REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 19 d. 10:34

Renavo dvaro sodyboje skambės fortepijono ir saksofono melodijos

Telšiai

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


52852

Rugsėjo 22 d. 16 val. Renavo dvaro sodyboje – koncertas „Jūra miške“. Tai vienas iš XII Tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai 2018“ renginių. Koncerte skambės M. K. Čiurlionio kūrinių motyvais Petro Geniušo (fortepijonas) ir Liudo Mockūno (saksofonas) atliekama polistilistinė kompozicija. (Polistilistika – tai klasikinės ir modernios harmonijos konfliktas).

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas prof. Petras Geniušas Lietuvos muzikos akademijoje studijavo prof. J. Karnavičiaus klasėje, vėliau tęsė studijas Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje.
P. Geniušas gastroliavo Japonijoje, JAV, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir kitur; skambino Sankt Peterburgo filharmonijos Didžiojoje salėje, Niujorko Linkolno centro „Alice Tully“ salėje ir „Avery Fisher“ salėje, Tokijo „Geijitsu Geikijo“ ir Vienos „Musikverein“ Didžiojoje salėje. Jis sėkmingai pasirodė daugelyje žymių festivalių: Šlėzvigo-Holšteino, Liucernos „Musik Woche“, „Festival in Tours“ (Prancūzija), „Talentų iš Maskvos“ ir kituose.

P. Geniušas – daugelio tarptautinių konkursų laureatas. Jam savo kūrinius dedikavo A. Schnittke, B. Kutavičius, O. Balakauskas, L. Desiatnikovas. Jis skambina su žymiais solistais, tarp kurių – A. Kniazevas, D. Geringas ir M. Stockhausenas.

P. Geniušas fortepijono specialybę dėsto Škotijos karališkojoje konservatorijoje Glazge. Jis yra etatinis šios mokymo įstaigos darbuotojas. Fortepijono specialybę P. Geniušas dėsto ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

„Man labai patinka dėstyti. Laikui bėgant pradedi suprasti, kad čia ir yra gyvenimas. Anksčiau atrodė, kad dėstyti šešias valandas – labai daug. Dabar atrodo, kad tai – normalu. Mano ištvermė padidėjo – jeigu reikia, galiu dėstyti ir devynias valandas“, – pokštavo charizmatiškasis muzikantas ir pedagogas.

Ar nebus taip, kad puikų pianistą P. Geniušą nurungs pedagogas P. Geniušas? Maestro susimąstė: „Ar prarasiu savo, kaip muzikanto, kvalifikaciją? Ne. Juk dėstydamas visą dieną sėdi prie instrumento, demonstruoji studentams, kaip groti. Vyksta nuolatinis sąlytis su muzika. O viso to atgaiva – koncertas, įsiveržimas į individualią savo erdvę. Persijungti iš pedagogo į pianistą man nesunku.“

Liudas Mockūnas – pūtikas ir kompozitorius, kurio vardas garantuoja meistrišką atlikimą ir kompozicinę intrigą. Įsigilinęs į garso prigimtį ir obertonų (šalutinių tonų, duodančių pagrindiniam tonui ypatingą atspalvį, tembrą) galimybes, jis sukūrė individualų grojimo pučiamaisiais stilių, atsiribojantį nuo stilistinių dogmų, prisodrintą multifoninių technikų, ekspresyvių garsinių iškrovų ir perpūtimų, neįprastų garsinių efektų. Įgijęs ir džiazo, ir akademinį išsilavinimą, giliai jaučiantis ir valdantis plačią stilių skalę, savo muzikoje jis tirpdo ribas tarp džiazo ir šiuolaikinės akademinės muzikos.

Jūra miške“ – tai naujais meniniais ieškojimais ir atradimais pulsuojantis sumanymas, kuriame puikiai sudera dviejų itin savitų atlikėjų meninė raiška. Garsų jūra, išsiliejanti iš talentingų kūrėjų dvasios gelmių, skleidžiasi dueto improvizacijų miške, paklusdama bendrai interpretacinei logikai. Dueto kuriamas muzikinis pasaulis negali būti sutalpintas į vieno muzikinio stiliaus rėmus. Jame esama romantinės, impresionistinės, šiuolaikinės klasikinės, džiazo ir laisvosios improvizacinės muzikos elementų. Visą šį originalių asociacijų lauką galima būtų apibūdinti, projektą palyginant su savotišku XIX, XX bei XXI amžiaus muzikinių idiomų labirintu, kuriame abu muzikantai klajoja atrasdami vis naujų, netikėtų posūkių ir susitikdami ties tais pačiais išėjimais į M. K. Čiurlionio muzikos erdves.

Mažeikių rajono savivaldybės inform.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA