PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Birželio 8 d. 15:55

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje karantino metu onkologiniai pacientai gydyti be ribojimų

Šiauliai

Zitos Katkienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


133947

Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams reikalingos planinės paslaugos buvo priskirtos atvejams, kai, jų nesuteikus, pacientui iškiltų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Todėl viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje nuo pat karantino pradžios nepertraukiamai teikiamos visos planinės paslaugos: tiek ambulatorinės (kontaktinės ir nuotolinės), tiek stacionarinės bei dienos stacionaro.

5ede345170e26.jpg

Teikiamos visos paslaugos


Visos paslaugos teikiamos, prisilaikant darbo organizavimo bei Infekcijų kontrolės reikalavimų. Tęsiamas paskirtas gydymas (kontaktiniu ar nuotoliniu būdu) bei priimami pacientai, kuriems pirmą kartą nustatytas onkologinis susirgimas ir buvo būtina pradėti specifinį gydymą.

Sėkmingai veikė anksčiau įdiegta „žaliųjų koridorių“ sistema pacientams, kuriems pagrįstai įtariamas onkologinis susirgimas. Atsižvelgiant į klinikinę situaciją pacientams buvo tęsiamas stebėjimas dėl galimo onkologinių ligų progresavimo.

Be to dėl susiklosčiusios situacijos šalyje Šiaulių miesto bei rajono gyventojai, kuriems prieš karantiną paslaugos buvo teiktos kitose šalies gydymo įstaigose, bet dėl tęsiamo gydymo kreipėsi į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką, buvo priimti ne eilės tvarka, suprantant specifinio gydymo svarbą šiems pacientams.

Sėkmingai vykdant onkologinėmis ligomis sergančių pacientų paslaugų teikimo reorganizavimą, laukiančiųjų sąrašas smarkiai sumažėjo. Pacientams, kuriems pagrįstai pirmą kartą įtariamas onkologinis susirgimas, pas gydytoją specialistą gali patekti darbo savaitės eigoje. Žinoma, jei norima patekti pas konkretų specialistą, gali tekti palaukti kiek ilgiau.

Tačiau jei pacientai dar nesulaukė žinios dėl vizito datos arba nebuvo įtraukti į laukiančiųjų eilę, reikėtų kreiptis į RŠL Onkologijos klinikos registratūrą ir pasitikslinti situaciją.


Paslaugos teikiamos stabiliai


Atlikta pacientų srautų analizę karantino laikotarpiu. Rezultatai parodė, kad paslaugos buvo teikiamos stabiliai.

Stacionarinių paslaugų, lyginant su gruodžio mėnesi rezultatais, vidutiniškai padaugėjo daugiau nei 50 proc. (65 proc.). Chemoterapijos dienos stacionaro paslaugų, lyginant su vasario mėnesiu, išliko panaši dinamika – stebimas 3,2 proc. paslaugų augimas kovo mėnesį ir 2,7 proc. mažėjimas balandžio mėnesį.

Radioterapijos dienos stacionaro paslaugų, lyginant su vasario mėnesiu, padaugėjo net 145 proc. kovo mėnesį ir 47 proc. balandžio mėnesį.

Tačiau sumažėjo ambulatorinių paslaugų. Lyginant su vasario mėnesiu, 9 proc. kovo mėnesį ir 20 proc. sumažėjimas balandžio mėnesį. Preliminariais duomenimis gegužės mėnesio bendras pacientų srautas buvo tik 9 proc. mažesnis nei vasario mėn.

Laukiančiųjų eilė pas gydytoją chirurgą, lyginant su vasario mėnesiu, sumažėjo beveik dvigubai - nuo 715 iki 318. Eilė pas gydytoją onkologą chemoterapeutą sumažėjo net dešimt kartų - nuo 188 iki 17. Pas gydytoją onkologą radioterapeutą - 5 kartus, nuo 56 iki 9. Pateikiant duomenis jau dvi savaites aktyviai vyko naujų pacientų registracija.


Pokyčius lemiančios priežastys


Pagrindinė trumpalaikė priežastis, lėmusi srauto sumažėjimą ambulatorinėje grandyje, buvo vienos gydytojos apsisprendimas išeiti į pensiją dėl sveikatos problemų. Visi gydytojos pacientai gydymui tęsti buvo nukreipti pas kitus specialistus. Priėmus naują gydytoją onkologę chemoterapeutę, priimamų pacientų srautas vėl pradėjo augti.

Laukiančiųjų eilės mažėjimą pas gydytoją chirurgą lėmė šių paslaugų priskirimas prie ambulatorinės chirurgijos paslaugų ir pacientų nukreipimas tolimesniam stebėjimui pas onkologus chemoterapeutus ir radioterapeutus.

Beveik visi stacionarizuoti pacientai buvo hospitalizuoti planiniam gydymui, augimas nulemtas skiriamo gydymo specifikos, kurios dienos stacionare realizuoti be papildomų intervencijų negalima, finansiškai nenaudinga arba dėl paciento būklės sudėtinga.

Radioterapijos paslaugų augimą lėmė spinduliavimo planų sudarymas prieš paskelbiant karantiną, jų atidėjimas buvo negalimas ir turėtų neigiamą poveikį onkologinės ligos prognozei.