Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
„Pergalės“ šokolado pakuotė skelbia - 400 000 prizų. Tačiau vilkaviškietės Virginijos rasti „prizai“ šokiruoja. Praplėšusi įsigyto šokolado pakuotę moteris rado šliaužiojančias kirmėles.
„Šis šokoladas galioja dar mėnesį, tad prekybininkų kaltinti neverta. Juk jie nemato, kas yra pakuotės viduje. Šokoladas įsigytas vakar. Po darbo grįžusi nusprendžiau atsigerti arbatos ir pasimėgauti gabalėliu deserto. Dabar šokolado su riešutais ilgai nebenorėsiu“, - pasakoja Virginija.
Moteris džiaugiasi, kad pakuotę praplėšė būdama viena, o ne sulaukusi svečių.
„Apatinė šokolado dalis apsitraukusi lyg voratinkliais, riešutai apgraužti tų pakuotės gyventojų. Tai ar nereikėtų rašyti trumpesnių garantinių laikotarpių, kad produktas būtų greičiau realizuotas?“, - klausia vilkaviškietė.
Moterį net pagalvojus apie situaciją purto šiurpas. Kas, jei šokoladą būtų susmulkinusi dar nepraplėšus pakuotės? Greičiausiai tokių „prizų“ net nebūtų pastebėjusi. Pasak skaiytojos, tvarkinguose ir švariuose namuose niekada nėra buvę tokių nutikimų, o produktų ji nekaupia ir nelaiko mėnesių mėnesius spintelėje.
Bendrovės "Vilniaus pergalė" atstovai savo ruožtu kaltės purtosi ir sako, kad kaltas yra prekybos centras arba pats vartotojas.
"Norime informuoti, kad šokolado užsikrėtimo kenkėjais priežastys gali būti įvairios, tai atsitinka dėl laikymo sąlygų pažeidimo sandėliuose, prekybos centruose ar pačių vartotojų namuose. Toks incidentas gali įvykti tuo atveju, jei gaminys turėjo sąlytį (buvo nedideliu atstumu) su grūdiniais produktais (miltais, kruopomis) ar džiovintais vaisiais, riešutais bei buvo neišlaikyta reikalaujama laikymo temperatūra. Apmaudu, kad pirkėjas netinkamai laikydamas nusipirktą maisto produktą namuose, po kiek laiko jį išpakavęs, lieka nepatenkintas prekybininku ar gamintoju. Namuose yra geros sąlygos veistis gyviams. Todėl maisto produktų negalima laikyti šalia duonos gaminių ir kruopų. Kruopose kirminų atsiranda labai greitai, todėl jų reikia pirkti po labai nedaug ir nelaikyti šiltoje bei drėgnoje vietoje", - atsakyme žurnalistams rašo Akcinės bendrovės „Vilniaus pergalė" teisininkė Irina Perec.
Pasak teisininkės, nė vienas konditerinis gaminys nėra apdraustas, kad jo neužpuls kenkėjas.
"Bet tikimybė, kad produktas užsikrėtė AB „Vilniaus pergalėje" yra labai nedidelė. Įmonėje vykdoma nuolatinė kenkėjų kontrolė, kurią atlieka patikima specializuota kenkėjų kontrolės įmonė, reguliariai atliekanti dezinsekciją. Kenkėjų kontrolei įgyvendinamos kenkėjų kontrolės ir prevencijos priemonės. Gamybos patalpose ir sandėliuose įrengta gera ventiliacija, užtikrinama švara, patalpos nuolat valomos ir dezinfekuojamos, kenkėjams naikinti įrengiamos gaudyklės, skraidantiems vabzdžiams – specialūs šviestuvai. Žaliavos yra perkamos tik iš patikrintų ir patikimų tiekėjų", - aiškina teisininkė.
Įmonės atstovė apgailestauja, kad pirkėja nesikreipė į "Vilniaus pergalę".
"Labai gaila, kad vartotoja į mus nesikreipė pati, kad galėtume atlikti pilną produkto su kenkėju ištyrimą ir nustatyti koks tai kenkėjas ir kada tiksliai įvyko užkrėtimas. Visi įmonėje gaminamų gaminių partijų kontroliniai pavyzdžiai yra laikomi išlaikymo patalpoje nustatytoje temperatūroje iki pat jų tinkamumo vartoti pabaigos, ir nuolat kontroliuojama jų kokybė, todėl gavus panašų skundą visuomet galime pasitikrinti", - rašo Irina Perec.
Moteris sako, kad pagal aprašymą neįmanoma nustatyti kokia tai kirmėlė. Bet dažniausiai sutinkamos maistinės kandys, moksliškai vadinamos ugniukais, priklauso drugelių šeimai ir kelia didžiausią grėsmę namuose laikomiems maisto produktams. Suaugę ugniukai – tai mūsų matomi skraidantys drugeliai, kurių patelės vienu metu gali sudėti 100-300 kiaušinėlių ant arba šalia produktų, kuriais vėliau maitinsis lerva (vikšras). Būtent lervos ir yra daugiausiai žalos pridaranti ugniukų stadija.
"Suaugusios kandys negali prasiskverbti pro pakuotę, bet kandžių patelės sudeda kiaušinėlius netoli maisto šaltinio arba ant pačios pakuotės, iš kurių išsivysto lervos. Jos gali prasiskverbti į maisto vidų net pro uždaras pakuotes, prasigrauždamos pro pakavimo medžiagas. Popieriaus ir plėvelių pakuotės nėra saugios – lervos, kurios maitinasi kietu aštriu maistu lengvai pragraužia popierių, kartoną, vaškinį popierių, celofaną, polietileną ir kitas lanksčias plastikines plėveles, metalizuotas ir plastifikuotas folijas bei folija padengtą popierių ir kartoną. Mažyčiai vikšriukai iš kiaušinėlių išsirita per dvi savaites ir besimaitindami, augdami bei besivystydami padaro didžiausią žalą – sugadina, savo ekskrementais užteršia maisto produktus, formuoja voratinklius. Inkubacinis periodas nuo kiaušinėlio padėjimo iki kirmėlės išsivystymo yra nuo 2 iki 4 savaičių priklausomai nuo aplinkos temperatūros. Optimaliomis sąlygomis visas maistinės kandies gyvenimo ciklas nuo kiaušinėlio iki suaugusio drugelio trunka vidutiniškai nuo 5 iki 7 savaičių. Taigi, žinant kada pagamintas gaminys pagal kandies išsivystymo stadiją galima nustatyti kada produktas galėjo būti užkrėstas. Šiuo atveju mes nežinome nei tikslaus gaminio pavadinimo, nei jo pagaminimo datos, bet pagal pirkėjos apibūdinimą, kad iki šokolado plytelės galiojimo pabaigos buvo likęs 1 mėnuo, įvertinus tai, kad mūsų šokolado tinkamumo vartoti laikas yra 12 - 20 mėn. priklausomai nuo rūšies, šokoladas galėjo būti užkrėstas ne anksčiau kaip per paskutinius porą mėnesių", - aiškino įmonės atstovė.