PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Liepos 26 d. 11:06

Remigijus Ruokis. Kodėl „Šiaulių naktyse“ visi truputį išprotėję

Šiauliai

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


241279

Mes leidžiame sau atverti mintis, sąmones ir kurti. Daryti tokius formatus, kurie iš tiesų yra neformatai. Esame truputį išprotėję ir todėl nenustojame kurti, nes žinome, kad jei ne mes, niekas kitas to nepadarys arba viso labo kopijuos kitus. Tokiems renginiams reikia drąsos ir gebėjimo siekti tikslo.

Jei ne jie, ne užkietėję Šiaulių muzikos ir kultūros renginių organizatoriai, Šiauliai ir Lietuva neturėtų tokių festivalių kaip „Šiaulių naktys“, „Rumshk“, „Šiauliai Jazz“, muzikos apdovanojimai „ŠAMA“, po kurių Lietuvoje atsirado „M.A.M.A“ ir t.t.

Apie tai, kodėl net sudėtingomis sąlygomis komanda nepasiduoda ir toliau stebina miestiečius ir miesto svečius įdomiausiais renginiais, papasakojo vienas iš „Šiaulių naktys“ festivalio organizatorių, Šiauliuose puikiai žinomas kultūros veikėjas Remigijus Ruokis.

„Šiaulių naktys 2022“ – kodėl jos šiemet pažymėtos „Patrioc iki kaulu“ šūkiu?

Kai šių metų pradžioje Ukrainoje prasidėjo karas, mes su komanda stovėjome prie susprogdintos namo sienos. Toks buvo mūsų stendo Knygų mugės Muzikos salėje dizainas. Pasirinkome taip, nes Šiaulių Prisikėlimo aikštėje stovi tokia didelė betoninė siena, liaudyje jau pavadinta Raudų siena. Mes saviškę mugėje šmaikščiai pavadinome „Graudu siena“. Bet visai netyčia ji sukoreliavo su vasario 24 dienos įvykiais Ukrainoje. Tuomet beliko sieną uždažyti Ukrainos vėliava ir viskas buvo lyg savo vietoje…

Nuo pat tos lemiamos dienos, mes rimtai nėrėme į Ukrainos palaikymo veiklą. Galvojome, ką mes, su savo turimais resursais ir patirtimi, galime padaryti. Ėmėmės Lietuvoje organizuoti seriją koncertų, pažymėtų „Kovojančiai sesei“ vardu. Koncertuose surinktas lėšas aukojame Ukrainai, organizacijoms, ruošiančioms tikslinę paramą.

„Šiaulių naktys 2022“ renginių programoje organiškai atsirado kūrėjai, menininkai, muzikos atlikėjai iš Ukrainos. Žinojome, kad jie čia turi būti ir viskas. Tad dalis festivalio renginių rugpjūtį taip pat vyks su ženklu „Kovojančiai sesei“, mes savo renginiais juos palaikome.

Apie tai ir yra „Patrioc iki kaulu“. Apie suvokimą – taip, pasaulyje vyksta žiaurus, negailestingas karas; taip, mes turime prisidėti ir padėti užpultai Ukrainai, kaip tik galime; taip, mūsų gyvenimas tęsiasi ir jį reikia gyventi. Visa tai suprantant, nepaliaujant veikti ir tiesti pagalbos ranką, tačiau tęsiant savo kasdienybę ir jos progresą, žmogus yra, taip šiaulietiškai išsireiškus, „patrioc iki kaulu“.

Tai tas pats šiaulietis, kuris gali pasipuošti treningiukais ir eiti į miesto šventę kultūrintis, kaip tai darydavo „Pietinia kronikas“ laikmečio žmogus. Jis yra miesto patrioc. Tas pats šiaulietis, kuris nuolat veikia ir daro, neužmiršta ir juda į priekį, bet ne tam, kad užsidirbtų, o tam, kad būtų žmogumi. Patriotu.

Renginio akimirka.

Šiemet „Šiaulių naktys“ vyks jau 12-tą kartą. Per 12 metų festivalis keitėsi ir augo, keitė veidus ir tematiką. Kaip per tiek metų jis evoliucionavo?

„Šiaulių naktys“ gimė gal prieš 15 metų, kai susirinkome su kolegomis keturiese (amžiną atilsį Kęstutis Gascevičius, Diana Kuprytė, Gintautas Gascevičius ir aš‘ai) ir kalbėjome kaip būtų gerai suaktyvinti gyvenimą Šiauliuose. Tada prisiminėme, kad kadaise vyko tokie „Bravo“ apdovanojimai (o juk prie jų lopšio ir dirbo žmonės iš Šiaulių Tango TV persikėlę į Lapių TV studiją). Mums patiko toks formatas, nusprendėme padaryti Šiaulių apskrities muzikos apdovanojimus – „ŠAMA“.

Po pirmųjų „ŠAMA“ užsivedėme, nenorėjome sustoti ir sugalvojome „Šiaulių naktis“. Tada renginiui neturėjome nė vieno lito. Bet sugebėjome bendromis jėgomis suorganizuoti dvi naktis pilnas kultūros. Visas miestas palaikė mūsų idėją, stengėsi padėti. Po pirmųjų naktų žmonės ėmė mus labai palaikyti ir štai, turėsime jau dvyliktas naktis.

Festivalis smarkiai užaugo. Pirmuosius keletą metų jis vykdavo dvi naktis, per laiką supratome, kad turime daryti ilgesnį festivalį. Nes meno ir kultūros be galo daug ir viso to neįmanoma pamatyti per du vakarus. Išaugome iki 10-ies dienų renginio.

