Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Trauka. „Šiaulių naktų“ siela Remigijus Ruokis: „Kas turi nutikti, kad festivalio nebedaryčiau? Miestiečiai turi nuspręsti, ar jiems reikia prekybininkų mugės bulvare, ar tokių menininkų, kurie, patikėkite manimi, pritraukia svečių iš kitų miestų. Žmonės atvažiuoja ne į mugę. Jie atvažiuoja dėl tų nerealių idėjų, kurias įgyvendiname.“
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Visą savaitę Šiauliuose vyksta „Šiaulių naktys“, o jų siela – režisierius, muzikantas ir pramoginių renginių organizatorius Remigijus Ruokis atviras: festivalio kūrybinė komanda kasdien patiria tokių adrenalino pliūpsnių, kokių vargiai patiria automobilių greičio fanatai. Septintą kartą iš eilės rengti festivalio neatgrasė net ir griuvėsiais virtę Šiauliai. Priešingai: Ruokis sako, kad menininkams griuvėsiai – ideali vieta kurti.
„Šiaulių naktys“ nereprezentuoja Šiaulių?
– Šiemet Šiauliai viešosiomis erdvėmis nedžiugina dėl intensyviai vykdomų remonto darbų, nepravažiuojamų gatvių. Ar nebaugino mintis rengti festivalio naktį, kai bulvare jau dieną lengvai gali kojas išsisukinėti?
– Mes nebijome tokių iššūkių. Meno esminis tikslas – pasiekti žmones. Pameni karus? Menininkai atvažiuodavo į apkasus, dainuodavo ir grodavo. Tapytojai sėdėdavo su šautuvais apkasuose ir tapydavo nuogas moteris, kurias įsivaizduodavo. Juokauju, bet iš esmės – menas nedingsta, jei atsiranda griuvėsių. Išsigąsti kelių duobių mieste? Miesto menininkams tik duok tokių griuvėsių.
Gali atsistoti gatvėje ir, jei turi fantazijos, gali šokti aplink vieną akmenuką. Žioplių minia smalsiai žiūrės, ką tas keistuolis daro. O jei menininkas profesionalus šokėjas, jis gali šokti taip įdomiai, kad tai bus aukštas lygis. Kažkas filmuos, kažkas fotografuos, pasidalys žiniomis internete – tai faktas.
– Vadinasi, Šiauliai šiuo metu yra ideali vieta kurti. Juk menininkai dažniausiai kuria, kai jiems blogai?
– Mums jau septynerius metus nėra labai gerai. „Šiaulių naktys“ – net ne reprezentacinė miesto šventė, anot kai kurių miesto kultūros tarybos narių. Kai buvo renkami miesto reprezentaciniai renginiai, kad jiems nebereikėtų vargti dėl finansavimo iš biudžeto, tai mes, parašę projektą, sužinojome, kad komisija nusprendė, jog „Šiaulių naktys“ nėra miesto reprezentacinis renginys.
O mes galvojame priešingai – mes reprezentuojame Šiaulius. Ir kur kas geriau nei kiti. Todėl, kad apie mus žino visoje Lietuvoje. Ryte interviu daviau LNK televizijai apie renginius Šiauliuose, LRT apie „Šiaulių naktis“ pasakoja tris dienas. Nepamirškime, kiek bus čia televizijų, o dar rengiame ir tiesioginių transliacijų, kurias stebi dešimtys tūkstančių žmonių. Mūsų „Šiaulių naktų“ projektas Lietuvoje yra tarp trijų geriausių projektų. Kažkodėl šalyje yra žmonių, kurie suvokia, kokio lygio mūsų renginys. Ne nesąmonė, o rimtas renginys.
Mes mokame dirbti. Padarome viską labai greitai. Priimame iššūkius kaip normalų dalyką. Nebūtume rengę NIKO (Naujų idėjų kamerinio orkestro) koncerto, bet susikaupėme, kad padarytume miestui gerą renginį. Jau galvojame ir apie kitus metus, nes mums vizijų kyla per festivalį ir išsyk po jo.
Penktadienį ir šeštadienį – netikėtumai
– Kokių ypatingų reginių galima laukti šiandien, penktadienį, ir rytoj?
– Savaitgalį laukia nuostabus reginys. Su menininku Adomu Žudžiu važiuosime į naująjį miesto regbio stadioną. Ten sienos visiškai plikos, pilkos, tad mes sukursime tokį „džiazovą“ kūrinį. Ten bus regbininkas, ant jo peties ranką bus padėjusi mergina – žolės riedulininkė, o virš jų bus parašyta „We Like Jazz“. Tai pagyvins stadioną, žmonės darysis asmenukių prie jo, platins socialiniuose tinkluose. Lygiai taip pat, kaip dabar darosi asmenukių prie sienos, ant kurios pernai per „Šiaulių naktis“ buvo nupiešti Šiaulių „geziukai“ su „golfiuku“. Specialiai žmonės atvažiuoja į miestą ten asmenukių pasidaryti.
