Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Defibriliatorius gali išsaugoti žmogaus gyvybę. Tinkamai jį panaudojus ir medicininio išsilavinimo neturintis žmogus gali padėti priversti sustojusią širdį vėl plakti. Tačiau reikia šių prietaisų turėti ir jais mokėti naudotis. Kėdainių mieste iš viešųjų vietų kol kas tik LIDL-o parduotuvėje yra defibriliatorius. Ketinama šiais metais juos įrengti dar 5-iose viešosiose vietose. Naujiena ir ta, kad balandį Kėdainiuose startavo jaunųjų medikų iniciatyva #SaugiLietuvosŠirdis, kviečianti mokytis naudotis defibriliatoriais.
Kviečia į mokymus
#SaugiLietuvosŠirdis– tai jaunųjų medikų projekto „Auksinės minutės“ iniciatyva Kėdainiuose sukurti saugiausią bendruomenę mūsų šalyje.
Visą mėnesį kėdainiečiai kviečiami į pradinio gaivinimo mokymus, kur praktiškai bus mokomi krūtinės paspaudimų bei kaip naudotis automatiniu širdies defibriliatoriumi. Mokymai visai bendruomenei vykdomi Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre.
Asmenys, pasitikrinę savo įgytas pradinio gaivinimo žinias, po mokymų savo noru galės prisijungti prie Pirmos pagalbos teikėjų tinklo programėlės „AED Alert“. Pirmos pagalbos teikėjų tinklas – tai struktūra, kuri jungia greitosios medicinos pagalbos (GMP) pajėgas ir neabejingus bendruomenės narius, kurie moka atlikti pradinį gaivinimą, panaudoti automatinį širdies defibriliatorių (AID), kitaip tariant atlikti – elektrošoką.
Plačiau su iniciatyva susipažinti galimawww.isgelbekgyvybe.lt.
Dalis gyventojų jau apmokyti
Pernai rudenį Kėdainių rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, Kėdainių miesto socialines paslaugas teikiančių savivaldybės įstaigų darbuotojai, savivaldybės kultūros ir sporto įstaigų darbuotojai, miesto prekybos centrų ir prekyviečių darbuotojai buvo apmokomi teikti pirmąją pagalbą staigios mirties ištiktam žmogui, esant ūmiems širdies ir kraujagyslių susirgimams bei traumoms, taip pat naudoti išorinį automatinį defibriliatorių ir stabdyti kraujavimą specialiomis priemonėmis, turniketais.
Tokie mokymai vyko daugiau nei pusėje savivaldybių. Šalyje pradedamas įrengti specialus pagalbos tinklas su defibriliatoriais ir kraujavimo stabdymo priemonėmis.
Tokius planus Sveikatos apsaugos ministerijai pavyks įgyvendinti panaudojant Europos Sąjungos (ES) paramą – gavus daugiau kaip 2 mln. eurų finansavimą projektui„Sveikatos išsaugojimo priemonių įgyvendinimas tikslinėse teritorijose“. Projektą įgyvendina Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.
Šio projekto metu mokymus baigę gyventojai savanoriai bus prijungti prie bendro tinklo ir per specialias mobiliąsias programėles gaus informaciją apie netoliese nutikusią nelaimę. Taigi jie pirmieji nuskubės į nelaimės vietą ir suteiks pirmąją pagalbą, o esant galimybei panaudos ir arčiausiai nelaimės vietos esantį defibriliatorių. Kiekvienas iš defibriliatorių bus sujungtas su greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotimi ir automatiškai perduos iškvietimo signalą medikams. Efektyviai veikianti sistema leis pradėti žmogų gaivinti per minimalų galimą laikotarpį iki atvykstant profesionaliems medikams.
Skubios pagalbos tarnybos ne visada gali pasiekti klinikinę mirtį patyrusį žmogų per kritines 6–7 minutes. Atsitiktinio praeivio atliktas pradinis gaivinimas padidina išgyvenimo tikimybę 2–3 kartus.
Skandinavijos šalyse net 85–95 proc. gyventojų moka suteikti pirmąją pagalbą, o situaciją Lietuvoje kol kas galima vertinti kritiškai.
Naudotis defibriliatoriumi − nesudėtinga
Defibriliatoriumi nesudėtinga naudotis, nes paprastos balso instrukcijos vadovauja naudotojui per visą defibriliacijos procesą.
Defibriliatorių padedame prie nukentėjusiojo, paspaudžiame mygtuką ir klausome, ką jis sakys (žiūrėti vaizdo įrašą). Pirmiausia sako – iškvieskite medikus, vėliau – nuimkite rūbus nuo nukentėjusiojo krūtinės ląstos. Aparatas naudojamas tik ant nuogos krūtinės ląstos. Atidarę krepšelį, rasite du padus, ant jų parodyta, kaip užklijuoti. Uždėjus padus defibriliatorius iškart sureguos, pasižymės, plaka širdis ar ne. Aparatas paprašys atsitraukti, kad patys nenukentėtumėte ir pasakys paspausti mygtuką. Atlikus šoką, defibriliatorius prašo, kad reikia toliau gaivinti. Darome įpūtimus ir paspaudimus. Po dviejų minučių aparatas vėl pasakys atsitraukti, vėl nustatinės širdies ritmą ir vėl spręs reikia impulsų, ar ne.
Bus įrengti 5-iose vietose
Defibriliatorius ketinama įrengti šiose vietose:
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos pastate (J. Basanavičiaus g. 36);
Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje (Mindaugo g. 18);
Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje (Chemikų g. 30);
Vilainių seniūnijos pastate (Parko g. 6, Vilainiai);
Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus pastate (Didžiosios Rinkos a. 4).