Kiekvienais metais sugalvojame naują renginio tematiką. Ko gero, didžiausias lūžis buvo 2016 metais, kai renginį drauge su Rimantu Kmita dedikavome „Pietinia Kronikas“. Tai buvo įspūdingas festivalis, į jį įsitraukė ir miestiečiai, ir verslai. Kavinės, restoranai puošėsi atitinkamai, ruošė sumuštinius su šlapianka, visi rengėsi sportine ar „gezine“ apranga. R. Kmitos knygos pardavimai po tų metų išaugo beprotiškai, nepamenu, ar dabar naujas knygos leidimas buvo jau penktas, šeštas ar kelintas...

Renginio akimirka.

Tokie dalykai užveda drąsiai kurti naujus formatus, leisti sau plaukti fantazijos vingiais ir daryti tai, ko niekas kitas nedaro. Taip pas mus atsirado naktinis tinklinis, vienintelis toks pasaulyje, žaidžiamas visiškoje tamsoje, su prožektoriais ant galvų ir šviečiančiu kamuoliu. Šiemet sugalvojome absurdiškąją „Ruokio performansų gamyklą“, RPG (nors jau keletas performansų buvo ir kiekvienais metais). Neabejoju, kad šiauliečiai nustebins savo išradingumu kurdami juokingiausias iškabas prie savo namų, tvorų, įstaigų pastatų, daugiabučių narvelių ir jų beveik „realiu“ įgyvendinimu.

Šiemet turėsime „Menturgį“, vietą pasireiškti mažiau žinomiems pradedantiems ir nematomiems kūrėjams, menininkų kūrybines dirbtuves „Kilowac V“, drabužių atiduotuves, daugybę koncertų, didžėjų pasirodymus, dronų lenktynes, „Sarkazmo tyrimus“, pasaulinę Synaesthesis premjerą, spektaklius ir daug kitų renginių. Į festivalio programą integruoti renginiai, skirti Ukrainos nepriklausomybės minėjimui, pažymėti „Kovojančiai sesei“ vardu. Jų metu bus renkama parama Ukraina. Vasario 24 d., Ukrainos nepriklausomybės dieną, specialus renginys - Ethno contemporary baletas, atvykstantis iš pačio Charkovo Ukrainoje.

Programą vis dar, praktiškai kasdien, pildome. Norime stebinti ir džiuginti miestiečius ir miesto svečius, todėl ruošiame daug kokybiškų renginių.

Nuo pat pirmųjų metų į renginį įtraukėme žymiuosius „Šiaulių bočius“. Tiesiog žinojome, kad jie turi dalyvauti festivalyje ir kitaip būti negali. Vis tik, turėjome juos ilgai įkalbinėti, jie dvejojo, ar bus gera mintis dalyvauti jaunimo renginyje. Šiandien drąsiai galiu pasakyti, tai vienas geriausių dalykų „Šiaulių naktyse“. Sinergija, kurią sukuriame tarp bočių ir jaunų žmonių, kurie renginius lanko, juose savanoriauja, yra neįtikėtina.

Naktinis tinklinis.

Bočiai mūsų festivalyje taip pat augo. Pirmaisiais metais nupirkome maisto produktų, įrengėme palapinę, pavadinome ją „Močiučių blyneliai“ ir leidome jiems ten įkurti savo respubliką. Bočiai dvi naktis iš eilės iki paryčių vaišino praeivius blynais, dainavo dainas, šoko ir šokdino bei rinko aukas. Miestiečiai jiems suaukojo tiek pinigų, kad po renginio bočiai įsirašę studijoje galėjo išleisti pilnavertį savo muzikos albumą!

Kartą festivalyje bočiai surengė tokį vakarėlį, kokio dar niekas nematė – darė dainų ir šokių kovas, visai kaip repo ir hiphopo vakarėliuose. Vis surandame jiems galimybę veikti, ir savanoriauti festivalyje ir turėti savo „kovas“. Gera matyti, kaip jie save čia atrado. Susėdę su mūsų jauniausiais savanoriais kalbasi apie gyvenimą, dalinasi patirtimi – tai yra nuostabu.

Ir vis dėlto, kodėl Šiaulių naktys, o ne dienos?

Mūsų tikslas nuo pat pradžių buvo atgaivinti miestą, o ypač miesto centrą. Jis turi būti miestiečius sukviečianti ir sujungianti vieta. Turėdami mieste pėsčiųjų alėją, daug kavinių ir restoranų, nedarome komercinės mugės, kas per šventes vyksta kitoje Lietuvoje. Ne, mes apeiname alėjoje veikiančias kavines, barus, restoranus ir siekiame visus juos įjungti į festivalį. Drauge su jais ruošiamės pasirinkta šventės tema ir pakuriame miesto centrą gyvybei.

Taip turi atrodyti miesto centras kasdien, nes tai miestas. Ir centre turi „gimti“ laisvalaikis. Čia vieta poilsiui ir linksmybėms. Ir kaip tik vėliu paros metu ar naktį žmonės linksminasi, veikia, miestas pulsuoja. Vasaros vakarai smagesni ir dėl atslūgstančio karščio. O mūsų renginiai, vykstantys ne tik savaitgaliais, bet visą savaitę, daugiausiai žmonių pritraukia būtent vakarais.

Todėl gaiviname naktį ir gaiviname Šiaulių miestą. Eksperimentuojame ir nesustojame. Nes kas kitas, jei ne mes – kūrėjai, gyventojai, miesto patriotai?

Šiaulių naktys 2022“: „Patrioc iki kaulu“ programa ir naujienos: www.naktys.lt ir Facebook paskyroje Šiaulių naktys.