PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gruodžio 3 d. 13:26

Rajono mokytojai domisi senaisiais amatais

Utena

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


196377

Mūsų senolių kasdieniame gyvenime puoselėti amatai ir menai pastaraisiais metais įvairiomis formomis atgyja kūrybingų tautodailininkų, mokytojų pastangomis. Belaukiant šv. Kalėdų taip norisi nors trumpam atitrūkti nuo darbų ir savo rankomis sukurti  ką nors gražaus, papuošti namus, įstaigų erdves, todėl ir mielų edukacijų šiuo laiku netrūksta. Lapkričio 30 d. ir gruodžio 2 d. Ignalinos rajono švietimo ir sporto paslaugų centre rajono mokytojams organizuoti vilnos vėlimo ir popierinių užuolaidėlių karpymo seminarai, kuriuos vedė Dailės studijos vadovė, mokytoja ekspertė Nijolė Trinkūnienė.


Foto galerija:

popierines-uzuolaideles-3.jpg
resize-1200x900-d1-popierines-uzuolaideles-3.jpg
resize-1200x900-popierines-uzuolaideles-1.jpg
resize-1200x900-veltinio-seminaras-1.jpg
resize-1200x900-veltinio-seminaras-5.jpg
resize-1200x900-veltinio-seminaras-7.jpg

Seminaruose supažindinta su vilnos savybėmis, jos panaudojimo galimybėmis, vėlimo technologija, pateikta karpinių meno istorija, pasakota apie rankdarbių panaudojimą senovėje ir dabar. Mokytojos pačios pabandė, kiek pastangų ir laiko reikalauja nuvelti pirties kepurę ar iškarpyti, rodos, tokią paprastą užuolaidėlę. Čia būtinas kruopštumas, kantrybė, o svarbiausia – kūrybinė ugnelė, kuri padeda atrasti kažką savito, įdomiau parinkti formą, spalvą, raštą ar detalę. Na, o pačios smagiausios akimirkos – darbo rezultatas. Tiek džiaugsmo suteikia išlankstytas ir savo netikėtai gražų raštą atskleidžiantis karpinys ar jau džiūstantis spalvingas veltinukas...

Vėlimo amatą Nijolė perėmė iš savo krikšto mamos Birutės Slyvienės. Šviesios atminties tėvelis irgi buvo puikus vėlėjas. Klemenso Bubulio veltiniai, dažniausiai tai būdavęs apavas žiemai, visoje apylinkėje garsino meistrą. Vėliau, jau dirbdama mokytoja, Nijolė dalyvavo edukacijose pas uteniškę tautodailininkę Jolitą Juneliūnienę. Karpinių meno  mokytasi  pas žinomą meistrę uteniškę Odetą Tumėnaitę-Bražėnienę. O jau tie karpiniai! Jie tikrai užburiantys.

Mūsų močiutės jais puošdavo langus, lentynėles, krikštasuolius, šventus paveikslus, lempų apačias. Moterys karpydavo žirklėmis, kartais net skirtomis avims kirpti, vyrai dažniau pjaustinėdavo sulankstytą popierių. Karpinių girliandomis rėdydavo ir eglutes, iš popieriaus gamindavo žaisliukus. Ir šiandien jau galima pamatyti popierinių užuolaidėlių, kurios puikiai dera net ir moderniame interjere. Susižavėjusi karpiniais mokytoja jau džiaugiasi ir savo mokinių pasiekimais šioje srityje. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurse „Sidabro vainikėlis“ 2018 m. I vietą laimėjo Livija Žilėnaitė, o 2020 m. – ir jos brolis Eimantas Žilėnas.

Už liaudies kultūros tradicijų ir senųjų amatų puoselėjimą, mokytojams organizuotus seminarus ir prasmingai praleistus vakarus Nijolei Trinkūnienei dėkojo ir padėką įteikė Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnybos direktorė Marija Kirkienė. Gražių švenčių linkėjo ir pačios keptos duonos dovanojo rajono mokytojų metodinės tarybos pirmininkė Rima Cibulskienė. Šiais metais Nijolė Trinkūnienė savo karpinius pristatė ir edukacijas vedė rudens mugėje Ignalinoje, taip pat Ceikinių ir Rimšės seniūnijose.

Kaip sakė Marija Kirkienė, tokios  praktinės veiklos atpalaiduoja po darbo dienos, trumpam atitraukia nuo tiesioginių funkcijų, o ilgalaikės ir trumpalaikės kvalifikacijos tobulinimo programos yra akredituojamos. Atsižvelgiant į pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos nuostatų pakeitimus, labiausiai vertintinos 40 valandų trukmės, sudarytos iš kelių modulių, įgyvendinamos įvairiomis formomis ir vykdomos trumpomis sesijomis. Jos būna ir 6, 8 bei 12 val. trukmės.

„Mokyklų vadovai turėtų skatinti jas kurti ir vykdyti, ypač priklausomai nuo suteiktų mokytojo metodininko ir mokytojo eksperto kvalifikacinės kategorijų. Tai privalo tapti ne tik  besiatestuojančiųjų siekiamybe, kol vardą apsigina, bet ir nuolatine gerosios patirties skleidėjo misija. Džiugu, kad didelio susidomėjimo sulaukė  mokymai „Laiko vadyba pamokoje“ (40 val.). Jos  autorė, vykdytoja mokytoja ekspertė Janina Berezina (Ignalinos gimnazija).

Šį rudenį sėkmingai startavo ir neseniai įgyvendinta programa „Virtualių aplinkų panaudojimas šiuolaikinėse pamokose“ (40 val.), kurios autoriai Veronika Gibler (Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazija), Audrius Krikčionaitis (Vidiškių gimnazija). Naudingi ir visi  IT moduliai (Interaktyvi mokymosi programėlė „LearningApps“, „Atvirosios programinės įrangos panaudojimo galimybės ugdymo procese“. „Padlet“, interaktyvi mokymosi programėlė „Quizizz.com“ ir kt. )“.

Ignalinos rajono savivaldybės inf.