Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Specialistai tikina, kad iš dalies egzekucijos, smurto protrūkiai mokyklose prasiveržia ir dėl to, kad į vyresnes klases vaikai ateina su darželiniame amžiuje neišspręstomis problemomis. Kai kurie elgesio ir emocijų sutrikimų turintys mažamečiai, kurių rajone daugėja, nesulaukia tinkamos specialistų pagalbos. Ir liūdniausia, kad tos pagalbos nesulaukia ne dėl to, kad jos nebūtų, o dėl to, kad jos nepriima tokių vaikų tėvai, neigdami, kad jų atžalos turi problemų.
Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias Jurbarko naujienas!
Kaip reikiant suklusti verčianti žinia. Vieno rajono darželio vienos grupės tėvai, neapsikentę vieno auklėtinio elgesio, kreipėsi į tos įstaigos vadovybę, prašydami imtis priemonių, kad apsaugotų ne tik jų pačių atžalas, bet ir nuo psichologinio ir net fizinio smurto ir pačias auklėtojas. Tėvai susirūpino, nes darželinukas dėl savo nevaldomų emocijų, pykčio priepuolių kelia grėsmę ne tik kitų, bet ir savo sveikatai.
Šį faktą patvirtino ir Jurbarko rajono savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Zita Tytmonienė, patikinusi, kad toks tėvų raštas gautas pirmą kartą ir kad tai buvo pirmas toks kreipimasis, kurį svarstė ir rajono savivaldybės administracijos vaikų gerovės komisija.
Pirmas toks raštas, bet toli gražu ne vienintelis atvejis. Z. Tytmonienės žiniomis, rajono darželiuose jai yra žinomi bent trys panašūs atvejai, dėl kurių raštai nesurašyti, bet tėvų ir auklėtojų susirūpinimas jai žinomas.
„Tai geras ženklas. Vadinasi, visuomenė darosi nepakanti smurtui“, - taip tėvų surašytą prašymą įvertino Z. Tytmonienė, pripažinusi, kad panašių elgesio ir emocijų sutrikimų turinčių vaikų rajone daugėja.
Po rašto - sprendimai
Kokie sprendimai sekė gavus minėtą raštą? Švietimo skyriaus specialistai kartu su darželio vadovu kvietė į pagalbą pedagoginę tarnybą - švietimo centro specialistus. Kartu tarėsi, kuo pastarieji galėtų padėti. Prieš tai kalbėjo su pačiais tėvais - jiems rekomendavo kreiptis į raidos centrą, kad šio specialistai ištirtų vaiko elgesį ir emocijas. Tokie raidos centrai veikia tik Vilniuje ir Kaune. Tiesa, į tokius centrus yra didelės eilės. Vaikas tokiame centre turi praleisti 10 dienų, kad būtų nuodugniai ištirtas.
Pasak Z. Tytmonienės, tėvai lyg ir suprato pasiūlymą, lyg ir pradėjo kreiptis į pedagoginę tarnybą, ieškoti vaikui psichologo, bet kaip toli nueis ir ar seks konkretūs veiksmai – nežinia. Darželio vadovybė minėtam vaikui pasiūlė psichologo pagalbą dar prieš metus, bet tam užprieštaravo tėvai – jiems siūlomas specialistas netiko. Yra pagalba, bet tėvai jos atsisakė. Anot Z. Tytmonienės, tvarka tokia, kad jei tėvai nesutinka, kad su jų vaiku dirbtų psichologas, darželio vadovybė bejėgė. Psichologo paskirti negali.
Ne pykti, o padėkoti
Tėvų reakcija ir elgesys šioje situacijoje esminis momentas. Būtent nuo jų priklauso, ar jų vaikas sulauks tinkamos pagalbos. Panašiais atvejais nutinka taip, kad kai auklėtojos praneša, kad jų mažamečiai neadekvačiai elgiasi su bendraamžiais ir kad jiems reikia specialistų pagalbos, tėvai supyksta. Neigia bei tikina, kad namuose jie taip nesielgia, kad jiems pavyksta susitarti. Tiesa, kaip tai pavyksta padaryti – su auklėtojomis nenorima pasidalinti. Tėvai įniršta - kaip jų sveikam vaikui drįsta siūlyti psichologą.
Reakcija turėtų būti kitokia. Anot Z. Tytmonienės, tėvai, tai išgirdę, turėtų iš karto tartis su specialistais ir bandyti kuo anksčiau savo vaikui suteikti pagalbą. Jie turi suprasti, kad vaikas iš tokių problemų neišaugs, o su neišspręstomis bėdomis ateis į mokyklą, kolektyvą, visuomenę. „Tėvams reikia ne išsigąsti, ne pykti, o pasidžiaugti ir padėkoti, nes auklėtojos nėra abejingos ir nori padėti, bei priimti pagalbą. Vaikui reikia padėti“, - kalbėjo Z. Tytmonienė. Vaikui padėti reikia, kad išmoktų atpažinti emocijas, valdytų pykti ir išmoktų taikiai spręsti konfliktus. Išmoktų gyventi kolektyve.
Yra dar vienas prašymas. Anot pašnekovės, kartais tėvai individualiai, savo iniciatyva kreipiasi į specialistus, gauna jų rekomendacijas, tačiau jų nerodo. Pasak Z. Tytmonienės, taip neturėtų daryti – prašo tokios informacijos neslėpti, pasitikėti darželio specialistais, kad šie organizuotų tinkamą pagalbą.
Vaikų elgesys keičiasi
Psichologų pagalba labai veiksminga. Z. Tytmonienė pasidžiaugė, kad tėvų reakcija į pedagogų pastabas, pasiūlymus, kad vaikui reikia pagalbos, keičiasi. Į gerąją pusę. Kaip ir vaikų elgesys. Ir tai rodo konkretūs pavyzdžiai tuose pačiuose Jurbarko rajono darželiuose. Kai tėvai pripažino, kad jų vaikai turi elgesio ir emocijų problemų, kai priėmė psichologo pagalbą, nekontroliuojami, visus iš eilės mušantys vaikai pasidarė ramesni, jie reaguoja į pastabas, jie po truputį mokosi valdyti savo pyktį ir savo įniršį, neigiamas emocijas vis rečiau išlieja kumščiais, o jei ir prasprūsta – išmoksta bendraamžių atsiprašyti. Tokiomis permainomis džiaugiasi visi. O labiausiai, ko gero, auklėtojos, pirmiausia dėkingos tiems tėvams, kad šie pasitikėjo, priėmė jų atžaloms siūlomą pagalbą ir … joms padėkojo.
"Tėvų linija" - tai nemokamos psichologo konsultacijos telefonu pozityvios tėvystės klausimais. Nemokamas numeris 8 800 900 12, "Tėvų linija" veikia darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.