Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Balandžio 15 d. nuotoliniu būdu su Radviliškio rajono savivaldybės meru Antanu Čepononiu ir Savivaldybės administracijos direktore Jolanta Margaitiene ir jos pavaduotoju Justinu Praniu susisiekę didžiausių Radviliškio rajono kultūros įstaigų vadovai diskutavo, kaip karantino metu ir po jo kokybiškai organizuoti kultūros įstaigų darbą, kokias veiklas pasirinkti, aptarė ateities planus.
Ateities veiklos planavimas ir pasirengimas laikui po karantino atšaukimo - šiuo metu pagrindinė kultūros darbuotojų veikla
„Sveikinu visus Pasaulinės kultūros darbuotojų dienos proga ir linkiu atrasti savyje įkvėpimo ir noro bei jėgų naujiems iššūkiams įveikti“, - su penkių didžiausių Radviliškio rajono kultūros įstaigų vadovais pasisveikinęs meras Antanas Čepononis palinkėjo visiems susitelkti ir dirbti vardan žmonių, kuriems kultūra - trumpas atokvėpis nuo kasdienybės, ypač šiuo sudėtingu metu.
„Organizuokite veiklas taip, kaip galite, bet svarbiausia, kad nenukentėtų žmogus, kuris karantinui pasibaigus bus ištroškęs renginių ir reginių. Pats laikas dabar pasirengti vasaros ir rudens laikotarpiui, kai galbūt bus leista atvirose erdvėse, o gal ir salėse organizuoti įvairias veiklas. Rašykite scenarijus, kurkite bendras programas. Žinoma, kultūros sritis finansiškai nukentės stipriai, įstaigos nesurinks specialiųjų lėšų už salių nuomą, bilietus, tad planuojami renginiai turėtų būti parengti savo jėgomis. Turime nuostabių, profesionalių kolektyvų, kurie geba parengti tikrai puikias programas. Tikiuosi, kad Radviliškio miesto šventei laiko vasaros pabaigoje tikrai atsiras, o joje galės pasirodyti rajono meno kolektyvai su naujomis, karantino metu gimusiomis programomis. Kviečiu visus kultūros centrus susivienyti ir kurti bendrus projektus, kad džiugintume savo žiūrovą artimiausiu metu vis kitoje rajono vietoje“, - sakė A. Čepononis.
Nuotolinis darbas - iššūkis, su kuriuo susitvarkyta puikiai
Optimizmo širdyse kultūros darbuotojams Pasaulinės kultūros darbuotojų dienos proga linkėjo Jolanta Margaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė. Pasak jos, dabar visiems kultūros darbuotojams, kurių tiesioginis darbas - burti žmones į renginius, koncertus, džiuginti jų dvasią, nelengvas metas. Kultūros įstaigų vadovams reikia išsigryninti veiklas ir susidoroti su nuotolinio darbo iššūkiais, sudėlioti darbo grafikus meno vadovams. „Džiaugiuosi išradingais kultūros įstaigų vadovais, kultūros darbuotojais seniūnijose, kurie veiklas išradingai perkelia į virtualią erdvę, dirba nuotoliniu būdu: repetuoja, šoka, dainuoja, įvairiausias veiklas, edukacijas organizuoja“, - sakė ji.
Tulpių žydėjimo šventės nebus, bet tulpės žydės
„Gegužės 7-10 dienomis planavome įspūdingu keturių dienų reginiu paminėti gražiausios pavasarinės Lietuvos šventės - Burbiškio dvaro festivalio - Tulpių žydėjimo šventės - dvidešimtmetį. Deja, to padaryti nepavyks, juk tulpių žydėjimo į rudenį nenukelsi“, - paklaustas apie pagrindinę Burbiškio dvaro šventę atsiduso ilgametis Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius Egidijus Prascevičius. „Bet darbai dvare vyksta, tulpių lysvės purenamos, ravimos, tvarkomas parkas, jame nemažai vėjovartų, likusių nuo praūžusių smarkių vėjų, dažomi tvenkinių tilteliai“, - sakė jis.
Burbiškio dvaro vadovas šventės gerbėjus ragina nenusiminti: „Taip, dvidešimtoji Tulpių žydėjimo šventė atidedama kitiems metams, bet tulpės žydės ir šį pavasarį. Jau šiuo metu žydi pirmosios ankstyvosios, laukinės veislės. Jei bus sušvelnintos karantino sąlygos, pakviesime žmones pavieniui atvažiuoti pasigrožėti spalvų jūra, o jei karantino sąlygos neleis lankytis viešose erdvėse ir toliau, perkelsime tulpių žydėjimą į virtualią erdvę - kelsime nuotraukas, gal net tiesioginį vaizdą iš tulpių jūros transliuosime savo įstaigos paskyroje Burbiškio dvaras ir Kleboniškių kaimas socialiniame tinkle Facebook. Patirties čia jau turime, Kleboniškių kaimo buities skyrius jau organizavo virtualią Velykų margučių parodą, edukaciją „Velykų stalas“.
Kultūros centruose veiklos netrūksta
Radviliškio miesto kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė, vadovaujanti didžiausiam kultūros darbuotojų būriui Radviliškio rajone, teigia esanti rami dėl to, kad veiklos nepritrūks. „Jei nori, gali visko prisigalvoti ir visas savo veiklas į virtualią erdvę perkelti, tik va būna, kad to noro ne visi labai daug turi“, - sakė ji. Pasak jos, Radviliškio miesto kultūros centro darbuotojai tikisi, kad vasarą karantino sąlygos bus palengvintos, galbūt bus leidžiama organizuoti renginius atvirose erdvėse, tad planuojama įvairiomis veiklomis užpildyti vasaros terasą miesto centriniame parke. „Į rudenį nukelti ir visi pavasario renginiai, o ir rudens tvarkaraštis buvo ne tuščias, o pilnai užpildytas, tai suktis reikės, laisvo laiko poilsiauti nebus“, - sakė ji.
