Reformacijos 500 metinių proga Lietuvoje atidengtas pirmasis 3D informacijos stendas

Vilnius
Lina Jablonskytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

16 a. vykusi Reformacija negrįžtamai pakeitė visos Europos istoriją ir kultūrą, padėjo pamatus šiuolaikinei Vakarų civilizacijai, o taip pat paliko neišdildomą žymę Lietuvos istorijai. Šiemet, minint Reformacijos 500 metines, Lietuvoje netrūksta renginių - įvykių, pažyminčių šio reiškinio svarbą. Tai neaplenkė ir Ukmergės rajone esančio Deltuvos miestelio. Čia penktadienį, rugsėjo 15 d., vyko pirmojo Lietuvoje Evangelikų – reformatų bažnyčios 3D stendo atidarymas.

3D stendo Lietuvoje idėją kilo remiantis užsienio pavyzdžiais

Ukmergės rajono savivaldybės, urbanistikos ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Sonata Vitaitė pernai lapkritį dalyvavo Kultūros paveldo departamento organizuojame Respublikiniame paveldosaugininkų seminare. Būtent čia 3D stendas buvo pristatytas kaip vienas iš patraukliausių būdų įamžinti kultūros paveldą, pateikti užsienio pavyzdžiai, nes Lietuvoje iki šiol tokis projektas nebuvo įgyvendintas. Anot S. Vitaitės, seminare buvo kalbama apie artėjantį Reformacijos 500-ųjų metinių minėjimą ir reformacijos paveldo objektus. Guostasi, kad šie objektai neturi šalia savęs informacijos stendų. Būtent Deltuvos miestelyje, Ukmergės rajone, dūli griuvėsiai, bylojantis apie kažkada čia stovėjusią Evangelikų-reformatų bažnyčią. Norint prasmingai paminėti Reformacijos 500-metį nuspręsta 3D tipo stendą pastatyti šalia šios bažnyčios.

3D informacijos stendas puošia bažnyčios griuvėsius

Projektą patvirtinus ir gavus finansavimą buvo imtasi darbų jo įgyvendinimui. Lietuvoje toks 3D stendas kol kas yra pirmasis, todėl surasti stendo gamintojus Lietuvoje, kurie atlieka frezavimus lazeriu ant neriboto matmens organinio stiklo buvo gana sudėtinga. Po ilgų paieškų stendo gamybai atrinkta nauja įmonė (įmonė šiuo metu dar neturi pavadinimo), kuri sutiko pagaminti stendą pagal visus standartus bei pageidavimus.

Darbo rezultatus, įgyvendinant Kultūros paveldo departamento „Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos“ projektą, jau galima pamatyti Deltuvos miestelyje, Ukmergės rajone, šalia Evangelikų-reformatų bažnyčios griuvėsių. Atsistojus tam tikru kampu šalia stendo, prieš akis iškyla pilnas bažnyčios vaizdas. Vakar čia vyko 3D stendo atidarymas. Sveikinimo kalbas sakė Deltuvos seniūnas G. Radzevičius, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja A. Balčiūnienė, svečiai iš Evangelikų parapijos. Ukmergės kraštas nori ir gali pasidžiaugti, kad tokį projektą Lietuvoje įgyvendino pirmieji, - džiaugėsi Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė L. Baublienė.