Rau­do­nas dan­gus ry­te ir va­ka­re: ko lauk­ti?

Rau­do­nas dan­gus ry­te ir va­ka­re: ko lauk­ti?
Šiauliai
Audronio Rutkausko nuotr.
Monika Šlekonytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Yra toks po­sa­kis: „Rau­do­nas dan­gus va­ka­re – pie­me­niui ma­lo­nė, rau­do­nas dan­gus ry­te –  pie­me­niui per­spė­ji­mas.“ Ką iš tie­sų reiš­kia ši fra­zė, kuo rau­do­nas dan­gus toks ypa­tin­gas?
 

Šis posakis yra toks senas, kad randamas net Biblijoje. Bet ar iš tikrųjų jūs žinote, ko tikėtis, jei ryte ar vakare išvystate rausvą dangų?

Kaip sakoma, rytinis rausvas atspalvis yra kažkoks perspėjimas piemeniui, vadinasi, reikia tikėtis kažko negero. Iš tikrųjų tai reiškia, kad raudonas dangus ryte yra įspėjimas būti pasiruošusiam blogam orui dieną – galbūt laukia audra ar panašiai. Piemeniui, dirbančiam lauke, tai būdavo svarbu žinoti.

O štai vakarinis raudonas dangus suvokiamas kaip džiaugsmas. Jei vakare išvystamas raudonas dangus, tai reiškia, kad kitą dieną laukia geri, gražūs orai.

Kaip susiformuoja raudonas dangus? Kas tai nulemia? Žiemos mėnesiais aukštas slėgis atmosferoje lemia šaltas, sausas dienas su lengvu vėju. Dėl to įvairios dalelės patenka į orą. Kai saulė pakyla ir šviečia ant šių dalelių, danguje atsiranda rausvas, raudonas atspalvis.

Ar piemens perspėjime yra tiesos, priklauso nuo to, kur esi. Tokiose šalyse kaip Jungtinė Karalystė, kur oro sistemos juda iš vakarų į rytus, posakis turi tam tikros tiesos. O štai tropikuose tokio reiškinio nepamatysi.

Parengta pagal Dailystar.co.uk