I. Ginkevičienė pasidžiaugė iniciatyviais darbuotojais ir meno vadovais. „Savo įstaigos paskyroje Radviliškio miesto kultūros centras socialiniame tinkle Facebook nuolat verda gyvenimas: organizuojami konkursai, transliuojamos laidos, edukacijos. Karantino pradžioje sugalvota akcija „Širdžių kelias“ tikrai nepaliko abejingų, kuriama laida „Ne vienas namuose“ sulaukia puikių žiūrovų atsiliepimų, nes joje sutalpinta labai daug: mankštos, edukacijos, dainos ir šokiai, o svarbiausia - gera nuotaika, taip reikalinga šiuo slogiu metu. Organizuojami ir įvairiausi piešinių konkursai. Didžiuojuosi meno vadovais ir kultūrinės veiklos organizatoriais, kurie susivienijo ir nufilmavo Motinos dienai skirtą koncertą, kurį stebėti virtualioje aplinkoje pakviesime pirmąjį gegužės sekmadienį, kai visi švęsime Motinos dieną“, - sakė ji.
Naujos idėjos, nauji darbai, naujos veiklos formos
Pakiršinyje veikiančio Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktorė Elžbieta Karaliūtė teigia veiklos karantino metu nestokojanti. „Vykdome įvairiausias veiklas, pradedant ūkiniais darbais, baigiant edukacijomis, istorinės, kultūrinės atminties įamžinimo projektais. Labai džiaugiuosi vienu neseniai gimusiu projektu „Radviliškio rajono medinės architektūros akcentai“. Kilo idėja surinkti tiek nuotraukas, tiek žmonių pasakojimus apie Radviliškio rajone pabirusius medinės architektūros elementus: stogastulpius, kryžius, koplytstulpius. Kviečiame bendruomenes, pavienius asmenis fiksuoti savo aplinkoje pastebėtus objektus, juos aprašyti ir siųsti el. paštu adresu pakirsiniodvaras@gmail.com. Mes šias istorijas skelbiame savo įstaigos paskyroje Pakiršinys Dvaras socialiniame tinkle Facebook. Tai - istorija ateities kartoms, galbūt kada nors sugulsianti ir į knygą“, - sakė ji.
Baisogalos kultūros centro direktorė Justė Juškaitė sakė, kad Baisogalos kultūros centro dauguma darbuotojų šiuo metu atostogauja. „Tiek darbuotojai, tiek meno vadovai turi tikrai nemažai sukaupę atostogų, tad jas šiuo metu naudoja suvokdami, kad pats darbymetis bus vasaros pabaigoje ir rudenį, tuomet jau tikrai nebus laiko ilsėtis. Meno kolektyvų nariai repetuoja namie individualiai, šokėjai turi užduotis, taip pat repetuoja nuotoliniu būdu, individualiai namie tobulina instrumentų valdymo įgūdžius“, - sakė ji. Baisogalos kultūros centras karantino laiku savo lankytojus džiugina įvairiausiais konkursais, žmonės skatinami kelti savo kūrybinių darbų nuotraukas duota tema, o laimėtojams įteikiami kultūros centro įsteigti prizai. Taip pat Baisogalos kultūros centras intensyviai ieško įvairių Lietuvos teatrų, spektaklių, transliuojamų internete, nuorodų ir jomis įstaigos paskyroje Baisogalos kultūros centras socialiniame tinkle Facebook dalijasi su savo lankytojais. Taip žiūrovas gauna gerą dozę profesionaliosios kultūros, ypač teatro.
Vaidotas Katutis, Šeduvos kultūros ir amatų centro direktorius sako, kad situacija šiuo metu gana neapibrėžta, bet veiklos darbuotojams nepritrūks. „Iki šiol centro darbuotojai atostogavo, bet sugrįžę imsis aplinkos tvarkymo, įvairių smulkių remonto darbų: tai padažyti ką reikia, tai sutaisyti. Kūrybiniai darbuotojai dirbs nuotoliniu būdu ir rengs projektus, rašys scenarijus, bendraus su centro lankytojais interaktyviai. Iki šiol įstaigos paskyroje Šeduvos kultūros ir amatų centras socialiniame tinkle Facebook jau vykdytos kelios interaktyvios veiklos, pvz., „Proto mankšta“, talpinti edukacinių užsiėmimų vaizdo įrašai. Su meno vadovais Šeduvoje kiek kitokia situacija, jų dauguma - vyresnio amžiaus, tad jiems sudėtinga įvaldyti technologijas. Galvosim, kaip meno kolektyvų nepalikti vienų, be priežiūros ir repeticijų“, - sakė jis.
Kultūros įstaigų vadovai paraginti karantino metu susitvarkyti įvairius dokumentus, susidėlioti atsidėtų projektų vykdymo grafikus, jei tą leidžia finansavimo taisyklės, apsitvarkyti aplinką „Niekam rankos nenudžius ir grėblį ar kastuvą į rankas paėmus, juk pavasaris už lango, apsitvarkyti pati gamta kviečia“, - sakė meras.