. „Kai pacientas – miesto gyventojas, arba gyvena netoli, jis po procedūros gali eiti namo. Jei gyvena toliau nuo Šiaulių ir neturi galimybės kasdien atvykti į procedūrą, ar yra blogesnės būklės – guldomas į ligoninę ir taikoma spindulinė terapija“, - teigia skyriaus vadovas.

Onkologijos klinikoje gydomi ne tik šiauliečiai, bet ir atvykstantys iš kitų šalies regionų. Pacientui diagnozavus onkologinę ligą, darbo imasi visa profesionali gydytojų komanda. Gydymo taktiką sprendžia multidisciplininė komanda (MDK), kurioje dalyvauja gydytojai onkologai chemoterapeutai, gydytojai onkologai radioterapeutai, chirurgai, radiologai, gydytojai patologai bei kitų sričių specialistai. Pacientui skiriamas jam tinkamiausias, šiuolaikiškas onkologinės ligos gydymas. Esant sudėtingiems, retesniems vėžio atvejams specialistai konsultuojasi su kolegomis, dirbančiais universitetinėse ligoninėse. Taip pat bendradarbiaujama su šeimos gydytojais. Iškilus klausimams, visada patariama, suteikiama pagalba, kad pacientas, sergantis onkologine liga, gautų visas jam reikalingas gydymosi bei slaugos procedūras.

Gydytojai nuolat tobulėja, vyksta kelti kvalifikaciją į įvairias konferencijas, tarptautinius kongresus. Dirbti naujuoju linijiniu greitintuvu bei naująja planavimo sistema mokėsi Danijoje, Vokietijoje. Medikai sako, jog tobulėti būtina, nes tobulėja ir taikomos procedūros, vis sudėtingesni

Ir gydymo metodai.

Pasak gydytojos onkologės-radioterapeutės R. Visockienės, ypač svarbu išnaudoti visas linijinio greitintuvo galimybes. Radioterapeutai modernią įrangą pasitelkia ne tik siekiant išgydyti vėžį, bet ir paliatyviu tikslu, kai žmogų vargina skausmas ar kiti simptomai, kuriuos galima palengvinti, taikant švitinimo procedūras.

Kai žmogui labai skauda, jam gali būti skiriama paliatyvi spindulinė terapija. Esant skausmui paliatyvi spindulinė terapija gali būti skiriama nuo vienos iki dešimties procedūrų.

„Dirbame kartu kaip komanda: onkologas chemoterapeutas skiria chemoterapiją, taip pat užtikrina ilgalaikį paciento stebėjimą. Jei liga progresuoja, atsiranda metastazių, ar kiti ligos progresavimo simptomai, kurios galima sumažinti spinduliniu gydymu, atsiunčia mums ir mes taikome spindulinę terapiją. Stengiamasi kuo greičiau suteikti pacientui reikiamą pagalbą. Jei reikia sudėtingo medikamentinio gydymo, ar kito inovatyvaus skausmo gydymo, pacientas siunčiamas skausmo gydytojo konsultacijai. Jei reikalinga paliatyvi slauga ir priežiūra, prisijungia Šiaulių Paliatyvios pagalbos ir slaugos specialistai. Tiksliai veikianti visa nenutrūkstanti, darni priežiūros ir gydymo grandinė, žmogui leidžia toje pačioje klinikoje gauti visą reikiamą medicinos pagalbą“, - teigia gydytoja R. Visockienė.

Pacientams, sergantiems onkologinėmis ligomis ir besigydantiems Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje, suteikiamos visos šiuolaikinės, pasaulines tendencijas atitinkančio kompleksinio gydymo galimybės. Paciento gydymo taktika sprendžiama dalyvaujant gydytojų specialistų komandai. Skiriamas šiuolaikinis chemoterapinis gydymas, biologinė terapija, hormonų terapija. Operacijas atlieka patyrę chirurgai. Spindulinė terapija skiriama išnaudojant visas moderniausio Lietuvoje linijinio greitintuvo technines galimybes. Tai didelis žingsnis onkologijoje ir reali viltis pacientams, sergantiems vėžiu.

Zitos KATKIENĖS nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus vedėjas Jonas Gečas džiaugiasi moderniomis ir šiuolaikiškomis spindulinio gydymo galimybėmis.

Onkologijos klinikos onkologė-radioterapeutė R. Visockienė teigia, jog ypač svarbu išnaudoti visas linijinio greitintuvo galimybes.