Kitas dalykas – šių metų renginiai dedikuoti miesto šviesuoliams, kurie net ir tamsiausiomis naktimis neša šviesą ir gaivina miesto gyvenimą. Šeštadienį 14 val. karūnuosime Šiaulių karalienę ir karalių – du socialius garbaus amžiaus žmones, kurie savo darbais ir užsispyrimu įrodė, kad dėl savo gimtojo miesto galima padaryti daug. Šiaulių karaliene taps 75-erių Gertrūda Čižauskienė – moteris, gyvenanti nakvynės namuose, bet nuolat tvarkanti miesto viešąsias erdves ir gatves. O karaliumi – Šiaulių „Bočių“ siela Benas Jakubauskas, kuris yra neįtikėtinai aktyvus senjoras.
Karaliene Gertrūdą išrinkome todėl, kad ji yra sociali. Ji, tvarkydama gatves, bando užsidirbti sau pensiją. Nežinau nė vieno politiko, kuris už dyką taip dirbtų mieste – šluotų, tvarkytų gėlynus. Manęs klausė, ar žmonės nepagalvos, kad tyčiojamės. Tai žmonės iš jos tyčiojasi jau kuris laikas. Buvau vienoje kavinukėje, Gertrūda už mano nugaros kėlė tokius akmenis, kuriuos ne jos amžiuje tampyti. Klausiau kavinės darbuotojų, ar moteriai pyrago kada nors davė. Už tai, kad ji tvarko prie jų įėjimo. Pasirodo – ne. Padovanojau pyrago Gertrūdai.
Todėl galvoju, kad šiais laikais Z karta yra visi žmonės. Z karta yra tie, kurie užsidaro už aukštų tvorų miegamuosiuose rajonuose prie „barbekiu“ ir nežiūri į tą pusę, kur jiems nemalonu.
Karalius ir karalienė šeštadienį atvažiuos karieta, o po inauguracijos pietaus restorane „Avenue Brasserie“. Kelionių agentūra inauguruotiesiems padovanojo dvi keliones. O taip va.
Be jokios abejonės, per „Šiaulių naktis“ įvyks ir tradicinė šviečiančių žmonių eisena, šviečiančios transporto priemonės, šviesuolių rinkimai, paradas ir apdovanojimų šventė prie Lapės. Šis reginys vyks šeštadienį vakare nuo 22 val.
img-0131.jpg
Aktyvūs menininkai pritraukia verslą
– Ar verslas suvokia, kokį rimtą pamatą miestuose padeda būtent menininkai?
– Praktika rodo, kad ten, kur menininkai aktyvūs, suaktyvėja ir verslas. Kai į mikrorajoną ima keltis menininkų ir įžiebia ten gyvybės, rajono pridėtinė vertė išauga dešimtis kartų. Užupis Vilniuje buvo „bomžynas“. Kai menininkai ten kėlėsi, iš jų dalis verslo juokėsi. O ką dabar ten daro verslas? Kuria kotedžus ir t. t. Menininkai yra ta jėga, kuri lyg magnetas pritraukia žmonių.
Vilniuje verslas suprato ir išmoko remti kultūrą. Čia kultūra remiama arba nesuprantant, ką remia, arba nesuvokiant, kad tai, ką mes viešiname, – aukštesnis lygis. Man turgaus mieste nereikia. Man turgus tik trukdo, turgų gali padaryti eilinėse patalpose. Kaukės, instaliacijos iš veidrodžių, šviečiančios instaliacijos, pirmasis Šiauliuose slemas (poetų kovos), Lapės „uždegimas“ (Lapė bus apšviesta, – aut. past.), naktinis tinklinis, pirtys, kūrybinės dirbtuvės „Kilowac“ – tai labai įdomu.
– Iš miesto biudžeto gavote finansavimo?
– Kažkiek gavome, bet kaip miestą reprezentuojantis renginys – ne. Gerai, kad yra žmonių, kurie suprato, ką darome, tad ėmėsi iniciatyvos ir gavo finansavimą per kitus fondus. Be to, šiemet atgaivinome festivalį „Rumshk“ ir manau, kad tai vienas geriausių dalykų, įvykęs šiemet. Sugrąžinome festivalį su jo aura. Festivalis „Rumshk“ bus vasaros pradžios festivalis, o „Šiaulių naktys“ – vasaros pabaigos festivalis.
„Mes esame „kieti“
– Ar tavimi Šiauliuose valdžia vis dar nepatiki?
– Nėra taip, kad visi nepatiki. Turiu pažįstamų, draugų, kurie tiki. Bet yra blogai, kai yra dalis tų, kuriems mes nepatinkame dėl savo alternatyvių pažiūrų. Jiems noriu palinkėti ateiti į „Kilowatą“ ir pasižiūrėti, kokie menininkai atvažiavę. Pas mus gali pamatyti menininkų, kurių darbai vertinami tūkstančiais eurų, kūrinių.
Todėl mes dėkingi tiems verslininkams, kurie padarė įnašų, kad šis mūsų projektas įvyktų. Nes projektas aiškiai apčiuopiamas, nėra jokių povandeninių srovių, kažkokių paslėptų reklamų. Mes dirbame įdomiai, net ir neturėdami lėšų, todėl pas mus daug socialinių renginių.
Mes labai dėkingi visiems, kurie atėjo mums padėti, kurie žino, kad mes esame „kieti“. Nes mes iš tikro esame „kieti“.