Ragina skiepytis ir laikytis saugumo reikalavimų

Ragina skiepytis ir laikytis saugumo reikalavimų
Šiauliai
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris Mindaugas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pandeminė situacija kol kas regione išlieka stabili. Rezervuotai stebimas naujos COVID-19 atmainos omikron iš PAR plitimas. Specialistai prašo gyventojų laikytis visų saugumo reikalavimų, kurie būtini pandemijos suvaldymui ir labiausiai – skiepytis. Pastebimas augantis besiskiepijančių pirmąja vakcinos doze skaičius, daugėja ir skiepijamų vaikų.

Rodikliai lieka panašūs

Tradicinėje pirmadienio spaudos konferencijoje apžvelgdama praėjusios savaitės užsikrėtimų rodiklius, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė teigė, kad rodikliai išlieka panašūs. Mažiausias užsikrėtimų per 14 dienų rodiklis Šiaulių regione yra fiksuotas Šiaulių rajone. Aukščiausias – vis dar išlieka Akmenės rajone.

Fiksuoti devyni įvežtiniai atvejai: po vieną iš Ispanijos, Italijos, Švedijos, Norvegijos ir Egipto, po du iš Vokietijos ir Airijos. Kiek daugiau nei 40 proc. atvejų fiksuojami dėl susirgimų šeimose, taip pat vis dar daug susirgimų ugdymo įstaigose. Tačiau taip pat daug atvejų aplinkybės nežinomos.

Užfiksuota daugiau aktyvių protrūkių – 67 (praėjusią savaitę 43). Daugiausia ugdymo įstaigose – 73 proc. Beveik pusė atvejų Šiaulių mieste, beveik penktadalis – Šiaulių rajone. Kitose savivaldybėse nesiekia ir dešimties procentų. Kiek daugiau nei 20 proc. šių susirgimų – vaikai, daugiausia 7–14 m. amžiaus grupėse, vardino NVSC Šiaulių departamento vadovė.

„Jeigu kas nors dar galvoja, kad persirgti paprasčiau nei vakcinuotis, norėčiau tai paneigti. Įrodyta, kad vakcinos gelbsti gyvybes, greičiausiai ir ligoninės vadovė neprieštaraus, būtina laikytis saugos priemonių, laikytis atstumų, dėvėti medicinines kaukes, vengti masinių susibūrimų, nereikalingų kontaktų, laikytis rankų higienos. Tai paprasta ir efektyvu, patalpas vėdinti ir ventiliuoti, tai mažina viruso plitimą. Turint informacijos apie naują mutaciją, labai ragintume gyventojus imtis visų priemonių“, – sakė S. Abromavičienė.

Įtampa slopsta

Vienas užsikrėtimo atvejis – įvežtinis iš Egipto. Tačiau, pasak S. Abromavičienės, kol kas naujos viruso atmainos omikron Šiaulių regione (ir Lietuvoje) pirmadienio ryto duomenimis dar nebuvo. Vis dėlto specialistė ragino susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.

„Rekomenduojama vengti nebūtinų kelionių, žmonės išsiilgę kelionių, bet yra pakeisti reikalavimai atvykstantiems iš PAR kelių regionų, kur imamasi didesnių saugumo reikalavimų, turi būti atliekami PGR tyrimai“, – pastebėjo S. Abromavičienė.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė teigė, kad stebima situacija dėl naujos viruso atmainos, kuri Pasaulinei sveikatos organizacijai bei kitoms tarnyboms kelia nerimą, tačiau RŠL viduje kol kas įtampos nejaučiama.

„Yra žinių, kad ši atmaina nėra tokia piktybiška, kaip delta. Ligoninėje įtampa šiuo metu sumažėjusi“, – teigė ligoninės direktorė.

Pirmadienio duomenimis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nuo COVID-19 buvo gydomi 48 pacientai. Devyni iš jų – neskiepyti. Reanimacijoje iš aštuonių gydomų pacientų skiepytas tik vienas. Penki pacientai – kritinės būklės. Vienas vaikas taip pat reanimacijoje. Vaiko, kuris prieš kelias savaites dėl labai sunkios būklės buvo išvežtas gydyti į Vilnių, būklė vis dar sunki.

„Vilniuje vaikas vis dar sunkios būklės, plaučiai nefunkcionuoja, bet uždegimas sumažėjęs. Reikia daug kantrybės ir reikės laiko“, – teigė Č. Špūrienė.

Šiaulių regione ligoninėse užpildyta 51 proc. kovidinių lovų, gydomi 126 pacientai. Iš jų tik 21 skiepyti. Reanimacijoje gydomi pacientai tik du buvo paskiepyti.

„Noriu taip pat pasakyti, kad vakcinų nauda nusveria galimus šalutinius poveikius. Skiepijimas yra vienas iš svarbesnių profilaktinių pandemijos suvaldymo būdų“, – skiepytis ragino RŠL direktorė.

Skiepijami jaunuoliai

Apžvelgdama skiepijimo mieste tempą, Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė sakė, kad tendencijos lieka panašios. Dalinai paskiepytų skaičius nekinta trečia savaitė, kas, pasak specialistės, rodo, kad vis atsiranda besiskiepijančių pirmąja vakcinos doze. Taip pat daugėja skiepijamų jaunuolių 12-15 m. amžiaus ribose.

„Gali būti, kad tai susiję su nuo gruodžio įsigaliosiančiais ribojimais, kai be Galimybių paso nebus galima patekti į laisvalaikio ir pramogų vietas“, – komentavo V. Palčiauskienė.

Pasak specialistės, pasiskiepyti galima bet kurioje gydymo įstaigoje, užsiregistruoti karštąja 1808 linija ar internetu galima greitai, todėl V. Palčiauskienė ragino visus šiauliečius pasinaudoti nemokamomis vakcinomis ir pasiskiepyti.

„Mero vardu norėčiau atkreipti visų dėmesį, kad nors sergamumas mažėjantis, vienas mažiausių tarp didžiųjų šalies miestų, bet sergamumo rodiklis išlieka aukštas. Tad reikėtų atsakingai laikytis būtinųjų sąlygų, neužmiršti vienos pagrindinės priemonės – skiepų. Kviečiame nerizikuoti savo ir artimųjų sveikata“, – ragino V. Palčiauskienė.

Viename iš prekybos centrų sudaryta galimybė šiauliečiams pasiskiepyti stiprinamąja vakcinos doze be registracijos. Per dvi dienas ten pasiskiepijo per 70 asmenų, daugiausia vyresnio amžiaus. Skiepytis ten bus galima iki gruodžio 19 d.

„Į prekybos centrą patekti galima tik turint Galimybių pasą, todėl skiepijama trečiąja stiprinamąja doze. Jeigu asmuo turi GP po atliktų tyrimų ir norėtų ten pasiskiepyti pirmąja doze, manau, kad tai padaryti būtų galima“, – teigė V. Palčiauskienė.