Rajone atsirado invazinių šliužų – su jais kovojama

Rajone atsirado invazinių šliužų – su jais kovojama
Mažeikiai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Mažeikių rajono savivaldybė

Šerkšnėnų seniūnijoje, Žemalėje ir Račiuose, susidurta su opia problema – daržuose, soduose ir viešosiose erdvėse atsiradusiais invaziniais šliužais. Kenkėjai masiškai plinta naikindami augalus, daržo ir sodo derlių. Mažeikių rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) kartu su gyventojais ieško būdų, kaip kovoti su šiais kenkėjais.

Šerkšnėnų seniūnija jau ne pirmus metus reguliariai pjauna žolę aplink vandens telkinius, bando stabdyti šliužų populiacijos plitimą. Gyventojai kovodami su kenkėjais nuolat juos renka, savo teritorijose taip pat pjauną žolę, tačiau šių priemonių neužtenka.

Imtasi dar vieno būdo – vandens telkinių ir jų teritorijų sutvarkymo. Šiuo metu Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus užsakymu yra parengtas Žemalės II tvenkinio hidrotechninio statinio griovimo aprašas, kurį įgyvendinus būtų nugriautas tvenkinio hidroįtvaras, atkurta buvusi upės vaga, sutvarkytas buvusio tvenkinio plotas.

Savivaldybės administracijos Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyrius planuoja rengti šliužų populiacijos gausos reguliavimo planą, kuriuo remiantis bus galima imtis priemonių. Kai kurias priemones reikia taikyti atsakingai, nes dalis jų neleistinos nei viešosiose erdvėse, nei rekomenduojamos privačiose sodybose dėl pavojaus naminiams gyvūnams.

Svarbiausia, kad  kenkėjai būtų naikinami vienu metu tiek privačiose, tiek viešosiose teritorijose. Vienos veiksmingos priemonės nėra. Šiuo metu efektyviausias būdas – šliužų rinkimas ir humaniškas jų neutralizavimas.

Invaziniai šliužai tinkamose vietose sparčiai dauginasi (vienas individas padeda iki 400 kiaušinių) ir plinta. Dažniausiai aptinkami ten, kur retai šienaujama, apleistose sodybose, jų kiaušiniai ir jaunikliai žiemoja komposto krūvose. Jie puola ne tik dekoratyvinius augalus, daržoves, uogas, bet ir kelia grėsmę biologinei įvairovei – vietinėms moliuskų, augalų rūšims.