PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 16 d. 08:54

Registrų centas: viso Lietuvoje įregistuoto nekilnojamojo turto vertė – 202 mlrd. eurų

Lietuva

Registrų centras. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

ELTAŠaltinis: ELTA


318672

Registrų centras (RC) atliko visos šalies nekilnojamojo turto vertinimą valstybės reikmėms ir pagal masinio vertinimo projektinius duomenis visas Lietuvoje įregistruotas nekilnojamasis turtas įvertintas 202 mlrd. eurų.

RC informuoja, kad ateinančias dvi savaites visoje šalyje vyks viešas masinio vertinimo dokumentų svarstymas, kuriame dalyvauti ir savo pastabas bei atsiliepimus teikti kviečiama visuomenei ir savivaldybės. Palyginti su praėjusiais metais, viso šalies NT vertė ūgtelėjo 8 procentais. Iš minėtų 202 mlrd. eurų 158 mlrd. eurų sudaro statinių vertė, likusius 44 mlrd. eurų – žemės sklypų vertė.

Per metus gyvenamosios paskirties statinių vidutinės rinkos vertės padidėjo 5-8 procentais, kitų paskirčių statinių – apie 10 procentų. Šalies žemės sklypų vidutinės rinkos vertės per metus ūgtelėjo maždaug 9 proc.: gyvenamųjų teritorijų – 8 proc., mėgėjų sodo žemės sklypų vertės padidėjo 10 proc., žemės ūkio paskirties žemės - 9 proc., pramonės ir sandėliavimo bei komercinės paskirties žemės – 8 procentais.

Iš viso Registrų centro vertintojai šiais metais įvertino daugiau kaip 6,9 mln. statinių ir žemės sklypų.

Masinį Lietuvos NT vertinimą valstybės reikmėms Registrų centras atlieka kiekvienais metais. Kasmet perskaičiuojamos statinių ir žemės sklypų vidutinės rinkos vertės ne rečiau kaip kas 5 metus prilyginamos mokestinėms, nuo kurių yra apskaičiuojami mokesčiai.

Dėl šio prilyginimo šiuo metu esančios statinių mokestinės vertės galioja nuo 2021 m. sausio 1 d., o žemės sklypų – nuo 2023 m. sausio 1 d. Naujos statinių mokestinės vertės bus perskaičiuojamos jau ateinančiais 2025 metais ir įsigalios nuo 2026 m. sausio 1 dienos.

Masinis vertinimas yra toks NT vertinimo būdas, kai, naudojant Nekilnojamojo turto registro, kitų valstybės registrų ir valstybės informacinių sistemų bei rinkos duomenis, taikant bendrą metodologiją, statistines duomenų analizės ir vertinimo technologijas, sudaromi nekilnojamojo turto vidutinės rinkos vertės nustatymo modeliai, pagal kuriuos įvertinami NT objektai.

Nustatant vidutines rinkos vertes įtakos turi statinio ir žemės buvimo vieta, įregistruoti kadastro duomenys (naudojimo paskirtis, plotas, statybos metai ir kt.) ir kiti veiksniai. Tačiau neatsižvelgiama į NT vertės padidėjimą ar sumažėjimą dėl laikino aplinkos pagerinimo ar pabloginimo, NT valdymo formos, naudojimo, valdymo ir disponavimo juo apribojimų, suplanavimo, stiliaus, dizaino, vidaus apdailos ir kitų individualių savybių.