PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Liepos 27 d. 08:16

Radviliškyje ieškoma patalpų įkurti Psichiatrijos dienos stacionarą

Radviliškis

Etaplius.LTŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybė


273918

Lietuvoje planuojama psichikos sveikatos reforma palies ir Radviliškio rajoną, kuriame planuojama įkurti Psichiatrijos dienos stacionarą. Tokia įstaiga Radviliškyje veiktų kiekvieną darbo dieną po šešias valandas, o pacientai, dieną gavę sveikatos priežiūros paslaugas centre, vakare sugrįžtų į namus. Taip žmonės neatitrūks nuo namų aplinkos ir artimųjų, tačiau tuo pačiu metu bus skatinami neprarasti savarankiškumo, kasdienio gyvenimo, bendravimo, buitinių ir darbinių įgūdžių.

Pagrindinis klausimas – rasti tinkamas patalpas

Psichiatrijos dienos stacionaruose paprastai būna įrengti gydytojų, psichologų, procedūrų kabinetai, palatos, mokomoji virtuvė, mokomoji skalbykla, meno, muzikos, šviesos terapijos, individualios ir grupinės psichoterapijos bei užimtumo kabinetai, poilsio kambariai pacientams ir personalui. Kažkas panašaus turėtų atsirasti ir Radviliškio rajone.

Pagrindinis klausimas – kur įkurdinti psichikos ligomis sergantiems žmonėms reikalingą įstaigą, nes pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus, jos plotas turi būti ne mažesnis kaip 300 kvadratinių metrų.

Psichiatrijos dienos stacionaras gali būti įkurdintas jau esančiame pastate, kurio pritaikymui ir remontui galima tikėtis gauti apie 200 tūkstančių eurų, arba gali būti statomas naujas pastatas, kurio statyboms ir įrengimui žadama skirti iki 600 tūkstančių eurų sumą.

Ligoninė pakankamo dydžio patalpų neturi

Liepos 26 dieną Radviliškio rajono savivaldybės vicemerai Vytautas Krikščiūnas ir Jurgita Sidarienė, administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė bei vyriausioji specialistė Irmina Ruškienė surengė išvažiuojamąjį posėdį į Radviliškio ligoninę. Čia kartu su direktoriumi Vaidu Smalinsku apžiūrėjo laisvas ligoninės patalpas, kuriose mažiausiomis sąnaudomis būtų galima įkurti Psichiatrijos dienos stacionarą.

Ligoninės vadovas aprodė buvusias Vaikų ligų skyriaus patalpas, kurios šiuo metu tuščios, tačiau jose ateityje planuojama pradėti rekonstrukciją ir čia įrengti šiuolaikišką ligoninės Priėmimo skyrių.

Direktorius V. Smalinskas sakė, jog ligoninė sugebėtų atlaisvinti maždaug 100 kvadratinių metrų patalpas, tačiau 300 kvadratinių metrų plotas yra tikrai per didelis ir tokio dydžio laisvų patalų ligoninė neturi.

Didelis pastatas tapo nebereikalingas

Rajono vadovai užsuko į netoli ligoninės esantį Radviliškio greitosios medicinos pagalbos stoties pastatą. Nuo šių metų liepos 1 dienos įgyvendinus reformą 48 Lietuvoje veikusios greitosios medicinos pagalbos stotys, tarp jų ir Radviliškio rajono stotis, buvo sujungtos į vieną nacionalinę Greitosios medicinos pagalbos tarnybą, kurios centrinė būstinė veikia Kaune. Kadangi po reformos Radviliškyje sumažėjo greitosios pagalbos stoties administracijos darbuotojų, šiai įstaigai tapo nebereikalingas ir didelis jų iki šiol turėtas pastatas.

Radviliškio rajono savivaldybė Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Radviliškio padaliniui jau yra pasiūliusi netoliese esančias mažesnes patalpas, kurioms reikalingas remontas. Jeigu greitosios pagalbos tarnyba persikeltų į naująsias patalpas, atsilaisvintų jų dabar turimas gana didelis pastatas, kuriame galbūt būtų įmanoma įkurdinti naująjį Psichiatrijos dienos stacionarą.

Rajono vadovus pasitikusi Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Radviliškio padalinio vadovė Lina Ivanova pripažino, kad tiek daug patalpų jos vadovaujamam padaliniui tikrai nebereikia, tačiau sakė, jog visus klausimus dėl patalpų keitimo ar perdavimo reikia derinti su jos vadovais, dirbančiais Kaune.

Svarstomos trys alternatyvos

Dabartinės Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Radviliškio padalinio patalpos yra apgailėtinos būklės, daugybę metų nemačiusios remonto, pastatas neapšiltintas, kai kur kiauras stogas, todėl akivaizdu, kad pastatui suremontuoti ir pritaikyti tikrai neužtektų 200 tūkstančių eurų sumos.

Neabejojama, kad ir naujam pastatui pastatyti nepakaks žadamų 600 tūkstančių eurų, nes kainuos ir projektas, ir statybos, ir patalpų inventorius su baldais, ir gerbūvio sutvarkymas.

Iškelta trečios alternatyvos idėja – galbūt reikėtų statyti priestatą prie Radviliškio ligoninės žadamų surasti 100 kvadratinių metrų ploto patalpų.

Po išvykstamojo posėdžio rajono vadovai kalbėjo, jog paprašys, kad specialistai suskaičiuotų bent apytiksles kiekvienos alternatyvos kainas, o tada politikams bus lengviau nuspręsti, kurį variantą pasirinkti.

Planuoja įkurti 30 dienos stacionaro skyrių

Sveikatos apsaugos ministerija yra iškėlusi tikslą iki 2030 metų psichiatrijos stacionaro skyriuose sumažinti lovų skaičių trečdaliu, o savižudybių skaičių Lietuvoje – net 40 procentų. Tam ypač turėtų pasitarnauti Psichikos dienos stacionaro paslaugų plėtra.

Lietuvoje 2023-2025 metais planuojama įkurti 30 Psichikos dienos stacionaro skyrių, vienas iš kurių atsidarytų ir Radviliškyje.

Savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius yra didesnis negu 17 tūkstančių žmonių, tokios paslaugos turės būti teikiamos 5 dienas per savaitę po 6 valandas per dieną. Psichikos dienos stacionare dirbs specialistų komanda, sudaryta iš gydytojo psichiatro, psichoterapeuto, medicinos psichologo, psichikos sveikatos slaugytojos ir socialinio darbuotojo.