REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Gegužės 3 d. 09:20

Renginyje – išsamiai apie pirmą kartą Lietuvoje pristatomą litvakų skulptoriaus Michaelio Brennerio kūrybą

Šiauliai

Fot. E. Tamošiūnas

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


215236

2022 m. gegužės 5 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks renginys parodoje „Michaelis Brenneris. Laisvas kritimas. Šiauliai–Niujorkas–Paryžius–Šiauliai“. Tai puiki galimybė išsamiai susipažinti su pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamais skulptoriaus M. Brennerio (1885–1969) darbais, kuriuos Šeduvos žydų istorijos muziejui „Dingęs štetlas“ padovanojo skulptoriaus sūnus Josephas Brenneris su žmona Nadya. Renginyje dalyvaus: muziejaus ir projekto „Dingęs štetlas“ iniciatorius ir vadovas Sergejus Kanovičius, parodos kuratorė Milda Jakulytė, menotyrininkė dr. Vilma Gradinskaitė.

Paroda veikia iki 2022 m. gegužės 16 d.


Foto galerija:

fot-e-tamosiunas-1-min.jpg
fot-e-tamosiunas-2-min.jpg
fot-e-tamosiunas-4-min.jpg

Dėl šių metų pradžioje šalyje vyravusios sudėtingos Covid-19 pandemijos situacijos neįvyko parodos atidarymo renginys, tad organizatoriai – Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir VšĮ „Šeduvos žydų memorialinis fondas“ – norėdami atiduoti „skolą“ šiauliečiams, kviečia į renginį M. Brenerio skulptūrų parodoje. Renginyje muziejaus ir projekto „Dingęs štetlas“ iniciatorius ir vadovas S. Kanovičius papasakos apie tai, kaip gimė įdėja surenti parodą, jos organizavimo subtilybes, supažindins su 2023 m. duris atversiančiu Šeduvos žydų istorijos muziejumi „Dingęs štetlas“. Susirinkusiųjų taip pat lauks J. Brennerio vaizdo sveikinimas ir trumpas pasakojimas apie šeimą bei tėvą M. Brennerį. Menotyrininkė dr. V. Gradinskaitė su renginio dalyviais pasidalins išsamiomis įžvalgomis apie skulptoriaus M. Brennerio gyvenimą, jo paryžietišką aplinką ir kūrybą.

Šiauliuose gimęs ir kūrybingoje žydų šeimoje augęs skulptorius M. Brenneris buvo aukščiausio lygio menininkas, visą gyvenimą paskyręs kūrybai. Jo išskirtinis talentas atsiskleidė jaunystėje, visai šeimai 1895 m. persikėlus gyventi į Niujorką. Vėliau jaunasis skulptorius savo įgūdžius tobulino prestižinėse Paryžiaus dailės akademijose. Ten gyvendamas ir kurdamas, nesunkiai įsiliejo į žymiausių avangardistų būrį, kuriam priklausė tokios asmenybės kaip G. Stein, P. Picasso ar E. Hemingwayʼus.

Nors amžininkai M. Brennerį pripažino, jis dirbo tyliai, bet kokia kaina vengė viešumos. Jis beveik niekada nepriėmė užsakymų – nemokėjo ir nenorėjo pataikauti klientų įnoriams. Retai kada įsileisdavo draugus ir šeimos narius į savo darbų studijas – jos buvo atviros tik modeliams, kurių daugumos iki šiol negalime identifikuoti. M. Brenneris kūrė meną dėl paties meno, nesiekdamas finansinės naudos ar žinomumo. Aukšti reikalavimai sau ir uždaras gyvenimo būdas lėmė, kad per visą savo karjerą vos keliems darbams leido išvysti dienos šviesą.

Gyvendamas Paryžiuje, menininkas sutiko įdomių asmenybių, kurias įamžino skulptūrose. Viena pirmųjų buvo Alisteris Kroulis – alpinistas, poetas, seksualinis revoliucionierius ar, kaip britų spauda praminė, „The Wickedest Man in the World“. A. Kroulį galima išvysti ir ant grupės „The Beatles“ albumo „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ viršelio. M. Brenneriui keletą kartų pozavo rašytoja Gertrūda Stein, kiek vėliau – žymus ginekologas, Nobelio premijos nominantas ir ilgametis draugas Izidorius Rubinas. Skulptorius savo gyvenime turėjo puikią, tačiau sąmoningai neišnaudotą progą sukurti Alberto Einšteino portretą.

Platesnę informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Dailės skyriaus vedėja Jūratė Kaučikaitė tel. (8 41) 43 96 75, el. p. jurate.kaucikaite@ausrosmuziejus.lt.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA